„Uczymy się od siebie, bo razem możemy więcej”

Innowacja pedagogiczna „Uczymy się od siebie, bo razem możemy więcej” była realizowana od 1 marca do 10 czerwca 2019 roku według harmonogramu w ramach zajęć edukacyjnych i zajęć świetlicowych. Innowacją byli objęci uczniowie klasy 3C szkoły przysposabiającej do pracy i wybrani uczniowie przebywający na świetlicy szkolnej. Założeniem innowacji była nauka, dzielenie się wiedzą, umiejętnościami, uczenie się od siebie nawzajem, wzajemne wspieranie się pomiędzy uczniami.

Podczas pierwszych zajęć w marcu uczniowie poznawali się wzajemnie. Uczestniczyli w zajęciach integracyjnych, gdzie budowali pozytywne relacje, doskonalili umiejętność nawiązywania kontaktów z kolegami oraz umiejętność współdziałania.

Podczas następnych kilku zajęć wykonywali indywidualnie i zespołowo różne prace m.in. wysiewali nasiona owsa, rzeżuchy, jęczmienia, które zabrali do domu jako stroik na święta wielkanocne. Z zakresu wyrobów dekoracyjnych wykonywali królika ze skarpety, który też był dekoracją wielkanocną. Uczyli się także składania ścierek kuchennych, ręczników, bluzek z długim i krótkim rękawem oraz fartuchów kuchennych. Wytrwale pracowali podczas zajęć z zakresu szycia, na których przyszywali guziki. Podczas zajęć z zakresu sporządzania posiłków wykonywali wiosenne kanapki. Doskonalili umiejętność posługiwania się nożem, smarowanie chleba masłem, krojenie warzyw, wędliny. Na zakończenie innowacji odbyły się zajęcia w ramach świetlicy. Uczniowie starsi opiekowali się młodszymi, organizowali im czas na świeżym powietrzu.

Wszystkie zajęcia podobały się uczniom zarówno tym starszym jak i młodszym. Wychodzili zadowoleni i pytali o kolejne zajęcia.

Wdrożenie tej innowacji przy zastosowaniu ciekawych form i metod wzbudziło u uczniów zainteresowanie i chęć do pogłębiania wiedzy oraz opanowania i doskonalenia umiejętności.

Uczniowie ze szkoły przysposabiającej do pracy motywowali młodszych kolegów, wspierali ich, wpływali na ich osobisty rozwój, a przez co sami wzmacniali poczucie własnej wartości. Mogli pochwalić się opanowanymi już umiejętnościami oraz służyć młodszym pomocą przy bardziej skomplikowanych czynnościach.

 

Zdjęcia zamieszczamy w naszej galerii - kliknij TUTAJ!