Obchody Święta Niepodległości

IMG 0758m

 

11 listopada obchodzimy najważniejsze polskie święto narodowe związane z powrotem Polski jako suwerennego państwana mapę Europy po 123 latach wysiłków i zmagań wielu patriotów.

Obchody Święta Niepodległości jako święta państwowego odbyły się po raz pierwszy 11 listopada 1937 r. na mocy ustawy sejmowej z 23 kwietnia 1937 r. podpisanej przez prezydenta Ignacego Mościckiego. W czasie II wojny światowej jego manifestowanie było niemożliwe. Także w czasach komunizmu obchody 11 listopada były zakazane, a próby jego uczczenia groziły surowymi represjami ze strony władz. Święto Niepodległości przywrócono ustawą sejmową w 1989 r. i od tej chwili corocznie uroczyście je obchodzimy. Jest to dzień szczególny, który przypomina nam, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie jest czymś trwałym, ale czymś danym, co trzeba pielęgnować.

W tym roku szkolnym przypadła wyjątkowa, bo setna rocznica odzyskania niepodległości, dlatego 9 listopada 2018 r. cała społeczność Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dzieliła radość z tych wyjątkowych urodzin naszego kraju. Za pomocą prezentacji multimedialnej, pieśni patriotycznych oraz wierszy uczciliśmy męstwo walczących o niepodległość oraz pokazaliśmy piękno naszej Ojczyzny. Aby podkreślić doniosły charakter tej uroczystości, uczniowie tego dnia do szkoły przybyli w strojach galowych z przypiętymi na piersi kotylionami.

Uczniowie, nauczyciele oraz przybyli na tę ważną dla nas akademię rodzice wzięli również udział w akcji „Rekord dla Niepodległej” ogłoszonej przez Minister Edukacji Narodowej, której celem było wspólne odśpiewanie o godzinie 11:11 czterozwrotkowego hymnu narodowego.

Zdjęcia zamieszczamy w naszej galerii - kliknij TUTAJ!