„Uzależnieni? Ależ skąd! Czyli w zdrowym ciele zdrowy duch”

20171019 100952m

 

W dniach 18-19.10.2017r. odbywały się  w naszym Ośrodku działania związane z programem „Uzależnieni? Ależ skąd! Czyli w zdrowym ciele zdrowy duch”- realizacja zadań z zakresu profilaktyki. Zajęcia  polegały na promowaniu zdrowych nawyków żywieniowych  oraz aktywność ruchową. Pierwszego dnia zajęcia warsztatowe przeprowadziły Panie: Elżbieta Welcz, Jolanta Ferenc

 i Marzenna Podolak. Zaproszeni rodzice wraz z uczniami mieli możliwość  „pobawić się w zdrowe gotowanie”. Po obejrzeniu prezentacji „Zdrowe nawyki żywieniowe” i pogadance, w unoszącym się zapachu jagielnika z malinami, można było porozmawiać o błędach, jakie często nieświadomie popełniamy  komponując posiłki. Hummus z ciecierzycy, ciasteczka owsiano-dyniowe i chleb bezglutenowy okazały się proste w wykonaniu i smaczne również dla uczniów. Dużo emocji wzbudziło sporządzanie koktajli na bazie jogurtu naturalnego, czy mleka ryżowego. Rodzice mieli możliwość sami skomponować swój koktajl dodając  siemię lniane, płatki zbóż bezglutenowych, owoce, czy warzywa.

Częścią warsztatów była także prezentacja Pani Ani -psychodietetyka i  Pana Darka – właściciela Klubu sportowego Mrs. Sporty w Zamościu. Opowiedzieli oni o chorobach  wynikających z otyłości. Zwrócili też uwagę na choroby zaburzające nasze odżywianie. Był to moment na pytania i wyczerpujące odpowiedzi. Rodzice dostali przepisy na niskokaloryczne potrawy.

Następnego dnia przepiękna pogoda dodała tylko uroku dalszym działaniom. Wybraliśmy się do Jacni, aby na świeżym powietrzu wzmacniać kondycję i sprawność fizyczną. Uczniowie w rytmach dobrej muzyki, pod okiem Pani Wioli Witkowskiej, wykonali taneczną rozgrzewkę, aby następnie pokonać  spory odcinek drogi. Bardziej odważni pokonywali  trasę  z kijkami techniką nordic walking. Taka forma ruchu jest ciekawą alternatywą spędzania wolnego czasu dla dzieci i ich rodziców. Na koniec degustowaliśmy potrawy przygotowane poprzedniego dnia przez rodziców.  A pieczone na ognisku ziemniaki z dresingiem jogurtowo-czosnkowym pozytywnie zakończyły nasz wyjazd. W wycieczce do Jacni, obok wymienionych wyżej nauczycieli uczestniczyły Panie: Agata Sołoducha, Anna Kulas, Edyta Grechuta  i Irena Trusiuk.

 

Zdjęcia zamieszczamy w naszej galerii - kliknij TUTAJ!