Wycieczka do Sandmierza

IMG 20171017 120322m

 

Wycieczka do Sandomierza „Statkiem po Wiśle”

W ramach realizacji innowacji „Z biegiem Wisły” 17 października 2017r. odbyła się wycieczka do Sandomierza, w której wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej, Gimnazjum oraz Szkoły Przysposabiającej do Pracy, pod opieką p. Agaty Sołoduchy, p. Łukasza Sołoduchy,  p. Ewy Borkowskiej – Sowy, p. Elżbiety Welcz, p. Edyty Grechuty, p. Małgorzaty Maśko i p. Mieczysławy Kupiec. 

Wycieczkę rozpoczęliśmy od półgodzinnego rejsu statkiem pasażerskim – „Maria” pod bacznym okiem Tadeusza Prokopa, kapitana Żeglugi Śródlądowej w Sandomierzu. Z  pokładu statku podziwialiśmy panoramę miasta Sandomierz i Gór Pieprzowych. 

Następnie obejrzeliśmy wystawę „Świat Ojca Mateusza”. Zwiedziliśmy kultowe wnętrza, dobrze znane nam z serialu „Ojciec Mateusz”, które zostały zaaranżowane na wzór pomieszczeń serialowych z użyciem oryginalnych elementów scenografii, np: kościół, plebania, pokój biskupa, posterunek policji czy słynna cela policyjna. Największą atrakcję wzbudziły naturalnych rozmiarów postacie woskowe aktorów. Mieliśmy okazję podejrzeć przy pracy gospodynię Natalię Borowik, policjantów Oresta Możejkę i Mieczysława Nocula oraz księdza Mateusza Żmigrodzkiego. 

Wycieczkę zakończyliśmy zwiedzając kościół pw. św. Jakuba, gdzie  o historii kościoła i jego tajemnicach opowiedział nam jeden z Zakonników – o. Tytus oraz winnicę św.  Jakuba, po której oprowadził nas o. Marek Grubka. Dowiedzieliśmy się, że jej powstanie oraz rozwój winoogrodnictwa na Sandomierszczyźnie wiąże się z przybyciem oo. Dominikanów w 1226 roku. Bracia spełniając swoją funkcję apostolską, taką jak głoszenie Słowa Bożego i apostolstwo liturgiczne, założyli na terenie swoich posiadłości winnicę. O jej dynamicznym rozwoju świadczy otrzymanie w 1238 roku certyfikatu handlowego Książąt Piastowskich na dystrybucję wina w Europie, który został potwierdzony przez księcia Leszka Czarnego. Obecnie winnica jest udostępniona wszystkim zwiedzającym i stanowi miejsce spotkań i szkoleń dla przyszłych wionogrodników i winiarzy tego regionu.

Z wycieczki wróciliśmy bardzo zadowoleni i pełni wrażeń. 

 
Zdjęcia zamieszczamy w naszej galerii - kliknij TUTAJ!