Wycieczka do Huty Szkła oraz Poleskiego Parku Narodowego

Wycieczka do Huty Szkła oraz Poleskiego Parku Narodowego

            W dniu 27 września 2017r. uczniowie naszego Ośrodka udali się na jednodniową wycieczkę do Huty Szkła w Dubecznie oraz Poleskiego Parku Narodowego w Urszulinie.

 Zwiedzane rozpoczęliśmy od Huty Szkła. Na miejscu czekał już na nas przewodnik, którym był główny technolog produkcji szkła. Na początku udaliśmy się do hali produkcyjnej, gdzie poznaliśmy proces powstawania szkła, było tam bardzo gorąco, piece osiągały temperaturę 1400°C. Mieliśmy okazję zobaczyć jak powstają między innymi: szklanki, kufle i wazony, które są wydmuchiwane z masy szklanej, a następnie obrabiane ręcznie przez pracowników huty. Niektórzy z uczestników sami podjęli próbę dmuchania szkła pod okiem przewodnika, przekonując się, że nie jest to takie proste. Wrażenie robiła zręczność pracowników i lekkość, z jaką wykonują oni przedmioty ze szkła. Następnie przeszliśmy do pomieszczenia, gdzie doszlifowywane są krawędzie wykonanych produktów, oraz gdzie wyroby są wycierane i pakowane.Na koniec udaliśmy się do sklepu z ręcznymi wyrobami ze szkła, gdzie uczestnicy zakupili sobie pamiątki.

            Kolejnym etapem wycieczki było spotkanie z leśniczym w Poleskim Parku Narodowym. Podczas zajęć terenowych uczniowie dowiedzieli się na czym polega praca w szkółce leśnej. Uczyli się rozpoznawać nasiona, sadzonki i drzewa. Poznali różne metody stosowane przez leśniczych do pomiaru powierzchni szkółki oraz sposoby przygotowania gleby do siewu.

         Ostatnim punktem wycieczki był spacer ścieżką „Dąb Dominik”. Ścieżka prowadziła przez różne typy lasów (grąd wysoki i niski, ols kępowo-dolinkowy, bór bagienny) do jeziora Moszne, które było dużą atrakcją. Szczególnym elementem ścieżki było torfowisko, na którym występowały rzadkie i interesujące rośliny borealne np. wierzba lapońska i borówkolistna, brzoza niska, rosiczka okrągłolistna oraz modrzewnica zwyczajna i bagno zwyczajne. Uczniowie mieli możliwość poznać piękno i bogactwo przyrodnicze Poleskiego Parku Narodowego. 

 

Zdjęcia zamieszczamy w naszej galerii - kliknij TUTAJ!