Zosia- Samosia

Głównym założeniem projektu edukacyjnego Zosia- Samosia, realizowanym przez Stowarzyszenie na Rzecz Integracji z Dziećmi i Młodzieżą Niepełnosprawną WSZYSCY RAZEM w Zamościu i Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Zamościu, jest wszechstronny rozwój uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, z autyzmem i niepełnosprawnością sprzężoną. W drugim półroczu bieżącego roku szkolnego celem działań projektu jest rozwój społeczny i komunikacji uczniów. Niektórzy uczniowie, uczestniczący w projekcie,  mają problemy w porozumieniu się. Dlatego też korzystają w życiu codziennym z wspomagających i alternatywnych metod komunikacji  tzn.: AAC (ang. Augmentative and Alternative Communication). Podczas wyjść w ramach projektu użytkownicy AAC wykorzystują do komunikacji  papierowe tablice tematyczne oraz urządzenia oparte na technologii komputerowej - tablet z oprogramowaniem MÓWiK.

Tuż po feriach zimowych uczniowie klas 6B, 7D - 8D realizując cele projektu edukacyjnego Zosia- Samosia mieli możliwość poznania jednego ze sposobów na  aktywne spędzanie wolnego czasu. Wybrali się do kręgielni „Balaboom” w Zamościu. Dzięki lekcji na kręgielni uczniowie rozwijali umiejętność kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych, natomiast współzawodnictwo na torze okazało się  świetną zabawą z zachowaniem zasady fair play. Gra była niezwykle wciągająca dla wszystkich. Okazało się, że dziewczęta i chłopcy świetnie radzili sobie z tą  dyscypliną sportu. Wielkim dreszczem ekscytacji było zbijanie kręgli i zdobywanie punktów dla swojej drużyny na profesjonalnym torze. Poprzez pobyt w „Balaboom”  uczniowie mogli doświadczyć wielu niezapomnianych wrażeń i emocji. Był to fantastyczny sposób aktywności ruchowej, zabawy i nauki innej niż dotychczas. Na zakończenie zajęć uczniowie spożyli wspólny posiłek w postaci pysznej pizzy.

W połowie lutego uczestnicy projektu mogli podziwiać „Zamość przez pryzmat starej fotografii”. Była to kolejna wspaniała lekcja-tym razem historii. Odbywała się ona na terenie Muzeum Starej Fotografii w Zamościu. Pan  Adam Gąsianowski- pasjonat i założyciel Muzeum- zaprezentował uczestnikom rozwój fotografii i aparatów fotograficznych na przestrzeni lat. Poza tym dokładnie opowiedział i przedstawił na czym polega praca fotografa. Na koniec wszyscy mieli możliwość pooglądać wspaniałe stare albumy ze zdjęciami.

Na podsumowanie miesiąca uczniowie ze szkoły podstawowej, biorący udział w projekcie, wybrali się do Galerii Twierdza w Zamościu na warsztaty edukacyjne pt.” Jestem bezpieczny w Galerii Twierdza”. Dużym problemem, nawet dla osób dorosłych jest umiejętność radzenia sobie w sytuacji zagrożeń jakim może być  pożar na terenie galerii handlowych. Dlatego też, kolejnym działaniem projektu jest przygotowanie młodzieży niepełnosprawnej na tego typu wydarzenia.  Dzięki współpracy z przedstawicielami Galerii p. Joanną Wyrostek- dyrektor i p. Karoliną Szerafin- manager, zorganizowano specjalne zajęcia dla uczniów, które miały na celu rozwinięcie umiejętności prawidłowego zachowani się podczas alarmu pożarowego, czy ewentualnie zagubienia się w centrum handlowym. Poza tym uczestnicy  zwiedzali miejsca w Galerii Twierdza, które nie są dostępne dla klientów tj. pomieszczenie monitoringu, sekretariat, biuro i salę konferencyjną. Udzielono im instruktażu jak prawidłowo powinno korzystać się z drzwi wejściowych Galerii, a także toalet. Uczniowie dowiedzieli się także, że istnieje takie miejsce w Galerii jaki „Pomieszczenie Rodzica z Dzieckiem”. Mieli możliwość odwiedzenia tego miejsca, dowiedzieli się czemu ono służy. Dodatkową atrakcją było spotkanie ze strażakiem i ochroniarzem. Dzięki temu uczniowie  zdobyli wiedzę na temat głównych zadań tych wymagających zawodów. Oczywiście wielkim zainteresowaniem cieszyła się możliwość rozwinięcia szlaucha strażackiego i obsługa krótkofalówki. Po intensywnej lekcji wszyscy uczestnicy mogli posilić się pyszną pizzą w Pizzerii Ristorante- Tricolore.  W podsumowaniu spotkania p. dyrektor Joanna Wyrostek obdarowała uczniów podarunkami.
Bardzo dziękujemy wszystkim za pomoc w realizacji projektu edukacyjnego Zosia- Samosia dla uczniów z niepełnosprawnościami ze Specjalnego Ośrodka  Szkolno-Wychowawczego w Zamościu, nad którym patronat prasowy sprawuje Tygodnik Zamojski.

 

Galeria zdjęć - kliknij TUTAJ!

Link do filmu - kliknij TUTAJ!