Wycieczka do Wrocławia

W dniach 29 września – 2 października odbyła się wycieczka do Wrocławia. W wycieczce wzięli udział uczniowie z Gimnazjum nr 8, Szkoły Przysposabiającej do Pracy, Szkoły Zawodowej nr 1 oraz absolwenci naszej szkoły.

W pierwszym dniu wycieczki po zakwaterowaniu i obiadokolacji uczniowie udali się z na wieczorny spacer z przewodnikiem po Ostrowie Tumskim.

1m

W drugim dniu wycieczki grupa zwiedzała wiele ciekawych miejsc, m.in. Panoramę Racławicką; punkt widokowy w Sky Tower gdzie mieli okazję wjechać na najwyższy budynek mieszkalny i oglądać Wrocław z unikalnej perspektywy. Następnie  udali się do Wrocławskiego Centrum badań EIT+, gdzie swoją działalność prowadzi Humanitarium. Tutaj odbyły się warsztaty, na których uczniowie samodzielnie zrobili mydełka według podanych receptur, a następnie obejrzeli, pod okiem astrofizyka, interaktywną wystawę m.in.: ekspozycję dotyczącą widzenia i optyki. Po południu wraz z przewodnikiem grupa podążała szlakiem Krasnali, zwiedzając także najpiękniejsze zabytki Wrocławia: Rynek główny, Ratusz, Stare Jatki, Plac Solny, szklaną fontannę i historyczną Piwnicę Świdnicką. W trakcie zwiedzania uczniowie szukali krasnali, miedzy innymi: Głuchaka, Ślepaka, W-Skers’a, Ciastusia i Amorinka, Chrapka, Panoramika i Słupniki Solne.

2m

 

3m

 

4m

 

5m

 

6m

 

7m

 

8m

 

W kolejnym dniu odbył się rejs statkiem do ZOO z Przystani Kardynalskiej. W ZOO grupa zwiedzała nowo powstałe Afrykarium.  Idąc przeźroczystym tunelem uczniowie obserwowali mieszkańców środowisk wodnych różnych części Afryki t.j.: rekiny, płaszczki, egzotyczne ryby we wszystkich kolorach tęczy pływające pomiędzy sztucznymi koralowcami. Odwiedzając kolejne krainy tematyczne zobaczyli gatunki charakterystyczne dla danego regionu: hipopotamy nilowe, kotiki afrykańskie,  pingwiny przylądkowe, krokodyle i manaty. Tak mało spotykane zwierzęta mórz i oceanów dostarczyły uczestnikom wycieczki wielu niezapomnianych wrażeń. Po obiedzie wyruszyli do parku staromiejskiego, a następnie udali się do Ogrodu Japońskiego, gdzie podziwiali niespotykane formy drzew i krzewów kraju Kwitnącej Wiśni. Wieczorem obejrzeli pokaz fontann multimedialnych przy Hali Stulecia.

 

9m

 

10m

 

11m

 

12m

 

13m

 

14m

 

Ostatniego dnia wycieczki tuż po wykwaterowaniu grupa wyjechała w dalszą podróż do Złotego Stoku, gdzie zwiedzała Kopalnię Złota. Podziemna trasa wiodła przez Sztolnię Gertrudy (część muzealna) i „Chodnik Śmierci”. Uczniowie poznali dawne metody poszukiwania i wydobywania złota ze skał. Kontynuując wycieczkę przeszli do Sztolni Czarnej Górnej. Zobaczyli tutaj m.in.: podziemny chodnik prowadzący do Czech i ręcznie kute średniowieczne wyrobiska. Spragnieni wrażeń uczniowie część trasy zwiedzania mogli przebyć po specjalnie przygotowanej ośmiometrowej zjeżdżalni. Na zakończenie zwiedzania kopalni wyjechali na zewnątrz Podziemnym Pomarańczowym Tramwajem,  co było nie małą atrakcją. Następnie grupa udałą się 10 km dalej do Paczkowa, gdzie pod okiem przewodnika zwiedzała mury obronne z XIV wieku, Ratusz, cztery bramy i trzy wieże oraz muzeum gazownictwa.

Po wszystkich atrakcjach wyruszyli w podróż powrotną do Zamościa. Bogaty i obfitujący w atrakcje dzień zakończyli wspólnym śpiewaniem piosenek i dzieleniem się wrażeniami z pobytu we Wrocławiu i okolicach.

 

15m

 

16

 

Wychowankowie poprzez udział w wycieczce rozwijali swoją  samodzielność w zakresie samoobsługi dnia codziennego.  Nabywali umiejętności i współpracy w grupie rówieśniczej, poruszania się w nieznanym środowisku/terenie, radzenia sobie korzystania z restauracji, hotelu. Zdobywali wiedzę na temat różnych regionów Polski, zabytków, kultury i historii. Poznawali gatunki ginących i zagrożonych zwierząt żyjących w różnych strefach klimatycznych. Doskonalili umiejętność planowania czasu wolnego.