Ach, Roztocze...

logo fundacja pzu pion rgbmm

 

28 września uczniowe klasy 5bA, 5 B i 6C oraz 7a rozpoczęli realizację innowacji pedagogicznej , w ramach której przez kolejne miesiące roku szkolnego poznają uroki naszej małej ojczyzny-Roztocza. Na zajęciach wychowawczych każdy uczestnik został zapoznany z ABC Turysty i otrzymał Zestaw Małego Podróżnika (plecak, komin na szyję oraz czapkę z daszkiem) sfinansowany przez Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej "Wszyscy Razem".

„Najpiękniejsze, bo najbliższe sercu” – to hasło pierwszej, pieszej wycieczki po Zamościu z przewodnikiem. Piękna pogoda i pani Dominika Lipska – szefowa Stowarzyszenia "Turystyka z pasją" przywitała   młodych turystów pod Ratuszem i zaczęła się niecodzienna lekcja.

Uczniowie z zaciekawieniem słuchali opowieści o dawnym zwyczaju lokowania miast. Dowiedzieli się, że Zamość jako miasto idealne został zaprojektowany na planie człowieka, gdzie symbolem głowy jest Pałac Zamojskich, sercem -Ratusz, płuca symbolizują Akademia Zamojska i Katedra, Rynek to brzuch, a mury obronne są jak ręce i nogi. Z pewnością wszyscy uczestnicy wycieczki zapamiętali,że założycielem Zamościa był Jan Zamojski, a architektem -Włoch Bernando Morando. Po obejrzeniu najważniejszych zabytkowych obiektów w obrębie Starówki młodzi turyści udali się do Prochowni na projekcję multimedialną "Historia miasta i twierdzy Zamość". Obrazy, dźwięki i efekty specjalne   pozwoliły zobaczyć, na czym polegały oblężenie i obrona twierdzy oraz prześledzić historię walk o Zamość.

Kolejną okazją na "dotknięcie" historii było zwiedzanie wystawy broni i wyposażenia żołnierzy od XVI w Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał. Chłopcy zadawali wiele pytań, m.in. o sposób ładowania armat i uzbrojenie żołnierzy. Na wystawie "Koronki, tiurniry, aksamity" dzięwczęta przymierzały kapelusze i z zaciekawieniem wypytywały o szczegóły dawnych strojów. Rynek Solny był ostatnim punktem spaceru po Zamościu. Pani przewodnik wyjaśniła genezę nazwy rynku i skąd się tu ogromna kotwica. Na zakończenie wszyscy z zaciekawieniem wysłuchali legendy o zamojskiej czarownicy. Ta żywa lekcja historii, patriotyzmu, tradycji i kultury na pewno zostanie uczniom długo w pamięci.

Wszystkie działania realizowane są dzięki dotacji pozyskanej z Fundacji PZU. Patronat medialny sprawuje Tygodnik Zamojski.

 

Zdjęcia zamieszczamy w naszej galerii - klknij TUTAJ!

 

TZ NOWE LOGO 2013