Szkoła Pamięta

 „Szkoła pamięta” – Branżowa Szkoła I Stopnia Nr 1 Specjalna w Zamościu włączyła się do akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki. Celem tej inicjatywy było zorganizowanie działań upamiętniających ważne postaci i wydarzenia oraz zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

Ta akcja odbywa się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świat zadusznych.

W ramach akcji nasza szkoła:

  • Zorganizowała spotkanie z osobą popularyzującą historię naszego regionu, a szczególnie lokalnego bohatera, jakim jest Zygmunt Klukowski, ps. „Podwiński” – polski lekarz, bibliofil, kolekcjoner ekslibrisów, historyk regionalista, autor pamiętników; oficer Wojska Polskiego, Związku Walki Zbrojnej, Armii Krajowej; jeden z trzech zasłużonych lekarzy – kronikarzy wydarzeń okresu okupacji niemieckiej na Roztoczu.
  • Odwiedziliśmy lokalne miejsca pamięci i poznaliśmy związaną z nimi historię.
  • Uczniowie przygotowali gazetkę poświęconą dr. Zygmuntowi Klukowskiemu.

Była to prawdziwa lekcja historii, kształtująca patriotyczną postawę u uczniów, którzy poczuli prawdziwą więź ze swoją „małą ojczyzną”, jaką jest Zamość.

 

Galeria zdjęć - kliknij TUTAJ!