„Autyzm. Poznaję. Staram się zrozumieć...”.

Od dziesięciu lat 2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W Polsce przez cały kwiecień w różnych miejscach i na wiele sposobów budujemy społeczną   świadomość tej niepełnosprawności , a tym samym rozumienie i tolerancję dla osób, które mają autyzm lub zespół Aspergera. W tym roku dzięki nauczycielom z SOSW Zamość dołączył do świadomych miast. Partnerem i sponsorem akcji była Galeria Twierdza.

17 kwietnia o godzinach 9.30- 13.00 w Centrum Handlowym odbyło się spotkanie integracyjne środowisk szkolnych pod hasłem "Autyzm. Poznaję. Staram się zrozumieć..."

Zaprosiliśmy do "uczenia się" autyzmu najmłodsze pokolenie, tj. Przedszkolaki z Przedszkoli Miejskich z Oddziałami Integracyjnymi Nr 7 i Nr 13, dzieci z Przedszkola Nr 3 Specjalnego w Zamościu oraz Żłobka i Przedszkola Integracyjnego "Bambini" w Biłgoraju. W tym dniu w nietypowej lekcji w galerii handlowej wzięli udział również Uczniowie ze Szkół Podstawowych Nr 7 i Nr 10 oraz Nr 11 Specjalnej. Dzieciom towarzyszyli nauczyciele i opiekunowie. Z zaproszenia skorzystali również rodzice dzieci z ASD.

Uczestnicy wzięli udział w warsztatach edukacyjnych „ W sieci zmysłów, czyli poczuj świat jak autysta". W I turze - przedszkolaki, a przed samym południem- trochę starsi uczniowie. Każde dziecko otrzymało od prowadzących specjalną legitymację, na której oznaczano symbolami zmysłów kolejne zaliczane zadania:

1.Stacja Smak i Węch- rozpoznanie z zawiązanymi oczami kolejnych 5 smaków ukrytych w owocowych szaszłykach.

2. Stacja Wzrok- segregowanie wg kształtu, koloru, wielkości różnych drobnych elementów, wycinanie w specjalnie przygotowanych okularach, które deformowały pole widzenia.

3. Stacja Dotyk- rozpoznawanie ukrytych przed wzrokiem przedmiotów, zbieranie szczypcami drobnych koralików w kuchennych rękawicach.

4. Stacja Słuch – śpiewanie wiosennych piosenek z użyciem języka migowego oraz piktogramów i symboli AAC.

Dzieci bardzo chętnie wykonywały kolejne zadania, jednocześnie ucząc się, jakie trudności mają ich rówieśnicy z autyzmem. Z wypełnioną legitymacją należało zgłosić się do Stacji Niebieski Kwiat, gdzie każdy mógł zaznaczyć w symboliczny sposób swoją obecność na tej nietypowej lekcji. Nagrodą były niebieskie balony i książeczki o autyzmie lub zespole Aspergera, które w przystępny sposób omawiają te niepełnosprawności.

Nauczyciele przygotowali również kącik relaksacyjny , w którym można było zanurzyć się w basenie z piłeczkami, schować w specjalnym domku, pokonać sensoryczny tor przeszkód lub spróbować złowić złotą rybkę. Z chustą animacyjną bawili się z nami wychowankowie   MDK w Zamościu.

O godzinie 11.00 nastąpiło wręczenie nagród w konkursie plastycznym dla dzieci ze spektrum autyzmu „ Moje ulubione...” . Sponsorem gier edukacyjnych i kart podarunkowych była Galeria Twierdza. Prace nadesłane na konkurs można było obejrzeć na wystawie.

Kulminacyjnym punktem spotkania był Niebieski korowód- wspólny przemarsz wszystkich uczestników spotkania pasażem handlowym. Korowód był wyrazem rozumienia i  wsparcia dla dzieci ze spektrum autyzmu i ich rodzin. Były to chwile wesołe, ale jednocześnie wzruszające, zwłaszcza dla opiekunów dzieci z autyzmem.

Dodatkową atrakcję spotkania stanowiła wystawa zdjęć oraz rysunkowych autoportetów uczniów SOSW w Zamościu zatytułowana "Poznaj mnie i mój autyzm".

Otwarty był również punkt konsultacyjny dla rodziców i wszystkich zainteresowanych problematyką autyzmu. Liczymy, że to przedsięwzięcie pomogło "oswoić" i choć trochę zrozumieć autyzm   zarówno najmłodszym, jak i trochę starszym uczestnikom spotkania.

Galerii Twierdza serdecznie dziękujemy za współpracę:)

 

Galeria zdjęć z 1 kwietnia - klknij TUTAJ!

Galeria zdjęć i materiały video - kliknij TUTAJ!

Materiał video z portalu zamosc.tv - Kliknij TUTAJ!

Dzień świadomości autyzmu - zdjęcia - kliknij TUTAJ!

Konkurs plastyczny - kliknij TUTAJ!

Warsztaty sensoryczne - kliknij TUTAJ!

Korowód - kliknij TUTAJ!