Start
Zapraszamy
na nową stronę
Ośrodka
Pomoc dla Ukrainy
Rada Rodziców, w tym mama naszego ucznia z Kijowa - Oksana Samoilenko, prowadzi zbiórkę produktów medycznych dla Ukrainy. Natychmiast potrzebne środki opatrunkowe, dezynfekujące, przeciwbólowe itd. Zbieramy małe i duże paczki w Ośrodku przy ul. Śląskiej 45A. Z góry dziękujemy!
Procedury funkcjonowania SOSW w Zamościu w czasie epidemii, z uwzględnieniem wytycznych MEN, MZ i GIS od 1 września 2021 r.
Aktualizacja 24 sierpnia 2021 r.
Organizacja zajęć w przedszkolu SOSW
Organizacja zajęć w szkołach SOSW
Organizacja zajęć w internacie SOSW
Zapraszamy na nową stronę Ośrodka
Doradztwo zawodowe
Nauczyciele doradztwa zawodowego
- Katarzyna Bartosiewicz
- Beata Bober
- Magdalena Gontarz
- Agnieszka Mazur
Przydatne linki dla rodzica i ucznia
(źródło www.mapakarier.org)
Link do bezpłatnej strony www.mapakarier.org wraz z informacją, że zawiera szczegółowe opisy ponad 600 zawodów oraz ścieżek edukacyjnych prowadzących do każdego z nich.
Informację o Filtrze preferencji, funkcjonalności Mapy Karier, która pozwala odfiltrować te ścieżki kariery, które z największym prawdopodobieństwem będą dopasowane do naszych oczekiwań: http://mapakarier.org/filtr-preferencji
Link do kanału #ZawodowyStream na YouTube, na którym publikujemy nagrania spotkań online z ciekawymi zawodami: YouTube.com/ZawodowyStream
Link do nagrania webinaru dla rodziców „Jak pomóc dziecku w wyborach edukacyjno-zawodowych?”: https://youtu.be/-PZK__nseeI
Link do artykułu „5 rzeczy, o których warto pamiętać, rozmawiając z dzieckiem o ścieżce edukacyjno-zawodowej”: https://bit.ly/2PoVg74
Link do podcastu “Jak wspierać dziecko w wyborze kierunku kształcenia lub w wyborze ścieżki kariery?” z cyklu Sto Monet - blog o edukacji finansowej dzieci i młodzieży: https://bit.ly/3zjQvBa
Spis wartościowych kanałów na YouTube i podcastów, możesz zainspirować się naszym wpisem na blogu: https://bit.ly/35AvioJ
Wewnątrz Szkolny System Doradztwa Zawodowego
Program realizacji Wewnątrzszkolnego Systemu Doradztwa Zawodowego Szkoła Podstawowa Nr 11 Specjalna - Pobierz!
Program realizacji Wewnątrzszkolnego Systemu Doradztwa Zawodowego Branżowa Szkoła I Stopnia Nr 1 Specjalna - Pobierz!
Program realizacji Wewnątrzszkolnego Systemu Doradztwa Zawodowego SPDP - Pobierz!
Dni wolne 2021
DNI WOLNE OD ZAJĘĆ W ROKU SZKOLNYM 2021/2022
Szkoła Podstawowa Nr 11 Specjalna, Branżowa Szkoła I Stopnia Nr 1 Specjalna,
Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy
15 października 2021 r. (piątek)
12 listopada 2021 r. (piątek)
7 stycznia 2022 r. (piątek)
2 maja 2022 r. (poniedziałek)
a ponadto:
Szkoła Podstawowa Nr 11 Specjalna
24, 25, 26 maja 2022 r.
17 czerwca 2022 r.
Branżowa Szkoła I Stopnia Nr 1 Specjalna
21 czerwca 2022 r.
17 czerwca 2022 r.
12 listopada 2021 r., 7 stycznia 2022 r., 2 maja 2022 r. dodatkowe dni wolne wykorzystuje też Centrum Kształcenia Zawodowego Nr 1 w Zamościu, a uczniowie Branżowej Szkoły I Stopnia Nr 1 Specjalnej wg planu mają w ten dzień zajęcia w ww. placówce.
Szkolna Spiżarnia
W bieżącym roku szkolnym 2021/2022uczniowie klas 2Cs, 3Bs oraz 3Cs, Szkoły Przysposabiającej do Pracy pod opieką p. I. Czechońskiej, M. Gontarz, E. Grechuty, E. Welcz, uczestniczyli w projekcie edukacyjnym „Szkolna Spiżarnia”. Projekt trwał 5 tygodni, od 27 września do 31 października. Poprzez realizację zadań wynikających z założeń projektu uczniowie mieli możliwość podnoszenia kompetencji i umiejętności praktycznych w zakresie gospodarstwa domowego, wykorzystywania nowych technologii, korzystania z nowoczesnego sprzętu AGD. Współpraca w ramach projektu odbywała się na platformie eTwinning, za pośrednictwem tej platformy mieliśmy okazję do wymiany doświadczeń z uczniami z całej Polski.
Głównym zadaniem uczniów było wykonanie jesiennych przetworów z warzyw i owoców. Pierwszymi przetworami w naszej spiżarni były: konfitura z jabłek i gruszek z rodzynkami, konfitura pomidorowa z nutą curry. Klasa 2Cs i 3Bs w ramach aktywności z warzywami wykonała sałatkę wielowarzywną. Klasa 3Cs przygotowała sałatkę owocową oraz pieczone jabłka z cynamonem. Każde nasze działanie na bieżąco było dokumentowane w formie zdjęć i udostępniane na stronie projektu oraz na blogu edukacyjnym. Nasi uczniowie wykonali również jeden przepis opracowany przez partnerską szkołę. Wybrany przepis zamieściliśmy w elektronicznej książce kucharskiej wraz ze zdjęciami i wskazówkami do jego wykonania. A na terenie naszego Ośrodka zorganizowaliśmy szkolną spiżarnię z przygotowanych przez nas przetworów.
Galeria zdjęć - kliknij TUTAJ!
Przetwory owocowe:
Jabłka i gruszki z rodzynkami
Składniki:
- gruszki -1,5 kg
- jabłka – 1,5 kg
- rodzynki- 100 g
- cytryna -1sztuka
- cukier- 500g
Przygotuj:
- 3 słoiki o pojemności 0,7 l
- niewielki garnek
- dużą miskę
- ściereczkę
Krok 1
Jabłka i gruszki myjemy, obieramy, pozbawiamy gniazd nasiennych i kroimy w plastry. W dużej misce mieszamy owoce i od razu skrapiamy je sokiem z cytryny. W międzyczasie rodzynki namaczamy we wrzątku, aż napęcznieją. Cukier i odcedzone rodzynki dodajemy do owoców i dokładnie mieszamy rękoma.
Krok 2
Owoce odstawiamy na około 1,5-2 godziny, aby puściły sok i zmniejszyły swoją objętość. Słoiki dokładnie myjemy, wyparzamy i wycieramy do sucha. Do tak przygotowanych słoików przekładamy owoce wraz z syropem. Brzegi słoików i nakrętki dokładnie wycieramy.
Krok 3
Na blaszce z wysokim brzegiem układamy szczelnie zamknięte słoiki i wstawiamy do zimnego piekarnika. Ustawiamy temperaturę 120°C i pasteryzujemy przez około 50 minut. Po tym czasie wyłączamy piekarnik i pozostawiamy przetwory w środku aż do wystudzenia.
Galeria zdjęć - kliknij TUTAJ!
Konfitura pomidorowa z nutą curry
Składniki
- pomidory – 7-8 szt.
- cukier – 2-3 łyżki
- cebula – 2 szt.
- ziele angielskie – kilka ziaren
- cytryna – 1 szt.
- przyprawa curry – 1 łyżeczka
Wykonanie:
Krok 1
Pomidory sparzamy wrzątkiem, obieramy ze skórki i kroimy w kostkę 1 x 1 cm. Cebulę kroimy w drobną kostkę.
Krok 2
Na dno zimnego garnka wsypujemy cukier, podgrzewamy do uzyskania lekko złotego karmelu. Dorzucamy cebulę, kilka ziarenek ziela angielskiego, niewielką ilość skórki z cytryny i chwilę prażymy. Dodajemy 1 łyżeczkę curry i pokrojone pomidory. Całość zalewamy octem winnym, mieszamy. Gotujemy na wolnym ogniu aż do uzyskania pożądanej konsystencji.
Krok 3
Gorącą konfiturę przekładamy do wyparzonych, suchych słoiczków, szczelnie zamykamy i odwracamy do góry dnem. Odstawiamy do ostygnięcia.
Galeria zdjęć - kliknij TUTAJ!
Konfitura z jabłek
Składniki:
10 dużych jabłek
pół szklanki cukru
pół szklanki wody
łyżka cynamonu
Przygotowanie:
- Dokładnie myjemy jabłka.
- Obieramy ze skórki.
- Tak przygotowane jabłka wrzucamy do garnka.
- Prużącą się na wolnym ogniu konfiturę zalewamy wodą i zasypujemy cukrem- mieszając co kilka minut.
- Gdy jabłka będą miękkie przedkładamy je do słoiczków i mocno zakręcamy.
Galeria zdjęć - kliknij TUTAJ!
Prezentacja - pobierz TUTAJ!
Elektroniczna książka kucharska - LINK
W bieżącym roku szkolnym 2021/2022 w terminie wrzesień- październik, uczniowie klas 2Cs, 3Bs oraz 3Cs, Szkoły Przysposabiającej do Pracy, pod opieką p. I. Czechońskiej, M. Gontarz, E. Grechuty, E. Welcz, przystąpili do projektu SZKOLNA SPIŻARNIA.
Projekt przeznaczony jest dla szkół specjalnych, integracyjnych i przyszpitalnych. Jego głównym celem jest współpraca uczniów w zakresie praktycznego działania, przygotowywania jesiennych przetworów z warzyw i owoców. W ramach współpracy powstanie wspólna książka kucharska z przepisami, które skonstruują uczniowie wszystkich szkół. Wspólnie opracują przepisy, wykonają zdjęcia i plany aktywności do wykonania konkretnych przetworów.
Każda ze szkół zorganizuje u siebie szkolną spiżarnię, do współpracy przy jej tworzeniu zaangażuje innych uczniów.
Cele projektu:
- włączenie uczniów do działań w zakresie praktycznego działania,
- podnoszenie kompetencji i umiejętności praktycznych w zakresie gospodarstwa domowego,
- integracja uczniowie ze SPE,
- wykorzystywanie nowych technologii,
- korzystanie z nowoczesnego sprzętu w zakresie gospodarstwa domowego.
Jak będziemy współpracować?
Będziemy współpracować na platformie eTwinning. Ustalimy wspólne działania, które polegać będą na przygotowywaniu przetworów z warzyw i owoców. Każda szkoła będzie miała za zadanie wykonać 2 wybrane przetwory, opracowanie planu aktywności i opisu przygotowania. Udostępni te przepisy na stronie projektu. Każda ze szkół biorących udział w projekcie, wybierze jeden przepis opracowany przez partnerską szkołę, który wykona u siebie w szkole i relację z przygotowania przetworów opisze na stronie. Wypróbowany przepis zamieści w książce kucharskiej wraz ze zdjęciami i wskazówki do jej wykonania.
Spis przetworów zamieścimy we wspólnej tabeli. Powstanie elektroniczna oraz drukowana książka kucharska. Ponadto uczestnicy projektu zorganizują w szkole szkolne spiżarnie.
PROJEKT SZKOLNA SPIŻARNIA autorstwa p. Zyty Czechowskiej
(Dyrektor w: Niepubliczny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli Zyta Czechowska specjalni.plNauczyciel w: Zespół Szkół Specjalnych w Kowanówku… )
Stypendia 2021
Zbliża się termin składania wniosków o stypendia socjalne. Wnioski składane są w szkole w terminie 1-15 września. Wnioski po tym terminie składane są bezpośrednio w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu.
Kształcenie zawodowe
Informacja na temat projektu pt. „Rozwój kształcenia zawodowego szkół Miasta Zamość”współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, Działanie 12.4-Kształcenie zawodowe.
Projekt realizowany będzie przez Miasto Zamość na rzecz prowadzonych szkół: Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 1, Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 2, Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 3, Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 4, Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego.
Data podpisania umowy o dofinansowanie projektu: 25 marca 2021
Wartość projektu ogółem: 11 228 964,97 zł
Kwota dofinansowania UE: 9 544 620,22 zł
Okres realizacji: 01.01.2021-30.09.2023
Główny zakres projektu:
- projekt obejmie 765 uczniów z Zespołów Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 (T), 2 (T), 3 (T), 4 ( T i B), 5 (T) oraz Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy w SOSW w Zamościu;
- 424 uczniów uzyska dodatkowe kwalifikacje w ramach pozaszkolnych form kształcenia, na które jest zapotrzebowanie na lokalnym rynku pracy;
- 433 uczniów zostanie osób objętych szkoleniami/doradztwem w zakresie kompetencji cyfrowych;
- zdobycie doświadczenia zawodowego przez 509 uczniów dzięki udziałowi w wysokiej jakości stażach/praktykach u pracodawców z obszaru oddziaływania szkół, zgodnie z kierunkami kształcenia objętymi wsparciem;
- podniesienie kwalifikacji 41 nauczycieli zawodu z tych szkół;
- zacieśnienie współpracy tych szkół z otoczeniem społeczno-gospodarczym;
- doposażenie szkół z projektu w nowoczesny sprzęt do kształcenia zawodowego, odzwierciedlający rzeczywiste warunki pracy i uwzględniający oczekiwania pracodawców.
Umiarkowanie złoty środek
„Umiarkowanie złoty środek – czyli z kulturą za pan brat. Zasady, które obowiązują zawsze i wszędzie"
Projekt realizowany ze środków Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych lub Miejskiego Programu Przeciwdziałania Narkomanii
Realizatorzy: Stowarzyszenie na Rzecz Integracji z Dziećmi i Młodzieżą Niepełnosprawną „Wszyscy Razem" we współpracy
ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno – Wychowawczym w Zamościu
Prezentacja - pobierz TUTAJ!
Zdalna Szkoła
W ramach projektu Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy otrzymał dwa laptopy przeznaczone dla uczniów
W zdrowym ciele – zdrowy duch - podsumowanie
W naszym Ośrodku odbyła się kolejna edycja programu profilaktycznego z cyklu „… w zdrowym ciele – zdrowy duch”. Tym razem tematyka zadań skupiona była wokół żywiołów.
Program miał na celu: propagowanie zdrowego stylu życia, ukazywanie różnorodnych form spędzania wolnego czasu, wdrażanie nawyków zdrowego odżywiania oraz kształtowanie umiejętności wyrażania doznań i emocji w sposób akceptowany społecznie.
Zachęcamy do zapoznania się prezentacją podsumowującą działania.
Prezentacja - pobierz TUTAJ!
Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Zamościu przekazuje harmonogram pracy Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej Nr 1 w Zamościu w czasie ferii zimowych.
Pobierz TUTAJ!
„Uwalniamy lektury ze szkolnej ławki”
W roku szkolnym 2019/2020 uczniowie klasy 5a i 6a szkoły podstawowej pod opieką polonistki – p. Magdaleny Łagowskiej i bibliotekarki szkolnej- p. Agnieszki Bałki realizowali innowację pedagogiczną o charakterze metodyczno – organizacyjnym „Uwalniamy lektury ze szkolnej ławki”. Z uwagi na sytuację pandemiczną realizację przerwano w marcu i powrócono do niej we wrześniu 2020 roku. Do działań włączono klasę 4a.
Innowacja ma na celu omówienie z uczniami w oryginalny sposób wybranych lektur szkolnych reprezentujących różne gatunki literackie. Treści poznanych lektur dostosowane do percepcji i możliwości uczniów z niepełnosprawnością intelektualną zostaną przyswojone w sposób wielozmysłowy poprzez działania teatralne, plastyczne, muzyczne i techniczno-kulinarne. Dla uczestników będą ciekawe i atrakcyjne, przez co pozostaną dłużej w ich pamięci. Dodatkowo uczniowie wykonają lekturowe lapbooki, plakaty, gry planszowe, zredagują zaproszenia i ogłoszenia.
Lektury uwolnione ze szkolnej ławki to: nowela ,, Katarynka” B. Prusa, mit grecki „Nić Ariadny”, baśniowa powieść „Akademia pana Kleksa” J. Brzechwy, legenda ,, O smoku Bazyliszku”, a także dramat ,, Balladyna” J. Słowackiego jako utwór wyznaczony do Narodowego Czytania w 2020 roku.
Innowacja jest realizowana przy współudziale i zaangażowaniu chętnych nauczycieli, pracowników SOSW, rodziców oraz instytucji działających na terenie miasta Zamościa, tj. Książnicy Zamojskiej im. Stanisława Kostki oraz Ogrodu Zoologicznego im. S. Millera.
Junior Media
Kliknij TUTAJ! aby pobrać najnowszy numer Junior Media
Kliknij TUTAJ! aby pobrać numer specjalny 10/20 Junior Media
Organizacja zajęć w internacie SOSW
- W internacie opracowany jest wewnętrzny regulamin internatu, uwzględniający zalecenia wskazane w aktualnych przepisach prawa odnośnie profilaktyki zakażenia, wychowankowie będą poinformowani o jego postanowieniach przed ich przyjazdem (strona internetowa, facebook, telefon). Regulamin jest także umieszczony w widocznym miejscu budynku oraz przekazany do wiadomości wychowankom i ich rodzicom.
- W internacie zachowana jest czystość, dezynfekowane są powierzchnie dotykowe: poręcze, klamki, włączniki światła, uchwyty, poręcze krzeseł i powierzchnie płaskie, w tym blaty w salach i w pomieszczeniach do spożywania posiłków.
- W internacie mogą przebywać jedynie wychowankowie bez objawów chorobowych dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
- Przy wejściu do internatu obowiązuje dezynfekowanie rąk przez wychowanka oraz pracownika.
- Wychowankowie internatu powinni starać się zachować dystans podczas pobytu w internacie ok. 1,5 m, czystość w użytkowanych pomieszczeniach, często myć ręce ciepłą wodą z mydłem oraz wietrzyć pomieszczenia mieszkalne. Mają także obowiązek przechowywać własne podręczniki, przybory szkolne oraz rzeczy osobiste w przydzielonej im szafce i ograniczyć dostęp do nich dla osób trzecich. Nie należy zabierać ze sobą do internatu niepotrzebnych przedmiotów.
- Ogranicza się przebywanie osób z zewnątrz w internacie do niezbędnego minimum, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (m.in. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby zdrowe) i w wyznaczonych obszarach.
- Internat posiada pomieszczenie umożliwiające odizolowanie wychowanka od innych osób na wypadek wystąpienia u niego nagłych objawów infekcji dróg oddechowych. Niezwłocznie zawiadamiani są rodzice/opiekunowie, umożliwione jest skorzystanie z teleporady medycznej.
- W przestrzeniach wspólnych (pomieszczenia do pracy własnej) zachowane są podwyższone rygory bezpieczeństwa i higieny: częste mycie i dezynfekowanie łazienek, pomieszczeń kuchennych, blatów w pokojach oraz pomieszczeniach wspólnie użytkowanych.
Organizacja zajęć w szkołach SOSW
- Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
- Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
- Przy wejściu do budynku szkoły ustawiony jest zestaw dezynfekujący i bowiązkowo należy zdezynfekować ręce.
- Opiekunowie odprowadzający dzieci mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej szkoły, zachowując zasady:
- 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,
- dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,
- dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m,
- W miarę możliwości ogranicza się przebywanie w szkole osób z zewnątrz do niezbędnego minimum (obowiązuje je stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych) i w wyznaczonych obszarach.
- Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, uczeń będzie odizolowany w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadomieni będą rodzice/opiekunowie o konieczności odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu).
- Obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
- Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce. Uczniowie nie wymieniają się przyborami szkolnymi między sobą.
- Uczniowie w miarę możliwości siedzą pojedynczo w ławkach, w odstępach 1,5 m.
- Uczniowie w miarę możliwości korzystają z boiska szkolnego, przebywają na świeżym powietrzu na terenie szkoły, w tym w czasie przerw.
- Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, zostaną ograniczone ćwiczenia i gry kontaktowe.
- Opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie (pranie lub dezynfekcję) zabawki, rzeczy.
- Zmniejszona zostaje liczba uczniów korzystających z szatni na parterze budynku, poprzez udostępnienie indywidualnych szafek na ubrania i obuwie (na korytarzu szkolnym lub w salach), przed wejściem do szatni umieszczony jest środek do dezynfekcji rąk (należy z niego korzystać przed wejściem do szatni).
- Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej, a razie potrzeby w innych salach dydaktycznych. Środki do dezynfekcji rąk są rozmieszczone w świetlicy w sposób umożliwiający łatwy dostęp dla wychowanków pod nadzorem opiekuna. Świetlice jest wietrzona (nie rzadziej, niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w świetlicy), w tym w szczególności przed przyjęciem wychowanków oraz po przeprowadzeniu dezynfekcji.
- Pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej ograniczają kontakty z uczniami oraz nauczycielami, w miarę możliwości zachowują dystans ok. 2 m.
- Podczas korzystania z biblioteki szkolnej, uwzględniany jest okres 2 dni kwarantanny dla książek i innych materiałów przechowywanych w bibliotekach. .
- Pracownicy Ośrodka zwracają uwagę, aby wszystkie osoby trzecie, w tym rodzice uczniów, wchodzące do szkoły dezynfekowały dłonie lub zakładały rękawiczki ochronne, miały zakryte usta i nos oraz nie przekraczały obowiązujących stref przebywania.
- Należy regularnie myć ręce wodą z mydłem oraz dopilnować, aby robili to uczniowie, szczególnie po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety.
- W Ośrodku utrzymywana jest czystości sal do zajęć, pomieszczeń sanitarnohigienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekowane są powierzchnie dotykowe – poręcze, klamki i powierzchnie płaskie, w tym blaty w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatury, włączniki.
- Ściśle przestrzegany jest czas niezbędny do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
- W pomieszczeniach sanitarnohigienicznych należy znajdują się plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje dezynfekcji.
- Na bieżąco prowadzona jest dbałość o czystość urządzeń sanitarno-higienicznych, w tym ich dezynfekcję lub czyszczenie z użyciem detergentu.
Zapewnione są miejsca/pojemniki do wyrzucania masek i rękawiczek ochronnych.
- W miejscu wydawania posiłków utrzymywana jest wysoka higiena stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców, a także higiena osobista i odległość stanowisk pracy wynosząca min. 1,5 m.
Organizacja zajęć w przedszkolu SOSW
- Do przedszkola może uczęszczać wyłącznie dziecko zdrowe, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
- Dzieci do przedszkola przyprowadzane są i odbierane przez osoby zdrowe.
- Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych nie wolno przyprowadzać dziecka do przedszkola.
- Przy wejściu do budynku szkoły ustawiony jest zestaw dezynfekujący i obowiązkowo należy zdezynfekować ręce.
- Rodzice mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej Ośrodka, zachowując zasady:
- 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi, w odstępie min. 1,5 m od kolejnego rodzica z dzieckiem,
- dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m,
- rodzice powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
- W miarę możliwości ogranicza się przebywanie w przedszkolu osób trzecich do niezbędnego minimum, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych).
- Przedszkole pozyskuje od rodziców zgodę na pomiar temperatury ciała dziecka, jeśli zaistnieje taka konieczność, w przypadku niepokojących objawów chorobowych.
- Jeżeli pracownik przedszkola zaobserwuje u dziecka objawy choroby, dziecko będzie odizolowane w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, zapewniając min. 1,5 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadomieni będą rodzice/opiekunowie o konieczności odebrania dziecka (rekomendowany własny środek transportu).
- Obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk wodą z mydłem przez dzieci (po przyjściu do przedszkola, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza, po skorzystaniu z toalety).
- Sale przedszkola są wietrzone co najmniej raz na godzinę.
- Sprzęt przedszkolny jest regularnie czyszczony lub dezynfekowany.
- Podczas pobytu w przedszkolu dzieci często korzystają z zajęć na świeżym powietrzu na terenie Ośrodka.
Opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie (pranie lub dezynfekcję) własnych zabawek, rzeczy.
Zakończenie roku 2019 / 2020
Zakończenie roku szkolnego
Harmonogram spotkań w klasach – 26.06.2020 r.
Pobierz TUTAJ!
Egzaminy zewnętrzne
Egzamin ósmoklasisty
Informacje dla uczniow i rodziców o egzaminie ósmoklasisty
Procedura dla zdającego egzamin ósmoklasisty
Procedury dla członków komisji egzamin ósmoklasisty
Egzamin zawodowy
Informacje dla zdającego egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie
Procedury dla zdających egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie
Procedury dla członków komisji - egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie
Harmonogram konsultacji indywidualnych i grupowych
Harmonogram konsultacji indywidualnych i grupowych
w dniach 22-26.06.2020 r.
Pobierz TUTAJ!
Harmonogram konsultacji indywidualnych i grupowych
w dniach 15-19.06.2020 r.
Pobierz TUTAJ!
Harmonogram konsultacji indywidualnych i grupowych
w dniach 08-12.06.2020 r.
POBIERZ TUTAJ!
Harmonogram konsultacji indywidualnych i grupowych
w dniach 01-05.06.2020 r.
POBIERZ TUTAJ!
PROCEDURY PRZYCHODZENIA/WYCHODZENIA ORAZ PRZEBYWANIA DZIECI/UCZNIÓW W SOSW
od 08.06.2020 r. do 27.06.2020 r.
- Ośrodek prowadzi działalność w godz. 7.30 – 18.30.
- Przyjmowanie dzieci/uczniów na zajęcia odbywa się zgodnie z ustalonym harmonogramem zajęć przekazanym rodzicom.
- Harmonogram konsultacji indywidualnych i grupowych dostępny w zakładce AKUALNOŚCI (lewa strona witryny).
- Zajęcia odbywają się w wyznaczonych salach, określonych w harmonogramie zajęć.
- Przy wejściu do Ośrodka oraz przy salach, w których planowane są zajęcia umieszczono dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk, wywieszono zasady prawidłowego mycia rąk.
- Dwóch wyznaczonych pracowników np. pomoc nauczyciela, przy wejściu przyjmuje dzieci/uczniów w odzieży ochronnej tj. zakłada fartuch ochronny jednorazowy, maseczkę, przyłbicę, rękawice, przygotowuje termometr i płyn do dezynfekcji.
- Pracownicy czuwają, nad tym, żeby każdy wchodzący do budynku zdezynfekował ręce.
- Zgodnie z ustalonym harmonogramem zajęć jeden z pracowników przyjmuje dzieci/uczniów lub rodzica z dzieckiem na wczesne wspomaganie w przedsionku Ośrodka, dokonuje pomiaru temperatury dziecka/ucznia za zgodą rodziców/opiekunów jeżeli zaistnieje taka konieczność, w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych.
- Wyznaczony pracownik odbiera od rodzica/opiekuna dziecko/ucznia i zaprowadza do odpowiedniej szatni, aby dziecko/uczeń się przebrało i zaprowadza je pod drzwi sali zgodnie z harmonogramem zajęć i oddaje pod opiekę nauczyciela.
- Po skończonych zajęciach jeden z wyznaczonych pracowników odbiera dziecko/ucznia z sali (stoi w drzwiach i nie wchodzi do sali), zaprowadza dziecko/ucznia do szatni gdzie się ubiera, odprowadza pod drzwi wyjściowe.
- W przypadku zajęć wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, w tym w ramach WOKRO, wyznaczony pracownik, odprowadza rodzica z dzieckiem do sali, w której wg harmonogramu wyznaczone są zajęcia, a po ich zakończeniu odprowadza do wyjścia.
- Dzieci/uczniowie oraz rodzice z dziećmi, korzystający z wczesnego wspomagania przemieszczają się tylko pod nadzorem wyznaczonego pracownika.
- Pracownicy odpowiedzialni za przyjęcie dzieci/uczniów po zakończeniu pracy przy wejściu przechodzą do pomieszczenia socjalnego. Tam zdejmują zgodnie z instrukcją jednorazowe ubrania i wyrzucają do kosza na odpady zmieszane. Następnie przebierają się, zakładają stosowne środki ochronne tj. fartuch, maseczkę, rękawiczki, przyłbice i wykonują inne zadania przydzielone przez dyrektora.
- W pomieszczeniu socjalnym może przebywać maksymalnie jedna osoba.
- Rodzice dzieci/uczniów deklarujących korzystanie z zajęć stacjonarnych w Ośrodku zobowiązani są do zapoznania się z Zasadami bezpieczeństwa w oparciu o wytyczne GIS, MZ i MEN i składają pisemną deklarację (Załącznik Nr 1).
ZASADY BEZPIECZEŃSTWA W SOSW W OPARCIU O WYTYCZNE GIS, MZ I MEN
- Przedszkole Nr 3 Specjalne
- Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka, w tym realizowane w ramach Wiodącego Ośrodka Koordynacyjno – Rehabilitacyjno – Opiekuńczego
- Szkoła Podstawowa Nr 11 Specjalna – edukacja wczesnoszkolna, świetlica szkolna
- Zajęcia rewalidacyjne w szkole podstawowej, szkole przysposabiającej do pracy
- Konsultacje z nauczycielami w szkole
- Egzaminy zewnętrzne
- Biblioteka szkolna
Ważne informacje
Od 25 maja 2020 r. przywracamy w Ośrodku możliwość, za zgodą rodziców, prowadzenia bezpośrednich zajęć rewalidacyjnych, zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, zajęć wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, zajęć w klasach I-III oraz zajęć świetlicowych. Zajęcia będą prowadzone z zachowaniem zasad sanitarnych. Zgłoszenia dzieci i młodzieży, poza już uzgodnionymi, proszę kierować do sekretariatu Ośrodka.
Barbara Grądkowska – dyrektor Ośrodka
Wytycznie GIS, MZ i MEN - kliknij TUTAJ!
Alpaki - Uczą i Bawią Dzieciaki
Alpaki - Uczą i Bawią Dzieciaki
Innowacja pedagogiczna metodyczno - organizacyjna realizowana jest w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Zamościu od października 2019 roku. Prowadzona jest z uczniami klasy 2A i 3bA szkoły podstawowej, pod opieką wychowawców: Agnieszki Janigi, Bożeny Gil i Katarzyny Wróblewskiej.
Uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną oraz autyzmem podczas pobytu w gospodarstwie przygotowywali pożywienie, karmili i pielęgnowali zwierzęta. Podczas wyjazdów dzieci miały możliwość przebywania z alpakami - głaskania ich oraz oswajania się z nimi. Zajęcia z alpakoterapii pozytywnie wpływają na zachowanie i właściwą samoocenę uczniów. Pozwalają budować poprawne relacje w grupie rówieśniczej. Zauważalne jest zmniejszenie zachowań trudnych i zakłócających u uczniów z autyzmem.
Realizacja innowacji Alpaki - Uczą i Bawią Dzieciaki jest możliwa dzięki działalności dobroczynnej Fundacji PKO Banku Polskiego, która jest darczyńcą naszych podejmowanych działań.
Projekt Zosia - Samosia
Stowarzyszenie na Rzecz Integracji z Dziećmi i Młodzieżą Niepełnosprawną WSZYSCY RAZEM w Zamościu od września bieżącego roku szkolnego w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym w Zamościu realizuje projekt „Zosia- Samosia”. Koordynatorem i realizatorami projektu są nauczyciele SOSW w Zamościu p. Małgorzata Szcząchor- koordynator, p. Aleksandra Jabłońska- Małecka, p. Katarzyna Bartosiewicz, p. Elżbieta Welcz- realizatorzy. Projekt objęty jest patronatem medialnym Tygodnika Zamojskiego.
Adresatami projektu są uczniowie z niepełnosprawnościami sprzężonymi: niepełnosprawność intelektualna, autyzm, niedowidzenie, niepełnosprawność ruchowa z klas szóstych, siódmych i ósmych Szkoły Podstawowej Nr 11 Specjalnej, a także z trzeciej klasy Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Są to osoby w wieku od 13 do 18 lat (siedemnaście osób). Współuczestnikami projektu są rodziny uczniów, przedstawiciele uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 8 w Zamościu, a także uczestnicy Aktywnego Koła Gospodyń Wiejskich i Seniorów ze Skierbieszowa.
Głównym założeniem projektu jest przygotowanie młodzieży niepełnosprawnej, na miarę ich możliwości, do samodzielnego funkcjonowania w życiu codziennym. Zaplanowane działania dotyczą rozwoju w zakresie sfery społecznej, w tym komunikacji werbalnej, pozawerbalnej, emocjonalnej, samoobsługowej i poznawczej. Projekt ma również na celu kształtowanie postawy akceptacji i empatii wobec osób z niepełnosprawnością w środowisku lokalnym, przedstawienie tych osób jako pełnowartościowych ludzi. Tego typu działania są formą dodatkowego źródła wiadomości dostarczającego przeżyć i wzruszeń, spełnieniem marzeń, a także konfrontacją informacji podręcznikowych z rzeczywistością bezpośrednio obserwowaną.
Lekcje z klasą. Jak odczytywać emocje?
Lekcje z klasą. Jak odczytywać emocje?
Projekt edukacyjny zapewnia dzieciom dobry start w życiu. Kształtuje ich kompetencje społeczne. Uczy nawiązywania relacji z innymi, empatii, świadomości własnych emocji czy dobrej współpracy z innymi. Są to kluczowe umiejętności w życiu każdego człowieka. Dzięki udziałowi w programie uczniowie nauczą się, jak pracować w zespole, twórczo myśleć, nazywać emocje oraz komunikować się ze sobą.
CELE PROGRAMU:
- realizacja celów edukacji wczesnoszkolnej
- rozwijanie u uczniów kreatywnego myślenia,
- rozpoznawanie własnych emocji i sposobu ich wyrażania,
- kształtowanie umiejętności pracy zespołowej i nawiązywania relacji.
Etapy:
1. Realizacja 2 scenariuszy wybranych spośród poniższych propozycji:
2. Do 20 maja, zrealizowanie 6 scenariuszy kompetencyjnych (praca z zestawem edukacyjnym):
- Jak ludzie przeżywają emocje?
- Jak wydobywa się emocje?
- Jak ukryć emocje w filiżance?
- Kto w rodzinie jest najważniejszy?
- Czym ludzie różnią się między sobą?
- Ile pomysłów mieści się w głowie?
Materiały dla uczestników:
- pakiet powitalny dla nowych uczestników (tabliczka oraz indeksy dla uczniów do notowania postępów w projekcie),
- list do dyrekcji szkoły informujący o Twoim udziale w projekcie,
- artykuły specjalistyczne (strefa wiedzy dla nauczyciela) i inne materiały dydaktyczne, w tym filmy,
- certyfikat dla nauczyciela, dyplom dla klasy oraz dyplom uczestnictwa dla uczniów do pobrania po zakończeniu projektu.
„Mój miś i ja”
„Mój miś i ja” Projekt edukacyjny obchodów Światowego Dnia Pluszowego Misia
Realizowany od 25.11.2019r. do 29.11.2019r.
CELE PROGRAMU:
• włączenie uczniów w obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia
• zapoznanie z historią powstania pluszowego misia
• stworzenie sytuacji edukacyjnych służących aktywizowaniu dzieci i rozwojowi ich zdolności manualnych i artystycznych
• rozwijanie zainteresowania książką
• wzbogacanie wiedzy na temat niedźwiedzi i misiów- postaci książkowych i bajkowych
• kształtowanie u dzieci poczucia konieczności poszanowania zwierząt, zabawek i książek
• integracja uczniów wszystkich grup poprzez aktywne uczestnictwo we wspólnej uroczystości
Tematyka:
- 1.WIELKA WYPRAWA ŚLADAMI KUZYNÓW PLUSZOWEGO MISIA – „OTO MIŚ, PLUSZOWY MIŚ”
- 2.Z WIZYTĄ U BRUNATNEGO NIEDŹWIADKA
- 3.MISIE Z GORĄCEGO KRAJU I TE Z KRAINY ŚNIEGÓW
- 4.CO LUBI MIŚ, A CO JEGO PRZYJACIELE?
- 5.PODSUMOWANIE - CZY JESTEM PODOBNY DO MOJEGO MISIA?
Program edukacyjny „Akademia Bezpiecznego Puchatka”
Program edukacyjny „Akademia Bezpiecznego Puchatka” dla klas 1-3 szkoły podstawowej
CELE PROGRAMU:
- Edukacja i poprawa bezpieczeństwa dzieci, które rozpoczynają swoją naukę w szkole.
- Wytworzenie u dzieci naturalnych sposobów unikania i reagowania na zagrożenia.
- Edukacja rodziców w zakresie ochrony dzieci przed zagrożeniami.
- Zwrócenie uwagi nauczycieli nauczania początkowego oraz dyrektorów szkół na konieczność edukowania dzieci w szeroko rozumianej tematyce bezpieczeństwa.
Przekazywanie treści edukacyjnych poprzez techniki szybkiego uczenia się.
- Bezpieczeństwo W SZKOLE I NA WYCIECZCE
- Bezpieczeństwo NA DRODZE
- Bezpieczeństwo W DOMU
- Bezpieczeństwo W INTERNECIE
CZAS TRWANIA PROGRAMU
Program będzie trwał od 02.09.2019 roku do 28.02.2020 roku.
Program zakończy się przeprowadzeniem Testu Bezpieczeństwa online dla każdego ucznia klas 1-3 oraz uzupełnienie ankiety podsumowującej Program przez koordynatora p. Jadwigę Mierosławską.
RUCH Z RANA - KONDYCJA MUROWANA
RUCH Z RANA - KONDYCJA MUROWANA
Uczniowie od wczesnych godzin porannych są obecni w szkole i od rana prowadzą siedzący tryb życia, oczekując na rozpoczęcie zajęć lekcyjnych. Pragniemy wyjść z inicjatywą aktywnego poranka. Zaprosić wszystkich zaspanych aby poczuli ile radości daje poranny ruch. Chcemy integrować uczniów z różnych typów szkół, poprzez wspólne uczestnictwo w porannej gimnastyce. Pragniemy aby każdy mógł przekonać się ile radości daje nawet najmniejsza dawka ruchu z rana. Chcemy zachęcić młodych ludzi aby wypracowali w sobie pozytywny nawyk dbania o własne zdrowie, aktywność fizyczną, o swoje ciało oraz zgrabną sylwetkę.
KIEDY?
poranna gimnastyka odbywa się 4 razy w tygodniu
DLA KOGO ?
dla wszystkich chętnych uczniów SOSW
GDZIE ?
Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy w Zamościu
sale w-f , teren zielony SOSW
CZEMU SŁUŻĄ?
- świetnie przygotowują do aktywnego dnia
- pomagają utrzymać prawidłową postawę ciała
- pomagają utrzymać siłę, zwinność, szybkość i zręczność
- wzmacniają mięśnie, stawy i kości
- poprawiają przemianę materii, utrzymać prawidłową wagę ciała
- dodają energii i pozytywnego nastroju na cały dzień
Nauczyciele prowadzący zajęcia:
Poniedziałek - Marta Szykuła godz 7:30- 7:50
Wtorek - Ewa Hłobił - Sobczyńska 7:40 -8:00
Środa - Przemysław Sosnowski godz.7:30-7:50
Czwartek - Magdalena Graca godz 7:40-8:00
KAMERTONY
KAMERTONY
Wykorzystanie kamertonów do pracy z dziećmi i młodzieżą
z niepełnosprawnością intelektualną i autyzmem.
INNOWACJA PEDAGOGICZNA
Organizacyjno- metodyczna
Nazwa szkoły: Szkoła Podstawowa Nr 11 Specjalna w Zamościu
Autorki: Wioletta Witkowska, Dorota Ossowska
Temat:KAMERTONY Wykorzystanie kamertonów do pracy z dziećmi i młodzieżą
z niepełnosprawnością intelektualną i autyzmem.
Data wprowadzenia innowacji: 01.10.2019r.
Data zakończenia innowacji: 25.06.2020r.
Zakres innowacji:
Adresatami innowacji są uczniowie klas: 6A/sp, grupa uczniów z klasy 8a/sp, 3A SPdP, 2A/sp. Metoda kamertonów będzie wykorzystywana podczas zajęć rozwijających kreatywność,
zajęć rewalidacyjnych rozwijająco- usprawniających i zajęć tanecznych (z dyspozycji dyrektora).
Terapia kamertonami to metoda pracy z dźwiękiem- muzykoterapii dogłebnej -komórkowej przywracająca zdrowie fizyczne i psychiczne falami dźwiękowymi kamertonów. Stosowana profilaktycznie utrzymuje w zdrowiu cały organizm, nadaje umysłowi wyciszenie, przynosi ukojenie, spokój i poczucie wewnętrznej radości.
Cele:
-wprowadzenie dziecka w stan relaksacji
-stworzenie poczucia bezpieczeństwa
-rozwój intuicji i wyobraźni
-przygotowanie ucznia do kontaktu z muzyką, jej odbiorem, ukierunkowanie jego działań twórczych, pomoc w rozumieniu i przeżywaniu świata dźwięków, rytmu
-wyciszenie negatywnych emocji
-podwyższenie zdolności uczenia się
Metody pracy:
Praktycznego działania- ekspresyjne- granie koncertów na kamertonach
-technika oczyszczająco- regulująca- zestaw 8 KAMERTONÓW skali diatonicznej
-technika kwinty czystej- KAMERTON C 256 Hz i G 384 Hz
-Technika interwałowa
Metody twórcze stosuje się podczas kreatywnego rozwiązywania zadań wyznaczonych przez nauczyciela. Polegają one na improwizacji ruchu przy muzyce, tworzeniu muzyki (melodii, akompaniamentu). Metody te wykorzystuje się w celu rozwinięcia fantazji uczniów, a także stworzenia im warunków do ekspresji muzycznej oraz twórczego muzykowania.
Przewidywane efekty oddziaływań:
a. dla uczniów
-wyciszenie negatywnych emocji
- zrelaksowanie
-zwiększenie skupienia uwagi
-wydłużenie czasu koncentracji
-nabycie umiejętność właściwego trzymania kamertonów, wydobywania dźwięków podczas gry na tym instrumencie
b. dla nauczycieli
-wykorzystanie podczas zajęć kamertonów w celu wyciszenia uczniów, zrelaksowania
i zachęcenie do dalszej pracy
c. dla szkoły
-podnoszenie jakości pracy szkoły poprzez stosowanie nowych metod pracy z uczniami
Ewaluacja innowacji:
Obserwacja uczniów podczas zajęć.
Wywiad z uczniami, rodzicami i nauczycielami.
Fotolaurka
Szkoła Rodziców
Poniżej zamieszczamy w formacie pdf materiały dla rodziców, aby je pobrać należy kliknąć na każdy z nich.
„ Z WDZIĘCZNOŚCI ZA WASZĄ PRACĘ – FOTOLAURKA”
SERDECZNIE ZAPRASZAMY
DO WZIĘCIA UDZIAŁU W AKCJI
„ Z WDZIĘCZNOŚCI ZA WASZĄ PRACĘ – FOTOLAURKA”
Stypendia
Szanowni Rodzice
w związku z sytuacją epidemiologiczną i zaleceniami organów państwowych związanych z ograniczeniem kontaktów bezpośrednich informujemy, że sprawy związane ze stypendiami, w tym składanie oświadczeń o dochodach na okres od stycznia do czerwca 2020, wstrzymuje się do odwołania. O terminie składania oświadczeń o dochodach poinformujemy Państwa osobną wiadomością.
Stypendia nie przepadną, zostają tylko odłożone do czasu uspokojenia sytuacji.
Kształcenie na odległość
Sposób i tryb kształcenia na odległość w okresie czasowego zawieszenia zajęć w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Zamościu
Informacja dla nauczycieli, uczniów i ich rodziców
Pobierz materiał w formacie PDF - TUTAJ!
Kształcenie na odległość - poradnik dla szkół - pobierz TUTAJ!
Pomoc psychologiczno – pedagogiczna
Pomoc psychologiczno – pedagogiczna
Plan pracy
Poniedziałek | Wtorek | Środa | Czwartek |
Piątek |
|
Bartosiewicz Katarzyna - psycholog | 7.30-12.30 | 15.00-20.00 | 12.30-14.30 | 7.30-13.30 | 10.30-14.30 |
Koczułap Dorota – psycholog/pedagog | 13.45-17.45 | 10.30-15.30 | 7.30-13.30 | 12.30-15.30 | 11.30-15.30 |
Mazur Agnieszka - pedagog | 12.30-15.30 | 7.30-12.30 | 15.15-19.15 | 15.00-20.00 | 7.30-12.30 |
Borkowska –Sowa Ewa - logopeda |
9.30-13.00 13.30-14.30 |
9.00-14.30 | 9.00-14.30 | 8.00-12.30 | 9.50-12.50 |
Nadworska-Bełz Aleksandra - logopeda | 12.30-13.30 | 10.30-13.30 | 10.30-14.30 | 12.30-13.30 | 11.30-13.30 |
Poniżej zamieszczone zostają numery telefonów gdzie można znaleźć wsparcie:
MIEJSKIE CENTRUM POMOCY RODZINIE W ZAMOŚCIU
http://mcpr.zamosc.pl/pomoc-spoleczna-2
ul. Lwowska 57 22-400 Zamość |
tel. 84 677 56 30 fax. 84 677 56 40 |
POWIATOWE CENTRUM POMOCY RODZINIE W ZAMOŚCIU
ul. Przemysłowa 4, 22-400 Zamość
(budynek Starostwa Powiatowego w Zamościu)
tel. 84-5300942
fax 84 6385516
e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
OŚRODEK INTERWENCJI KRYZYSOWEJ W ZAMOŚCIU
ul. Kilińskiego 32
22 - 400 Zamość
( 84 ) 641 21 25
bezpłatna infolinia 800 101 402
Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
tel. 116 111
(czynny codziennie od 12:00 do 02:00)
Młodzieżowy Telefon Zaufania
tel. 19288
(poniedziałek-piątek od 15:00- 19:00)
Ogólnopolski Telefon Dla Ofiar Przemocy w Rodzinie
„Niebieska Linia”
tel. 800 120 002
telefon pracuje całodobowo
Poradnia Telefoniczna „Niebieskiej Linii”
tel. 22 668 70 00
(poniedziałek – piątek od 12:00 do 18:00)
Policyjny Telefon Zaufania
ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie
tel. 800 120 226
(poniedziałek-piątek, od 9.30-15.30, połączenie bezpłatne)
Całodobowy telefon dla kobiet doświadczających przemocy
tel. 600 070 717
(codziennie / całodobowo)
Anonimowa policyjna linia specjalna – zatrzymać przemoc
tel. 800 120 148
(całodobowo, połączenie bezpłatne)
Grupowe zajęcia
17 grudnia 2019 r. odbyły się świąteczno – zimowe zajęcia dla dzieci i rodziców w ramach wczesnego wspomagania rozwoju. Uczestnicy spotkania bawili się i uczyli pod kierunkiem pedagoga, logopedy oraz terapeuty integracji sensorycznej. Dzieci rozpoczęły zajęcia wesołą zabawą przy muzyce. Następnie rozpoznawały, nazywały i segregowały ozdoby choinkowe, którymi później dekorowały świąteczne drzewko. Wśród zimowych atrakcji znalazło się odszukiwanie reniferów i bałwanków w różnych masach plastycznych, zabawy
ze sztucznym śniegiem, układanie puzzli, doskonalenie koordynacji wzrokowo – ruchowej
w formie labiryntów. W kręgu logopedycznych zainteresowań dzieci znalazła się również choinka, której ozdabianie wiązało się z wykonywaniem różnych ćwiczeń oddechowych
i artykulacyjnych. Spotkanie uatrakcyjniła wizyta Mikołaja, z którym ćwiczenia przed lustrem nie są trudne. Ostatnią częścią wspólnej zabawy było pokonywanie torów sensoryczno – motorycznych. Ćwiczeniom towarzyszyły uśmiechy i mnóstwo radości, o czym warto się przekonać oglądając galerię zdjęć.
Zdjęcia zamieszczamy w naszej galerii - kliknij TUTAJ!
Wystawa prac konkursowych
Wystawa prac plakatowych promujących ochronę danych osobowych oraz zasady bezpiecznego korzystania z zasobów Internetu. Hasło przewodnie konkursu "Świadomy i bezpieczny w wirtualnym świecie".
Prace konkursowe wykonali uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy uczęszczający do klas: 1As, 1Bs, 1Cs, 2As, 3Cs.
Zapraszamy do obejrzenia galerii. Kliknij TUTAJ!
Świadomy i bezpieczny w wirtualnym świecie
Świadomy i bezpieczny w wirtualnym świecie - pod tym hasłem 11 lutego w naszym Ośrodku odbyły się warsztaty edukacyjne dla uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Warsztaty zostały zorganizowane z okazji Dnia Ochrony Danych Osobowych, który obchodzony jest 28 stycznia oraz Dnia Bezpiecznego Internetu, który w tym roku obchodzony był 11 lutego.
Nadrzędnym celem tej inicjatywy było uwrażliwienie uczniów na potrzebę ochrony swojej prywatności i danych osobowych oraz przyswojenie i utrwalenie zasad bezpiecznego korzystania z Internetu oraz stosowanie zdobytej wiedzy w praktyce!!!
Warsztaty edukacyjne: Świadomy i bezpieczny w wirtualnym świecie!
I.Scenki sytuacyjne:
Scenka nr 1 Prywatność ważna sprawa!
Scenka nr 2 Piotr w sieci i w realu …
Scenka nr 3 Fotka, fejs i kłopoty….
Scenka nr 4 Zagrożenia Internetu.
Przestrogi Lektora.
II.Quiz o bezpieczeństwie w Internecie i Ochronie Danych Osobowych w ramach Szkolnego Koła ODO „ Bezpieczni 2.0.”- vlogujemy.
III.Łamigłówki
Organizatorami tej inicjatywy byli nauczyciele odpowiedzialni za realizację Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Twoje Dane – Twoja Sprawa”:
Edyta Grechuta, Kamil Leńczuk, Magdalena Gontarz.
Działania organizacyjne wspomagał p. Bartosz Kapłon, kierownik gospodarczy.
Galeria zdjęć - kliknij TUTAJ!
Usprawnianie Ruchowe
JAK ĆWICZYĆ Z DZIECKIEM W DOMU?
Ćwiczenia w chodzeniu i bieganiu:
- Chodzenie głośno i cicho na całych stopach, na palcach;
- Chodzenie z omijaniem przeszkód;
- Chodzenie boso po różnych powierzchniach – wyczuwanie powierzchni;
- Chodzenie po wyznaczonym torze;
- Bieganie po obwodzie koła;
Ćwiczenia równoważne :
- „Jestem bocianem” – staniem na jednej nodze;
- Chodzenie po wyznaczonej linii;
- Wchodzenie i schodzenie po schodach;
- Wchodzenie na krzesełko i schodzenie z krzesełka;
Ćwiczenia na czworakach :
- Jestem kotem, psem, żabką, bocianem itp. – naśladowanie chodu zwierząt;
- Omijanie przeszkód w pozycji na czworakach;
- Przechodzenie pod przeszkodą;
- Czołganie się – przechodzenie pod niską przeszkodą;
- Turlanie się - dziecko najpierw próbuje samo się turlać, a następnie jest turlane przez drugą osobę;
Ćwiczenia w toczeniu i rzucaniu:
- Upuszczanie i podnoszenie woreczka, piłki lub wybranej zabawki;
- Rzucanie woreczka, piłeczki (oburącz i jedną ręką do dużego pudła z dowolnej i wyznaczonej odległości);
- Turlanie i toczenie piłki do celu;
- Kopanie piłki do celu z dowolnej i wyznaczonej odległości;
Ćwiczenia prawidłowej postawy :
- Jestem zajączkiem, kangurem – skoki w dal;
- Podrzucanie i łapanie różnych przedmiotów;
- Zabawy na czworaka z pokonywaniem przeszkód;
- Jeżdżenie na rowerku stacjonarnym lub czterokołowym;
- Dotykanie jedną częścią ciała do drugiej (czoło wita się z kolanem, łokieć wita się z piętą itp.);
- Przenoszenie włożonych między stopy przedmiotów za głowę w pozycji leżącej na plecach:
- Wykonywanie nogami ruchów naprzemiennych w górę, w dół, w lewo, w prawo leżąc na plecach;
- Pokonywanie torów przeszkód;
- Skoki na piłce z uchwytami w przód , tył, w bok;
- Huśtanie w kocu;
- Chodzenie stopa za stopą po rozłożonej linie;
- Tory przeszkód;
- Chodzenie po wyspach ( pudełka i inne przedmioty ) ;
- Mocne , uciskowe masaże ciała;
- Dotykanie zróżnicowanych faktur;
Galeria zdjęć - kliknij TUTAJ!
Lekcja o prywatności
„Pozwólcie, że przedstawię nasza nowa koleżanka Prywatność”- lekcje na temat poszanowania praw dzieci w kontekście ochrony prywatności i danych osobowych
W dniach 28 i 29 listopada w Szkole Specjalnej Przysposabiającej do Pracy, w ramach zajęć z funkcjonowania osobistego i społecznego oraz kształtowania kompetencji zawodowych zostały przeprowadzone lekcje na temat poszanowania praw dzieci w kontekście ochrony prywatności i danych osobowych przy wykorzystaniu przygotowanego przez Panią Iwonę Niedzielską – Taźbier scenariusza zajęć „Pozwólcie, że przedstawię nasza nowa koleżanka Prywatność”. Uczniowie klas 1As, 1Bs, 1Cs, 2As, 2Bs-3As, oraz 3Cs aktywnie pracowali , m.in. rozwiązali rebus sylabowy oraz stworzyli mapy myśli na temat prywatności.
Galeria zdjęć - kliknij TUTAJ!
Szkolenie dla nauczycieli
W dniu 03.12.2019 r. odbyło się szkolenie dla nauczycieli uczących w Szkole Specjalnej Przysposabiającej do Pracy, szkolenie dotyczyło zagadnień z zakresu ochrony prywatności i przetwarzania danych osobowych w szkołach, oraz treści zawartych w poradniku dla szkół „Ochrona danych osobowych w szkołach i placówkach oświatowych”.
W szkoleniu wzięło udział 12 nauczycieli. Kadra pedagogiczna została wyposażona w materiały edukacyjne do realizacji zajęć z uczniami oraz ankiety ewaluacyjne. Zaplanowano harmonogram działań w ramach Programu w roku szkolnym 2019/2020.
Szkolenie przeprowadziła p. Edyta Grechuta, autorka prezentacji multimedialnej „ Ogólnopolski Program Edukacyjny Twoje Dane- Twoja Sprawa”
Inicjatorem szkolenia była p. Magdalena Gontarz, koordynator Programu „Twoje dane – Twoja sprawa”.
Galeria zdjęć - kliknij TUTAJ!
Jesienne zabawy w lesie 25.10.2019
Dnia 25.10.2019 r., w ramach zajęć wczesnego wspomagania odbyły się „Jesienne zabawy w lesie”. Spotkanie miało na celu wzmacnianie więzi emocjonalnej rodziców i ich dzieci oraz udzielenie wskazówek do atrakcyjnej pracy i zabawy w warunkach domowych, z wykorzystaniem łatwo dostępnych przedmiotów. Zajęcia rozwijały wiedzę ogólną i skoncentrowane były wokół tematyki lasu pełnego kolorów, darów jesiennych oraz zwierząt. Prezentowane treści przeplatane były zabawami ruchowymi: naśladowczymi z elementami ćwiczeń, organizacyjno-porządkowymi, tanecznymi – kształtującymi uwagę słuchową, muzycznymi z wykorzystaniem instrumentów. Nie zabrakło niespodzianek ukrytych w liściach oraz zadań manualnych z elementami terapii ręki, uczących precyzyjnych ruchów dłoni i palców. Aktywność dzieci skupiana była także na czytaniu sylabowym, globalnym oraz śpiewaniu uczestniczącym- dostosowanym do możliwości dzieci. Atrakcyjności zajęciom dodawała obecność rodziców, którzy wspierali dzieci w działaniach motywując do rozwijania wiedzy i umiejętności poprzez zabawę. Dużo wysiłku fizycznego uczestnicy włożyli w pokonanie sensoryczno-motorycznego toru przeszkód, wymagającego sprytu, zręczności oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej. W nagrodę za wytrwałość uczestnicy otrzymali ciasteczka domowego wypieku.
Zajęcia ukazywały rodzicom pozytywne sposoby radzenia sobie z emocjami dziecka, poprzez wykorzystanie wierszyków-masażyków, śpiewanie piosenek, udział w ćwiczeniach ruchowo-naśladowczych w parach i zespole oraz ukierunkowanie aktywności dziecka na czerpanie radości ze wspólnej zabawy. Przyjemną atmosferę spotkania obrazują zamieszczone zdjęcia.
Zdjęcia zamieszczamy w galerii - kliknij TUTAJ!
Innowacja pedagogiczna
Układam, buduję, tworzę - klocki Lego Duplo w terapii małego dziecka
Dwie rączki mam. Co one potrafią pokażę ja wam
Innowacja pedagogiczna "Układam, buduję, tworzę - klocki Lego Duplo w terapii małego dziecka" realizowana od października 2018 roku do czerwca 2019 roku. Autorzy: Dorota Koczułap - psycholog oraz Małgorzata Łyś - logopeda. Terapia oparta na wykorzystaniu klocków Lego jest prowadzona na świecie od kilku lat dla dzieci z różnymi zaburzeniami. Została wprowadzona przez psychologa Daniela LeGoffa, który zauważył, że dzieciom z autyzmem łatwiej wchodzi się w interakcje społeczne poprzez zabawę klockami. Podczas zajęć wykorzystane były zestawy tematyczne do pracy nad zagadnieniami związanymi z domem, zabawą, zachowaniami społecznymi i emocjonalnymi. Ukierunkowana zabawa była również pomocna w przygotowaniu do nauki czytania i pisania oraz rozwijania kompetencji komunikacyjnych. Podsumowaniem innowacji była wspólna zabawa klockami z udziałem rodziców.
JESIENNE ZABAWY DLA SMYKA – 19.10.2018r.
Dnia 19.10.2018 dla najmłodszych uczestników zajęć wczesnego wspomagania rozwoju dziecka zorganizowano spotkanie w ramach cyklu Cztery Pory Roku. Tradycyjnie zajęcia poprowadzili nauczyciele SOSW w Zamościu. Jesienną tematyką zajęły się: pedagog B. Karpińska, M. Maśko, , logopeda I. Gołębiowska oraz rehabilitant E. Grechuta.
Celem zajęć było przedstawienie propozycji zabaw wspomagających wszechstronny rozwój małego dziecka. Spotkanie rozpoczęło się od powitania oraz zabaw rytmicznych i ruchowo - naśladowczych o charakterze integracyjnym. Przybliżając tematykę jesienną do przeprowadzanych zajęć używano konkretów, darów natury oraz pomocy usprawniających zmysły. Polisensoryczne zabawy z wykorzystaniem liści, kasztanów, żołędzi, orzechów, szyszek oraz masy solnej. były atrakcją dla maluchów wspomaganych w aktywnościach przez mamy. Liczne zabawy zaspokajające dziecięcą potrzebę ruchu odbywały się przy muzyce oraz śpiewanych piosenkach lub z wykorzystaniem instrumentów, chust szyfonowych, parasola. Wspierane przez rodziców dzieci wodziły ręką po dużym wzorze oraz „rysowały” wzór w kaszy w rytm śpiewanej piosenki. Następnie zaangażowano uczestników do formowanie jeża z masy solnej oraz wtykania kolców z żołędzi. Fantazji nie zabrakło podczas malowania stopami, rękoma i innymi częściami ciała- ważny był kolorowy efekt! Teatrzyk „Jesienny las” ilustrowany przez dzieci sylwetami zwierząt oraz wzbogacony wyrażeniami dźwiękonaśladowczymi sprzyjał rozwijaniu percepcji słuchowej i wzrokowej. Sensoryczny tor przeszkód, ćwiczenia równoważne na piłce gimnastycznej, zabawy rozwijające motorykę małą aktywizowały dzieci i opiekunów oraz wyzwalały ciekawość i radość podczas pokonywania trudności. Wierszyki masażyki, wykonywane przez mamy zgodnie z instrukcją, zrelaksowały najmłodszych. Dzieci, zmotywowane degustacją miodu, brały udział w ćwiczeniach logopedycznych usprawniających język i wargi. Zorganizowano także poszukiwania jeża w liściach. Na pożegnanie maluchy wspomagane przez rodziców ilustrowały tekst piosenki podejmując próby naśladowania ruchów i gestów. Humory dopisywały wszystkim, bo było wesoło, ciekawie i aktywnie.
Zdjęcia zamieszczamy w naszej galerii - kliknij TUTAJ!
ZIMOWE ZABAWY DLA SMYKA – 28.02.2019r.
W dniu 28 lutego 2019r. odbyły się zimowe zajęcia grupowe z wczesnego wspomagania rozwoju dziecka w ramach cyklu spotkań Cztery Pory Roku. Podczas spotkania 4 i 5-latki wspólnie z rodzicami bawiły się pod okiem logopedy, pedagoga i terapeuty SI. Na początku wszyscy powitali się piosenkami, później wysłuchali zimowego opowiadania, naśladując przy tym różne gesty i odgłosy. Dodatkową atrakcją było doświadczanie wrażeń sensorycznych: dotykanie śniegu i kostek lodu. Kolejnym zadaniem było zbieranie i dmuchanie białych śnieżynek w rytm muzyki. Następnie dzieci doskonaliły orientację w schemacie własnego ciała z pomocą białych chusteczek oraz ćwiczyły koordynację wzrokowo-ruchową puszczając przez tunel śniegowe kule. Utrwalały także rozpoznawanie kolorów segregując kolorowe kostki lodu, a przy utworze Vivaldiego „Cztery Pory Roku -Zima” malowały paluszkami na kartonie. Pani logopeda pokazała rodzicom jak należy gimnastykować język i wykonywać elementy masażu logopedycznego. Na zakończenie dzieci pokonywały sensomotoryczny tor przeszkód. Wszyscy znakomicie się bawili, a uśmiech na ich twarzach mówił sam za siebie!
Zdjęcia zamieszczamy w naszej galerii - kliknij TUTAJ!
Msze Święte
MSZE ŚWIĘTE DLA UCZNIÓW Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI
Rozpoczął się Nowy Rok Kalendarzowy.
Serdecznie zapraszamy uczniów, absolwentów, rodziców, pracowników SOSW, do Kościoła Świętej Bożej Opatrzności w Zamościu, w najbliższą niedzielę: 16 stycznia, na godzinę 13:30, na pierwszą Mszę Świętą w 2022 roku.
Przypominamy o obecności uczniów, którzy przygotowują się do Sakramentu I Komunii Świętej i Bierzmowania.
Po dłuższej przerwie zapraszamy na Msze Święte za uczniów, absolwentów, rodziców, pracowników SOSW, do Kościoła Świętej Bożej Opatrzności na Osiedlu Karolówka w Zamościu, w trzecią niedzielę miesiąca, na godzinę 13:30.
Najbliższa Msza Św. 17 października.
Serdecznie wszystkich zapraszamy.
- Przed Mszą Św. – jest możliwość spowiedzi w warunkach dostosowanych do potrzeb.
- Informacje o kolejnych Mszach Św. będą umieszczane na bieżąco na stronie internetowej SOSW w zakładce Msze Święte.
Mamy nadzieję, że sytuacja epidemiologiczna w naszym kraju nie zmieni naszych planów.
Program „Przyjaciele Zippiego”
Program „Przyjaciele Zippiego” to międzynarodowy program promocji zdrowia psychicznego dla dzieci, który kształtuje i rozwija umiejętności psychospołeczne u dzieci. Uczy różnych sposobów radzenia sobie z trudnościami i wykorzystywania nabytych umiejętności w codziennym życiu oraz doskonali relacje dzieci z innymi ludźmi.
Nie koncentruje się on na dzieciach z konkretnymi problemami czy trudnościami, ale promuje zdrowie emocjonalne wszystkich dzieci.
Jest to cykl 24 spotkań, realizowanych w oparciu o bardzo starannie opracowane materiały.
Cele poszczególnych części są następujące:
Część I: Uczucia
Doskonalenie u dzieci zdolności rozpoznawania uczuć i określanie strategii radzenia sobie
z nimi.
Część II: Komunikacja
Doskonalenie u dzieci zdolności komunikowania uczuć.
Część III: Nawiązywanie i zrywanie więzi
Doskonalenie u dzieci zdolności nawiązywania przyjaźni oraz radzenia sobie z odrzuceniem
i samotnością.
Część IV: Rozwiązywanie konfliktów
Doskonalenie u dzieci zdolności rozwiązywania konfliktów.
Część V: Przeżywanie zmiany i straty
Doskonalenie u dzieci zdolności radzenia sobie ze zmianą i stratą.
Część VI: Dajemy sobie radę
Doskonalenie u dzieci umiejętności wykorzystywania rozmaitych strategii radzenia sobie
w różnych sytuacjach.
Realizując zajęcia, nie mówimy dzieciom, co mają robić, ani: "To rozwiązanie jest dobre,
a tamto złe". Natomiast zachęcamy dzieci do analizowania sytuacji życiowych
i zastanawiania się nad możliwościami postępowania w tych sytuacjach.
Program pokazuje także, jak ważna jest rozmowa z innymi, kiedy odczuwamy smutek lub złość, jak również jak ważne jest słuchanie innych, kiedy oni przeżywają trudne chwile.
Dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych
W roku szkolnym 2018/2019 w szkołach Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Zamościu ustalono dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych:
Obchody Święta Niepodległości
100 rocznica odzyskania niepodległości – wychowanie do wartości i kształtowanie postaw patriotycznych uczniów.
Główne działania:
1. Innowacja pedagogiczna „Nasze 100 dni dla Niepodległej” (A. Bałka, J. Banaszkiewicz, M. Greluk, D. Herc, M. Łagowska):
- poznanie miejsc w Zamościu związanych z niepodległością
- wykonanie kartek okolicznościowych „Życzenia dla Niepodległej”
- włączenie się w obchody rocznicowe organizowane przez miejskie placówki kultury
- przygotowanie gazetek okolicznościowych
- przygotowanie kotylionów
- przygotowanie akademii z okazji Święta Niepodległości
- wycieczka do Warszawy
- prezentowanie utworów patriotycznych
Na stronie internetowej Ośrodka dostępna jest prezentacja multimedialna.
2. Innowacja pedagogiczna „Moja mała ojczyzna – Zamość i okolice” (M. Saczuk, E. Kasprzyk, B. Skiba, A. Litwińczuk, A. Kasiura, M. Droździel):
- październik 2018 r. - bieg dla Niepodległej
- 09 listopada 2018 r. „Rekord dla Niepodległej” - włączenie się w ogólnopolską akcję odśpiewania hymnu o godzinie 11.11
- 23 listopada 2018 r. – koncert pieśni patriotycznych „Ukochany kraj”
3. Działania edukacyjne prowadzone w klasach, na świetlicy i w internacie przez wychowawców i nauczycieli (lekcje tematyczne, prace plastyczne, utrwalanie wiadomości na temat historii kraju oraz symboli narodowych, wyjścia do miejsc pamięci narodowej).
Prezentacja do pobrania - kliknij TUTAJ!
11 listopada obchodzimy najważniejsze polskie święto narodowe związane z powrotem Polski jako suwerennego państwana mapę Europy po 123 latach wysiłków i zmagań wielu patriotów.
Obchody Święta Niepodległości jako święta państwowego odbyły się po raz pierwszy 11 listopada 1937 r. na mocy ustawy sejmowej z 23 kwietnia 1937 r. podpisanej przez prezydenta Ignacego Mościckiego. W czasie II wojny światowej jego manifestowanie było niemożliwe. Także w czasach komunizmu obchody 11 listopada były zakazane, a próby jego uczczenia groziły surowymi represjami ze strony władz. Święto Niepodległości przywrócono ustawą sejmową w 1989 r. i od tej chwili corocznie uroczyście je obchodzimy. Jest to dzień szczególny, który przypomina nam, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie jest czymś trwałym, ale czymś danym, co trzeba pielęgnować.
W tym roku szkolnym przypadła wyjątkowa, bo setna rocznica odzyskania niepodległości, dlatego 9 listopada 2018 r. cała społeczność Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dzieliła radość z tych wyjątkowych urodzin naszego kraju. Za pomocą prezentacji multimedialnej, pieśni patriotycznych oraz wierszy uczciliśmy męstwo walczących o niepodległość oraz pokazaliśmy piękno naszej Ojczyzny. Aby podkreślić doniosły charakter tej uroczystości, uczniowie tego dnia do szkoły przybyli w strojach galowych z przypiętymi na piersi kotylionami.
Uczniowie, nauczyciele oraz przybyli na tę ważną dla nas akademię rodzice wzięli również udział w akcji „Rekord dla Niepodległej” ogłoszonej przez Minister Edukacji Narodowej, której celem było wspólne odśpiewanie o godzinie 11:11 czterozwrotkowego hymnu narodowego.
Zdjęcia zamieszczamy w naszej galerii - kliknij TUTAJ!
W tym roku nasza Ojczyzna obchodzi swoje 100 lat. Naszym prezentem na Jej urodziny był przygotowany w ramach innowacji „ Moja mała Ojczyzna – Zamość i okolice” BIEG DLA NIEPODLEGŁEJ. Imprezę przygotowały klasy: 1 B, 5A, 7-8C szkoły podstawowej, 3B gimnazjum, 3C sPdP. W biegu wzięli udział uczniowie naszego ośrodka. Humory i pogoda dopisały.
Zdjęcia zamieszczamy w naszej galerii - kliknij TUTAJ!
VI Regionalny Logopedyczny Konkurs Plastyczno-Literacki „ W Krainie Homonimów”
VI Regionalny Logopedyczny Konkurs Plastyczno-Literacki
„ W Krainie Homonimów”
WYNIKI KONKURSU
Wyniku konkursu do pobrania TUTAJ!
Uroczyste rozdanie dyplomów i nagród dla laureatów konkursu odbędzie się 22 stycznia 2019 r. o godz. 10.00 na terenie SOSW w Zamościu, ul . Śląska 45 A. Serdecznie zapraszamy!
1. Cele konkursu:
- rozwijanie zainteresowań plastycznych,
- rozwijanie umiejętności tworzenia tekstów literackich,
- dbałość o poprawną wymowę wyrazów i ich prawidłowe użycie
- integracja społeczna uczniów sprawnych i niepełnosprawnych.
2. Temat konkursu: – prace plastyczne i literackie
z nagromadzeniem homonimów (wyrazów o takim samym brzemieniu a innym znaczeniu, np. klucz żurawi – klucz do drzwi, zamek króla – zamek w kurtce, klasa szkolna – klasa jako styl).
3. Organizatorem konkursu jest Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Zamościu (dalej SOSW).
4. Osoby odpowiedzialne: Agnieszka Bałka, Katarzyna Berdak, Ewa Borkowska-Sowa,
5. Czas nadsyłania prac: od 19.11.2018 – 14.12.2018 r.
6. Konkurs adresowany jest do dzieci i młodzieży w następujących kategoriach:
∙ I dzieci od 6 do 10 lat
∙ II dzieci od 11 do 15 lat
∙ III młodzież od 16 do 24 lat
7. Na konkurs należy nadesłać pracę:
∙ literacką – w formie opowiadania (max. 2 strony, czcionka Time New Roman 12, interlinia pojedyncza) lub wiersza tematycznie związanego z tematem konkursu tj. z nagromadzaniem homonimów
lub
∙ plastyczną - ilustrującą temat konkursu, w której znajdą się przedmioty (obiekty) zawierające homonimy.
Po zakończeniu konkursu prace przechodzą na własność organizatora.
8. Format pracy plastycznej A 3, technika dowolna.
9. Prace mogą być wykonywane pod kierunkiem logopedy, nauczyciela dowolnego przedmiotu, wychowawcy świetlicy, nauczyciela biblioteki.
10. Komisja w ocenianiu będzie brać pod uwagę zarówno wartość artystyczną/ merytoryczną prac, jak i odniesienie się do wymogów zawarcia homonimów.
11. Dla zdobywców I, II i III miejsca oraz osób wyróżnionych poszczególnych kategorii wiekowych przewidziane są atrakcyjne nagrody (po upływie 30 dni od uroczystego podsumowania konkursu nagrody przechodzą na własność organizatora).
12. Każda praca powinna być opatrzona wypełnioną metryczką ( załącznik nr 1) oraz zgodą rodzica (załącznik nr 2).
13. Prace należy nadesłać na adres:
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Zamościu
Ul. Śląska 45 A
22-400 Zamość
z dopiskiem „VI Regionalny Logopedyczny Konkurs Plastyczno-Literacki „W Krainie Homonimów”.
14. Wyniki konkursu zostaną przedstawione 15.01.2019 r. na stronie SOSW: www.soswzamosc.internetdsl.pl
15. Uroczyste rozdanie dyplomów i nagród dla laureatów konkursu odbędzie się 22 stycznia
2019 r. o godz. 10.00 na terenie SOSW (o ewentualnej zmianie terminu będziecie Państwo powiadomieni telefonicznie).
16. Kontakt: Agnieszka Bałka 668 – 598 - 991.
Gabinet Profilaktyki i Pomocy Przedlekarskiej
W Ośrodku funkcjonuje Gabinet Profilaktyki i Pomocy Przedlekarskiej w ramach umowy zawartej z NZOZ "Poradnia Medycyny Szkolnej"
Gabinet otwarty jest od poniedzialku do piątku od 7.30 do 15.30.
Twoje dane - Twoja sprawa
BEZPIECZNI 2.0 PORADNIK - Link do filmu na YouTube
BEZPIECZNI 2.0 PORADNIK - Link do prezentacji
Raport z realizacji X edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego
#RODO w edukacji
Lubelskie spotkanie z ochroną danych osobowych w szkole - pobierz program TUTAJ!
Warsztaty:
Świadomy i bezpieczny w wirtualnym świecie
Vademecum dla uczniów - pobierz!
Informacja o programie dla szkół
Twoje dane Twoja sprawa - prezentacja - pobierz TUTAJ!
Korzyści z udziału w programie
Ulotka UODO - pobierz TUTAJ!
„Twoje dane - Twoja sprawa”
Szkoła Podstawowa Nr 11 Specjalna wraz z internatem przez cały rok szkolny 2018/2019 realizowała IX edycję ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Twoje dane - Twoja sprawa. Skuteczna ochrona danych osobowych. Inicjatywa edukacyjna skierowana do uczniów i nauczycieli.” Program prowadzony był przez Urząd Ochrony Danych Osobowych. Z ramienia Ośrodka działania Programu koordynowali nauczyciele: Barbara Grądkowska, Beata Bober, Kamil Leńczuk, Katarzyna Berdak, Magdalena Łagowska, Jolanta Michalczuk, Martyna Strycharczuk-Jędruszczak, Artur Wiater. Działania wspomagał też kierownik gospodarczy p. Bartosz Kapłon.
W ramach programu nauczyciele przeprowadzili około 50 lekcji o ochronie danych osobowych (średnio dwie w każdej klasie). Zorganizowano obchody Dnia Ochrony Danych Osobowych. Propagowano tematykę ochrony danych osobowych osób z niepełnosprawnościami w lokalnych mediach. Wychowankowie internatu pracowali w Szkolnym Kole Ochrony Danych Osobowych i zrealizowali Program Sprawnościowy. Bardzo cieszymy się z sukcesów, które odnieśliśmy w ogólnopolskich konkursach upowszechniających wiedzę na temat prawa do prywatności i ochrony danych osobowych. Konkursy ogłosił Urząd Ochrony Danych Osobowych. W konkursie ogłoszonym dla uczniów zadaniem było zaprezentowanie – w formie opowiadania lub pracy plastycznej – sposobów na ochronę prywatności. Temat brzmiał: „(NIE)bezpieczne dane osobowe”. Laureatem tego konkursu został uczeń naszej szkoły z klasy IV - Ksawery Hamelusz, który zajął I miejsce – praca plastyczna. Z kolei szkoły oraz placówki oświatowe w odrębnym konkursie mogły zaprezentować opisy najciekawszych inicjatyw edukacyjnych zrealizowanych w tym roku szkolnym w związku z udziałem w IX edycji programu. Nasza szkoła została laureatem – zajęła III miejsce za inicjatywę „Dzień Ochrony Danych Osobowych - gra na korytarzu szkolnym. Nie daj się załapać w sieci”. Wręczenie nagród odbyło się w Warszawie 11 czerwca 2019 r. w MEN podczas seminarium podsumowującego Program.
Link do UODO IX edycja programu UODO dla szkół „Twoje dane – Twoja sprawa” zrealizowana
SCENARIUSZ - Gry interaktywnej pt. „Nie daj się złapać w sieci”
przeprowadzonej w ramach obchodów Dnia Ochrony Danych Osobowych pobierz TUTAJ!
RODO
Informacje dotyczące ochrony danych osobowych
Administratorem danych jest Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy reprezentowany przez Dyrektora Szkoły
Inspektorem Ochorony Danych jest Bartosz Kapłon
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 846392525
Klauzula informacyjna dla pracowników - do pobrania TUTAJ!
Klauzula informacyjna na potrzeby rekrutacji pracowników - do pobrania TUTAJ!
Klauzula informacyjna dla rodzica - do pobrania TUTAJ!
Relacja z prac komisji 2018
Relacja z prac Komisji Konkursowych
XVIIWojewódzkiego Konkursu Twórczości dla Dzieci i Młodzieży
„Zawsze niech będzie …".
Forma literacka
W dniu 27 kwietnia 2018 roku Komisja Konkursowa dokonała oceny prac, biorąc pod uwagę oryginalność, walory artystyczne (w tym poprawność językową), a dodatkowo w przypadku autorów niepełnosprawnych rodzaj oraz stopień niepełnosprawności.
Do konkursu 36 nauczycieli z 22 placówek zgłosiło 68 prac uczniów.
Forma plastyczna
W dniu 25 kwietnia 2017 roku KomisjaKonkursowadokonała oceny prac, biorąc pod uwagę walory artystyczne, inwencję twórczą, wrażliwość,a dodatkowo w przypadku autorów niepełnosprawnych rodzaj oraz stopień niepełnosprawności.
Na konkurs 80 nauczycieli z 33 placówek zgłosiło 398 prac uczniów. 6 prac nie zostało ocenionych (format niezgodny z regulaminem).
Forma muzyczna
W dniu 27 kwietnia 2017 roku Komisja Konkursowa dokonała oceny uczestników, biorąc pod pod uwagę: walory artystyczne, inwencję twórczą, wrażliwość, a dodatkowo w przypadku wykonawców niepełnosprawnych rodzaj oraz stopień niepełnosprawności.
Na konkurs 22 nauczycieli i instruktorów z 21 placówek zgłosiło 26 solistów oraz 17zespołów.
Wykaz jednostek
Wykaz jednostek oświatowych prowadzących Wczesne Wspomaganie Rozwoju Dziecka w mieście Zamość:
Jednostka | Adres, telefon |
Niepubliczne Przedszkole "Słoneczko" | ul. Koszary 61 502 147 921, 84 627 43 92 |
Niepubliczne Przedszkole "Słoneczny Zakątek" | ul. Hetmana Jana Zamoyskiego 8A 609 479 031, 693 088 988 |
Niepubliczne Przedszkole Specjalne "Krok za Krokiem" | ul. Peowiaków 6A 84 639 90 31 |
Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy | ul. Orlicz – Dreszera14 84 639 23 58 |
Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna Nr1 | ul. Stefana Okrzei 24 84 639 56 99 |
Przedszkole Miejskie Nr 14 | ul. Olchowa 11 84 638 62 12 |
Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Zamościu | ul. Śląska 45A 84 639 25 25 |
Punkt Przedszkolny "Zuza" | ul. Jana Kochanowskiego 17 601 373 925 |
Kalendarium
14 lutego 2019 r. w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej – Poradnia Lekarza Rodzinnego przy ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 41 a w Zamościu, zajmującym się m.in. opiekę nad rodziną i matką z dzieckiem, odbyło się 2 godzinne spotkanie na temat działalności WOKRO.
W spotkaniu uczestniczyło 4 lekarzy rodzinnych i 6 pielęgniarek, a z ramienia SOSW w Zamościu Dyrektor Ośrodka - B. Grądkowska i wicedyrektor Ośrodka B. Bober. Celem spotkania było zbieranie i upowszechnianie informacji o usługach i świadczących je specjalistach w zakresie problemów rozwojowych dziecka, a także przeprowadzenie akcji informacyjnej o realizacji Programu „Za Życiem” w odniesieniu do WOKRO. Jednocześnie nawiązana została współpraca pomiędzy WOKRO a w/w Poradnią.
Od 25 czerwca do 31 sierpnia (podczas wakacji) Ośrodek prowadzi zajęcia dla dzieci. Są to zajęcia rehabilitacyjne, integracja sensoryczna, zajęcia z neurologopedą, pedagogiem, psychologiem. Uczęszcza na nie 24 dzieci. Za nieobecnych terapeutów organizowane są zastępstwa.
13 marca 2018 r. SOSW otrzymał II transzę dotacji z MEN na realizację zadania w roku 2018, co oznacza, że sprawozdanie z rozliczeniem I transzy za rok 2017 zostało przyjęte przez MEN.W marcu 2018 na zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju dziecka w ramach WOKRO uczęszcza 22 dzieci.
13-27 lutego 2018 r. dystrybucja materiałów reklamowych dotyczących realizacji rządowego programu „Za życiem” - ulotek przygotowanych przez MCPR w Zamościu – Organizatora Pieczy Zastępczej i Wspierania Rodziny w Zamościu z informacją o zadaniach Wiodącego Ośrodka Koordynacyjno-Rehabilitacyjno-Opiekuńczego w SOSW Zamość przy ul. Śląskiej 45A.
31 stycznia 2018 r. zostały zawarte Porozumienia o współpracy przy realizacji zadania pod nazwą: Prowadzenie zajęć wczesnego wspomagania rozwoju dziecka w ramach Wiodącego Ośrodka Koordynacyjno-Rehabilitacyjno-Opiekuńczego, dofinansowanego ze środków Programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem” pomiędzy Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym w Zamościu a Ośrodkiem Rewalidacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym w Zamościu i Zespołem Niepublicznych Szkół Specjalnych „Krok za krokiem” w Zamościu. Strony zawiązały Partnerstwo na czas realizacji Zadania. Porozumienia umożliwiają, w razie potrzeby, realizację zajęć poza Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym w Zamościu.
24 stycznia 2018 r. zostało opracowane Sprawozdanie częściowe (merytoryczne i finansowe) za 2017 r. z wykonania zadania administracji rządowej w zakresie zapewnienia realizacji zadań Wiodącego Ośrodka Koordynacyjno-Rehabilitacyjno-Opiekuńczego powołanego w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Zamościu. Sprawozdanie zostało przekazane do Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Zamość celem przekazania do Zleceniodawcy (MEN). Podstawą do rozliczenia dotacji jest przyjęcie sprawozdania.
II transza dotacji będzie przekazana do Ośrodka po zaakceptowaniu sprawozdania.
17 stycznia 2018 r. dyrektor Ośrodka przekazała treść informacji o WOKRO do ulotki wydawanej prze Miejskie Centrum Pomocy Rodzinie i Organizatora Pieczy Zastępczej i Wspierania Rodziny w Zamościu.
16 stycznia 2018 r. podczas zebrania organizowanego przez Miejskie Centrum Pomocy Rodzinie w Zamościu m.in. z pedagogami szkolnymi Miasta Zamość, dyrektor Ośrodka przekazała pisemne i ustne informacje o działalności WOKRO z prośbą o upowszechnienie informacji wśród rodziców, a zwłaszcza wśród rodziców dzieci mogących potrzebować wsparcia w ramach WOKRO.
28 grudnia 2017 r. podczas zebrania terapeutów realizujących wczesne wspomaganie rozwoju dziecka w ramach WOKRO podsumowano realizację zadań, wskazano wnioski.
15 grudnia 2017 r. - Pani Magdalena Dołgan – zastępca Prezydenta Miasta Zamość przekazała informację, że zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju w ramach WOKRO mogą odbywać się na innym terenie niż adres WOKRO. Wskazane jest zawarcie np. porozumienia o współpracy z SOSW określającego zasady tej współpracy, w szczególności odnośnie bezpłatnego użyczania pomieszczeń. Zajęcia mogą odbywać się także w sobotę. Ustalony jest harmonogram i przesłany do prowadzących. Pozostajemy w indywidualnym kontakcie z prowadzącymi i rodzicami.
11 grudnia 2017 r. - SOSW otrzymał informację od p. Jerzego Michalskiego zastępcy dyrektora Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Zamość, że z dniem 7 grudnia 2017 r. zostało podpisane porozumienie z Ministerstwem Edukacji Narodowej przez Prezydenta Miasta Zamość z w sprawie realizacji zadań wynikających z programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem”, w zakresie zapewnienia realizacji zadań wiodącego ośrodka koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńczego na obszarze Miasta Zamość. Placówka bezpośrednio realizującą zadania jest Specjalny Ośrodek szkolno-wychowawczy w Zamościu. Określono też dotację celową na realizację zadania na lata 2017-2021, która będzie przekazywana w pięciu transzach.
9 grudnia 2017 r. o godz. 9.00 w SOSW przy ul. Śląskiej 45 a w Sali 51 odbyło się zebranie rodziców z dziećmi i osób zainteresowanych prowadzeniem zajęć wczesnego wspomagania rozwoju dziecka w celu skoordynowania działań związanych z udzielaniem wsparcia dziecku i rodzinie w ramach WOKRO. Przybyło ok. 50 osób. Podczas zebrania Wojciech Buczkowski - dyrektor Organizatora Pieczy Zastępczej i Wspierania Rodziny w Zamościu wraz p. Ewą Kołodziejczuk – Pawelec – kierownikiem Sekcji ds. Pieczy zastępczej, DPS i Ośrodków Wsparcia poinformowali rodziców m.in. o uprawnieniach wynikających z rządowego programu Kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem” i o nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie Miasta Zamość. W ramach powołanych zespołów dokonano analizy sytuacji każdego dziecka, rozplanowano zadania, przydzielono formy wsparcia i wymiar ich godzin poszczególnym dzieciom. Realizacja zajęć wczesnego wspomagania rozwoju dziecka w ramach WOKRO rozpocznie się po otrzymaniu podpisanego porozumienie z MEN umożliwiającego skorzystanie z datacji. Realizacja zajęć wczesnego wspomagania rozwoju dziecka odbędzie się na warunkach i formach określonych w przepisach oświatowych. Zebranie prowadziła p. Beata Bober i p. Barbara Grądkowska.
8 grudnia 2017 r. o godz. 11.00 w SOSW odbyło się spotkanie konsultacyjne w sprawie realizacji na terenie Miasta Zamość rządowego Programu „Za życiem”. W spotkaniu uczestniczyła p. Magdalena Dołgan – zastępca Prezydenta Miasta Zamość, p. Halina Rycak – dyrektor Miejskiego Centrum Pomocy Rodzinie w Zamościu (MCPR), p. Małgorzata Żołyńska zastępca dyrektora MCPR wraz z p. Anną Miechowiecką i Aliną Masłosz – pracownikami socjalnymi MCPR oraz Wojciech Buczkowski - dyrektor Organizatora Pieczy Zastępczej i Wspierania Rodziny w Zamościu wraz p. Ewą Kołodziejczuk – Pawelec – kierownikiem Sekcji ds. Pieczy zastępczej, DPS i Ośrodków Wsparcia, a także Barbara Grądkowska - dyrektor SOSW.
7 grudnia 2017 r. o godz. 16.00 w SOSW odbyło się zebranie nauczycieli i specjalistów z jednostek prowadzących wczesne wspomaganie rozwoju dziecka na terenie Miasta Zamość w sprawie realizacji zadań WOKRO. W zebraniu uczestniczyła też p. Maria Sakowicz – dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Nr 1 w Zamościu. Zebranie prowadziła p. Barbra Grądkowska i p. Beata Bober
W dniach 25 listopada - 4 grudnia 2017 r. do WOKRO zgłosiło się 16 rodziców zainteresowanych udzieleniem wsparcia ich dzieciom w postaci zajęć wczesnego wspomagania rozwoju.
Codziennie w godz. 14.00-15.00 w ramach WOKRO udzielane są informacje idywidualnie dla każdego zgłaszającego się rodzica na temat możliwości pomocy dziecku i rodzinie. Informacji udziela p. Barbara Gradkowska, p. Beata Bober lub wyznaczona osoba.
24 listopada 2017 r. - o działalności i zadaniach Wiodącego Ośrodka Koordynacyjno-Rehabilitacyjno-Opiekuńczego (WOKRO) dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Zamościu (SOSW) p. Barbara Grądkowska poinformowała osobiście i pisemnie dziewięć jednostek oświatowych, w których obecnie organizowane jest wczesne wspomaganie rozwoju dziecka dla dzieci z Miasta Zamość, z prośbą o przekazanie informacji rodzicom dzieci z miasta Zamość.
21 listopada 2017 r. zebranie nauczycieli prowadzących wczesne wspomaganie rozwoju dziecka w SOSW dotyczące omówienia zasad działalności WOKRO. Zebranie prowadziła p. Beata Bober wicedyrektor SOSW i p. Barbara Grądkowska – dyrektor SOSW
27 października 2017 r. przekazanie e-mailem do p. Jerzego Michalskiego – zastępcy dyrektora Wydziału Oświaty w Urzędzie Miasta Zamość przez dyrektora SOSW p. Barbarę Grądkowską opracowania dotyczącego założeń i wstępnych kosztów działalności WOKRO (na bazie otrzymanych danych z WO UM Zamość i z uwzględnieniem założeń rządowego programu „Za życiem”).
26 października 2017 r. przygotowanie zakładki poświęconej WOKRO na stronie internetowej SOSW
25 października 2017 r. przekazanie informacji przez p. Barbarę Grądkowską o powołaniu i działalności WOKRO w Zamościu podczas wywiadu „Autyzm – jak pomóc” w Katolickim Radio Zamość
10 października 2017 r. - p. Agnieszka Kowal dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Zamość i p. Jerzy Michalski – zastępca dyrektora WO UM w Zamościu spotkali się z p. Barbarą Gradkowską – dyrektorem SOSW w celu omówienia działalności WOKRO.
3 października 2017 r. p. Andrzej Wnuk - Prezydent Miasta Zamość Zarządzeniem Nr 276/2017 wskazał na terenie Miasta Zamość Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy (SOSW) w Zamościu przy ul. Śląskiej 45 a, jako wiodący ośrodek koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńczy.
Wiodący Ośrodek Koordynacyjno – Rehabilitacyjno – Opiekuńczy
Szanowni Rodzice!
Wiodący Ośrodek Koordynacyjno – Rehabilitacyjno Opiekuńczy podejmuje swoją działalność od 4 kwietnia 2020 r. na zasadach pracy na odległość.
Praca w ramach WOKRO będzie polegała na wsparciu rodzica w organizacji aktywności dziecka w ciągu dnia, pomocy w rozwiązywaniu pojawiających się trudności, problemów, zachowań trudnych.
Każdy terapeuta indywidualnie skontaktuje się z Państwem, będzie udzielał porad i konsultacji, zaproponuje zadania do realizacji, przygotowując instrukcję, w różnych dostępnych formach np. opisu, pokazu – on-line, filmiku.
Rodzice, w oparciu o oferowaną pomoc i wsparcie będą wspierać uczenie się i rozwój swojego dziecka.
Wsparcie będzie realizowane wg ustalonego i udostępnionego Państwu harmonogramu pracy.
Z wyrazami szacunku
Beata Bober – wicedyrektor Ośrodka
Wiodący Ośrodek
Koordynacyjno – Rehabilitacyjno – Opiekuńczy
Wiodący Ośrodek Koordynacyjno – Rehabilitacyjno – Opiekuńczy (WOKRO) został utworzony na bazie Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Zamościu dla rodzin i dzieci z terenu miasta Zamościa w ramach rządowego programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem". Działalność WOKRO przewidziana jest na 5 lat (2017 – 2021).
WOKRO realizuje następujące zadania:
1. Udziela rodzicom specjalistycznej informacji dotyczącej problemów rozwojowych dziecka;
2. Wskazuje właściwe dla dziecka i jego rodziny formy kompleksowej, specjalistycznej pomocy, w szczególności rehabilitacyjnej, terapeutycznej, fizjoterapeutycznej, psychologicznej, pedagogicznej i logopedycznej;
3. Wskazuje jednostki udzielające specjalistycznej pomocy dzieciom;
4. Organizuje wczesne wspomaganie rozwoju dziecka na warunkach i w formach określonych w przepisach oświatowych, w wymiarze do 5 godzin tygodniowo dla danego dziecka oraz – w zależności od potrzeb dziecka – dodatkowe usługi terapeutów, fizjoterapeutów, psychologów, pedagogów, logopedów i innych specjalistów;
5. Koordynuje korzystanie z usług specjalistów dostępnych na obszarze powiatu:
1) zbiera i upowszechnia informacje o usługach i świadczących je specjalistach;
2) prowadzi akcje informacyjne;
3) monitoruje działania związane z udzielaniem pomocy dzieciom i ich rodzinom.
Adres:
Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Zamościu
ul. Śląska 45A.
Informacje udzielane są przez p. Barbarę Grądkowską, p. Beatę Bober lub inną wyznaczoną osobę od poniedziałku do piątku w godz. 14.00 -15.00 osobiście lub pod nr tel. 639 25 25.
Szkolny Wolontariat
Drodzy Uczniowie!
Drodzy Rodzice!
Wszyscy znaleźliśmy się w nowej i dość trudnej sytuacji, która wymaga od nas wzajemnego zrozumienia i współpracy. Od 25 marca nasz Ośrodek prowadzi nauczanie zdalne. Zamknięcie szkoły jest związane z panującą epidemią i troską o Wasze bezpieczeństwo. Nauczyciele bardzo za Wami tęsknią i jednocześnie opracowują dla Was lekcje. Starają się uwzględniać Wasze potrzeby i możliwości w zadawanych pracach. Bardzo dziękujemy za Wasze zaangażowanie. Dla nas wszystkich taka edukacja jest sporym wyzwaniem. Dlatego musimy się wzajemnie wspierać.
To, co możecie zrobić będąc w domu to dobrze się odżywiać, tzn. jeść więcej owoców i warzyw. Ważne są także krótkie ćwiczenia dla utrzymania kondycji. Oczywiście każdy powinien ćwiczyć według swoich możliwości.
Podczas pobytu poza domem oraz po powrocie do domu dokładnie umyj i zdezynfekuj ręce. Najlepiej jak przebierzesz się też w czyste ubranie. Zachęcamy do odwiedzenia stron internetowych, na których zostały opisane domowe sposoby na środki do dezynfekcji:
https://www.gaj-oliwny.pl/Jak-zrobic-plyn-i-zel-do-dezynfekcji-dloni-blog-pol-1583768706.html
Pamiętajmy także o osobach starszych, które być może potrzebują pomocy – np. w zrobieniu zakupów.
Jak jeszcze możemy pomagać?
Zamojski Bar Odlot ma na to sposób:
Kupujmy warzywa i owoce od lokalnych sprzedawców – można dołączyć do grupy na Facebook-u: Zielony Ryneczek – Zamość i okolice; tu link: https://www.facebook.com/groups/1152591615079842/
Warto także dołączyć do grupy WIDZIALNA RĘKA ZAMOŚĆ I OKOLICE, w której ludzie zwracają się o pomoc lub ją oferują. Tu link: https://www.facebook.com/groups/203707397521525/
Pamiętaj, że warto pomagać. Dobro wraca.
Bądźmy rozważni i odpowiedzialni – nie wychodźmy z domu bez potrzeby. To nie są wakacje. Nie zapominajmy o nowych ograniczeniach, które zostały wprowadzone. Najnowsze informacje w tym zakresie możecie odnaleźć klikając na link: https://www.gov.pl/web/koronawirus/kolejne-kroki
Nie tylko starsi to wiedzą, ale i młodsi:
Wierzymy, że będzie dobrze i niedługo się spotkamy.
#bedziedobrze
W naszym Ośrodku funkcjonuje Szkolny Wolontariat. Zapraszamy wszystkich aktywnych, otwartych i lubiących pomagać innym do przyłączenia się. Działamy na rzecz społeczności szkolnej i lokalnej, uczestniczymy w wydarzeniach i akcjach charytatywnych.
Lubisz pomagać innym? Zapisz się!!!
Opiekunowie:
p. Dorota Koczułap
p. Bożena Niećko
Zapisy w sali nr 26.
Regulamin wolontariatu do pobrania TUTAJ!
English
This site continues to provide Parents in depth information on the education centre for children and young adults with special educational needs.
We offer a rich and stimulating curriculum, which is individually tailored reflecting good practice in an environment that supports the pupils’ learning. The school offers a range of sensory and therapeutic interventions and a unique approach to pupil needs. There is a strong focus on maintaining good relationships between home and school. We encourage respect for others, good manners and tolerance.
Our education centre includes: Kindergarten, Primary School, Vocational School, School Adopting to Work and Dormitory. We offer 24-hour care for students from distant places.
We take care of children and young adults who:
- are mentally disapled
- are affected by Autism and Asperger’s syndrome
- experience or are affected by behavioural, emotional and social difficulties and disorders
- are affected by a range of speech, language and communication difficulties
Some of the classes we provide: Polish, English, maths, history, rehabilitation, classes developing creativity, classes developing communicativeness, physical education, classes with speech therapist, sensory integration, art, classes with psychologists, computer classes.
To start learning in our education centre it is necessery to hold a certificate of dissability.
Principal - Miss Barbara Grądkowska
Address: Slaska 45A 22-400 Zamosc, Poland
Phone number: +48 846392525
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Dożywianie
Koszt wyżywienia w internacie wynosi 12 zł płatne w pokoju nr 53 (I piętro Ośrodka)
Koszt obiadu w szkole wynosi 6,50 zł - płatne u Państwa Toniak
Konkurs artystyczno – recytatorski Z biegiem Wisły…
Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Zamościu
ul. Śląska 45 A, 22 – 400 Zamość
tel/fax 084 639 25 25, tel. 084 639 67 60
www.soswzamosc.internetdsl.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Konkurs artystyczno – recytatorski Z biegiem Wisły…
Cele konkursu:
- Rozwijanie zdolności twórczych i recytatorskich.
- Popularyzacja wiedzy o Wiśle i miastach leżących nad Wisłą.
- Integracja środowisk uczniowskich SOSW z województwa lubelskiego.
Zasady uczestnictwa:
- Konkurs adresowany jest do uczniów w trzech grupach wiekowych:
A od 6 do 10 lat
B od 11 do 15 lat
C od 16 do 24 lat.
- 2.Prezentowany repertuar powinien obejmować tematykę związaną z rzeką Wisłą lub miastami leżącymi nad Wisłą.
- Sposób prezentacji:
- recytacja wiersza lub artystyczna prezentacja tekstu z wykorzystaniem urządzeń do komunikacji alternatywnej, śpiew, odegranie scenki
- dopuszcza się recytacje lub prezentacje grupowe (do trzech osób)
- prezentacje mogą być wzbogacone o środki teatralne lub audiowizualne (np. rekwizyty, podkład muzyczny, prezentacja multimedialna).
Założenia organizacyjne:
- Przegląd odbędzie się 7 listopada 2017 r. na terenie SOSW w Zamościu.
- Komisja wyłoni laureatów w każdej kategorii wiekowej.
- Zgłoszenia kandydatów należy przesłać na adres meilowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript."> do 25 października 2017 r. (załącznik nr 1).
- Kontakt: Ewa Borkowska – Sowa tel. 501 331 054.
Regulamin do pobrania TUTAJ!
Zajęcia z psychologiem
Zajęcia z psychologiem w ramach wczesnego wspomagania rozwoju dziecka.
1.Wsparcie rodziny:
- rozpoznanie potencjału rodziny, mocnych stron rodziców i rodzeństwa;
- dostarczenie rodzicom pomocy i wsparcia emocjonalnego w związku z niepełnosprawnością dziecka;
- pomoc w budowaniu więzi emocjonalnej rodzic – dziecko;
- dostarczanie rodzicom rzetelnych i zrozumiałych informacji na temat potrzeb i możliwości rozwojowych dziecka.
2. Praca z dzieckiem - do najczęściej stosowanych metod należą:
- trening zabawy, podążanie za dzieckiem, naśladowanie, odzwierciedlanie zachowań dziecka i zabawy z wykorzystaniem materiałów sypkich;
- rozpoznawanie i nazywanie emocji, tworzenie słownika uczuć, nauka konstruktywnego radzenia sobie ze złością i frustracją;
- stymulacja polisensoryczna w Sali Doświadczania Świata, wzbogacanie aktywności dziecka, rozładowywanie napięć.
Zdjęcia zamieszczamy w naszej galerii - kliknij TUTAJ!
Zajęcia z logopedą
Dla dzieci, które z powodu różnych dysfunkcji rozwojowych mają problemy z mową i komunikacją prowadzimy zajęcia logopedyczne.
Metody wykorzystywane podczas zajęć:
Metoda werbo-tonalna:
- Metoda rehabilitacji słuchu i mowy dzieci z uszkodzeniem słuchu;
- Wykorzystuje się relacje zachodzące pomiędzy mową a ruchem – przełożenia ruchów całego ciała (makroruchy) na ruchy narządów mowy (mikroruchy).
W metodzie wykorzystywane są:
- zabawy fonacyjne – służące do wywołania i utrwalenia poszczególnych głosek;
- rytm ciała – służący do wywoływania głosu i korygowania nieprawidłowej artykulacji, tworzenia sylab.
Wychowanie słuchowe
To całość różnorodnych ćwiczeń prowadzonych w celu stymulowania rozwoju percepcji słuchowej u dzieci z wadą słuchu i dzieci słyszących z zaburzeniami rozwoju. Etapy pracy z dzieckiem:
- wykrywanie dźwięków - trening reagowania na dźwięk.
- różnicowanie dźwięków – dostrzeganie różnic i podobieństw pomiędzy dźwiękami i reagowania na nie w zróżnicowany sposób.
- identyfikacja – rozpoznanie dźwięku poprzez wskazanie, powtórzenie, nazwanie dźwięku,
- rozpoznawanie i rozumienie mowy.
Korygowanie zaburzonego modelu rozwoju czynności prymarnych (pobierania pokarmu, żucia, gryzienia, picia)
Masaż logopedyczny
Metoda symultaniczno - sekwencyjna
- nauka wczesnego czytania metodą sylabową
Alternatywne metody komunikacji (AAC) – metoda PECS
- PECS (Picture Exchange Communication System) metoda komunikacji alternatywnej i wspomagającej
- Metoda ta promuje komunikację funkcjonalną w różnorodnych sytuacjach społecznych. Sesja PECS rozpoczyna nauczenia dziecka podawania obrazka przedstawiającego pożądaną rzecz „partnerowi komunikacyjnemu”, który uznaje tę inicjację jako prośbę. Metoda umożliwia skuteczną wymianę informacji od spontanicznego wyrażania próśb aż do rozwijania umiejętności budowania zdań.
Logorytmika
- Metoda wspomagająca profilaktykę rozwoju mowy jak również terapię zaistniałych anomalii mowy
- Metoda ta polega na uruchomieniu słuchu i ruchu w komunikacji językowej.
Ćwiczenia logorytmiczne podzielić można na kilka grup:
- Ćwiczenia usprawniające motorykę
- Ćwiczenia hamująco – pobudzające
- Ćwiczenia słowno- muzyczne
- Ćwiczenia rytmiczne.
Metoda Dobrego Startu (wg Marty Bogdanowicz)
Głównym założeniem Metody Dobrego Startu jest aktywizacja funkcji psychomotorycznych, integracja zmysłowa, korygowanie zaburzeń rozwoju i stwarzanie warunków prawidłowego uczenia się za pomocą oddziaływania polisensorycznego. Podstawowymi jej elementami są:
- ruch
- rytm związany z ruchem ciała i muzyką
- doświadczenia wielozmysłowe (wzrokowe, słuchowe, dotykowe, kinestetyczne) i ich integracja.
Zdjęcia zamieszczamy w naszej galerii - kliknij TUTAJ!
Zajęcia otwarte
ZAJĘCIA OTWARTE
W ramach prowadzonych zajęć wczesnego wspomagania odbywają się grupowe, integracyjne zajęcia, na które zapraszani są rodzice z dziećmi. Celem tych spotkań jest przedstawienie pomysłów na zabawy z dziećmi, pokazanie przyjemnych sposobów spędzania czasu oraz interaktywne wspieranie rozwoju z dziećmi.
W programie przewidziane są grupowe zajęcia z pedagogiem, logopedą oraz specjalistami od usprawniania ruchowego i integracji sensorycznej. Zaplanowany został cykl czterech spotkań, które pozwolą maluchom lepiej zrozumieć i zauważyć zmiany zachodzące w przyrodzie, wraz z pojawianiem się kolejnych pór roku. Priorytetowym celem zajęć jest zaprezentowanie rodzicom możliwości wspierania rozwoju dziecka z wykorzystaniem darów natury, produktów, przedmiotów, artykułów dostępnych w najbliższym otoczeniu i w każdym domu. Rodzice uczestniczący w spotkaniach zapoznają się z pomysłami tworzenia praktycznych pomocy dydaktycznych dla swoich dzieci oraz sposobami ich różnorodnego zastosowania w kreatywnych zabawach z dzieckiem.
Wspólnie spędzony, poświęcony dzieciom czas, upływa w miłej, przyjaznej atmosferze, którą obrazują pamiątkowe zdjęcia.
Jesienne zabawy w lesie 25.10.2019
ZIMOWE ZABAWY DLA SMYKA – 28.02.2019r.
JESIENNE ZABAWY DLA SMYKA – 19.10.2018r.
Integracja sensoryczna
Integracja sensoryczna to proces neurologiczny, który umożliwia prawidłowe funkcjonowanie organizmu człowieka na wielu płaszczyznach takich jak: ruch, postawa, koordynacja, emocje, percepcja, uwaga i mechanizmy uczenia się. Jej głównym zadaniem jest odbiór, rozpoznanie, połączenie i zapamiętanie docierających do systemu nerwowego informacji sensorycznych. Bodźce ze świata zewnętrznego odbierane są za pomocą zmysłów: wzroku, słuchu, dotyku, węchu i smaku. W ostatnich latach dość często obserwuje się u dzieci zaburzenia integracji sensorycznej, które często korelują z chorobami i zaburzeniami powstałymi w wyniku uszkodzeń centralnego układu neurologicznego. Dotyczy to zwłaszcza takich zaburzeń jak spektrum autyzmu, Zespół Downa czy mózgowe porażenie dziecięce.
W naszym Ośrodku prowadzone są zajęcia terapeutyczne metodą Integracji Sensorycznej. Zajęcia te mają formę „naukowej zabawy”, której głównym zadaniem jest stymulacja układu przedsionkowego, proprioceptywnego i dotykowego. W przypadku dzieci z deficytami rozwojowymi zajęcia są formą wsparcia terapeutycznego w celu poprawy funkcjonowania psychofizycznego.
Bazą do rozpoczęcia indywidualnej terapii dziecka jest diagnoza. Zajęcia nie są rutynowym schematem ćwiczeń, ale formą ciągłej analizy zachowania dziecka i stałego doboru i modyfikacji stasowanych aktywności. Terapia odbywa się w sali integracji sensorycznej, „sali doświadczania świata”, które wyposażone są w wiele urządzeń do stymulacji systemów sensorycznych. Terapeuci dostosowują stawiane dziecku wymagania, tak, aby było ono wstanie realizować je, a tym samym rozwijać coraz bardziej złożone reakcje adaptacyjne. Dzięki temu dziecko czuje, że odnosi sukces, a tym samym podnosi swoją samoocenę i chętnie uczestniczy w zajęciach.
Zdjęcia z Integracji Sensorycznej zamieszczamy w naszej galerii - kliknij TUTAJ!
Zajęcia z pedagogiem
JAK BAWIĆ SIĘ Z DZIECKIEM W DOMU?
Zabawy rozwijające zmysł dotyku i motorykę małą:
- Swobodne rysowanie na dużych powierzchniach papieru – flamastrami, ołówkami, pastelami, kredkami świecowymi. Wypełnianie konturów poprzez zamalowywanie;
- Nawlekanie koralików, guzików, przewlekanie sznurków, tasiemek i sznurowadeł przez różne przedmioty i otwory;
- Chwytanie drobnych przedmiotów i manipulowanie nimi (oburącz, jedną ręką);
- Otwieranie i zamykanie pudełek, różnych pojemników, butelek plastikowych;
- Wkładanie i wyjmowanie przedmiotów do/z pudełka;
- Dotykanie przedmiotów o różnej fakturze (zabawy dotykowe) - miękkie, twarde, szorstkie, mokre, itd.;
- Cięcie po narysowanych liniach prostych i krzywych, przecinanie pasków papieru, przecinanie sznurka, wycinanie różnych kształtów;
- Rysowanie wzorów literopodobnych i szlaczków;
- Rysowanie – patykiem, pędzlem, pisakiem lub palcem po piasku, po ziemi, na tacce z kaszą;
- Zabawy z materiałem sypkim – groch, kasza, makaron, piasek – mieszanie, wrzucanie i wyjmowanie przedmiotów, przesypywanie;
- Zabawy z masami plastycznymi – załącznik „Masy plastyczne do samodzielnego wykonania”
- Budowanie z klocków budowli;
- Zabawy paluszkowe – „Sroczka kaszkę ważyła”, „Idzie rak”;
Ćwiczenia w zakresie orientacji w schemacie własnego ciała i w przestrzeni :
Poznawanie własnego ciała:
- Przeglądanie się w lustrze;
- Wskazywanie i nazywanie poszczególnych części ciała;
- Poruszanie wskazaną częścią ciała (poruszanie głową ręką itd.);
- Pokazywanie min w lustrze (wesoła, smutna, zła);
- Odrysowywanie dziecka na kartonie, uzupełnienie rysunku;
Ćwiczenia orientacji w przestrzeni:
- Układanie przedmiotów na podłożu: postaw misia na półce, włóż samochód do pudełka, itd.
- Rozumienie i wykonywanie poleceń np. stań za mną, idź do przodu, stań za krzesłem;
- Zabawy konstrukcyjne: poukładaj klocki jeden na drugim, jeden obok drugiego (poprzedzić pokazem);
- Układanie przedmiotów na podanym wzorze, obok wzoru;
- Porównywanie dwóch przedmiotów (duży, mały, długi, krótki);
- Układanie klocków według określonych zasad np. z przodu małe, z tyłu duże, na dywanie zielone, w pudełku czerwone;
Ćwiczenia percepcji wzrokowej, słuchowej i ruchowej :
Ćwiczenia rozwijające percepcję wzrokową i koordynację wzrokowo ruchową
- Wskazywanie przedmiotów znanych dziecku – zabawa ,, Pokaż mi…’’;
- Wskazywanie przedmiotów na obrazkach;
- Nawlekanie na sznurek elementów, np. guzików, koralików;
- Sortowanie wg wielkości, nawlekanie dużych, następnie coraz mniejszych korali na sznurek;
- Dobieranie przedmiotów na zasadzie ,, taki sam’’ np. (2 lalki, 2 misie, dwa klocki);
- Wkładanie przedmiotów do pojemników o różnym otworze;
- Dopasowywanie obrazków do przedmiotów;
- Układanie puzzli, składanie pociętych widokówek;
- Rysowanie na dużej powierzchni (dowolne ruchy koliste, rysowanie kropek, kresek);
- Łączenie kropek linią,
- Odwzorowywanie prostych kształtów (linie pionowe, poziome, koła);
- Zabawy z piłkami – np. turlanie po wyznaczonej trasie, łapanie w różnych pozycjach;
- Rzucanie do celu woreczków z różnymi materiałami;
- Zabawy z bańkami mydlanymi – rozbijanie, łapanie baniek przez dziecko;
- Wyszukiwanie przedmiotów, zabawek w najbliższym otoczeniu;
- Tworzenie zbiorów według jednej cechy (kolor, długość, grubość, wielkość, kształt),
Ćwiczenia rozwijające percepcję słuchową oraz koordynację słuchowo ruchową:
- Naśladowanie i rozpoznawanie głosów zwierząt;
- Rozpoznawanie osób na podstawie barwy ich głosu;
- Rozpoznawanie różnych instrumentów lub innych dźwięków z życia;
- Uderzanie w przedmioty – próby naśladowania dźwięków;
- Nauka piosenek, wierszyków, rymowanek;
- Wysłuchiwanie dźwięków i przyporządkowanie słyszanego dźwięku do obrazka;
- Rozpoznawanie wytwarzanych dźwięków (dziecko wskazuje przedmiot, który identyfikuje ze słyszanym dźwiękiem);
- Słuchanie muzyki;
- Zabawy ruchowe przy muzyce;
Przepisy na masy plastyczne - pobierz TUTAJ!
Metody pracy wykorzystywane na zajęciach z pedagogiem
ELEMENTY PEDAGOGIKI ZABAWY
Pedagogika zabawy wykorzystuje szeroki wachlarz metod i zabaw (rozluźniających, ruchowych, twórczych tj. taniec, śpiew, ruch, drama) pobudzających do aktywności, przeżyć, nawiązania kontaktu, współpracy, samoświadomości. Spontaniczna aktywność dziecka wyzwalana podczas zabawy, sprzyja zaspakajaniu przez dziecko jego naturalnych potrzeb rozwojowych, rozwiązywaniu jego aktualnych problemów życiowych, w twórczy i stosowny do wieku sposób. Zabawa stanowi ważny środek wspomagania rozwoju poznawczego dziecka i stanowi użyteczną formę terapii.
Wyróżniamy 6 kategorii zachowań zabawowych dziecka, które można podtrzymywać, wzmacniać lub wywoływać:
- zwracanie przez dziecko uwagi wzrokowej lub słuchowej na zabawkę,
- złożone powiązania zabawowe przedmiotów – dziecko dotyka lub łączy razem dwa lub więcej przedmiotów, dopasowując je, zestawiając, np. nakłada pokrywkę na garnuszek,
- zabawa w udawanie czegoś – dziecko nalewa herbatę z pustego czajnika do filiżanki,
- zabawa komunikacyjna – zachodzi w niej zwrotność czynności, np. dawanie, zabieranie,
- prosta motoryczna zabawa eksploracyjna – badanie ustami, chwytanie, podnoszenie, rzucanie, szarpanie, darcie, uderzanie, itp.,
- zabawy polegające na wywoływaniu efektów słuchowych i wzrokowych, np.: kręcenie tarczą telefonu, dzwonienie dzwonkiem, grzechotanie, itp.
PROGRAM AKTYWNOŚCI CH. KNILLA
Program aktywności opiera się na poznaniu przez dziecko różnych rodzajów aktywności poprzez dostosowanie swoich ruchów do melodyczno-rytmicznego akompaniamentu. Aktywność ta może być realizowana na różny sposób, w zależności od specyficznych potrzeb dzieci i ich możliwości ruchowych.
Głównym założeniem terapii jest to, że dziecko, nawet najbardziej pasywne, można zachęcić do przejawiania własnej inicjatywy i aktywności.
Główne cele metody:
- nawiązanie prawidłowego kontaktu z dzieckiem przez przełamywanie barier w komunikacji;
- aktywizowanie dziecka do podjęcia własnej aktywności;
- kształtowanie świadomości i orientacji w schemacie ciała;
- rozwijanie sprawności ruchowej;
- kształtowanie poczucia rytmu, dzięki elementom muzykoterapii.
ELEMENTY METODY RUCHU ROZWIJAJĄCEGO W. SHERBORNE
Głównym założeniem tej metody jest posługiwanie się ruchem jako narzędziem we wspomaganiu rozwoju psychoruchowego dziecka oraz w terapii zaburzeń rozwoju.
Ćwiczenia kinestetyczne służą:
- poznaniu własnego ciała,
- współdziałaniu w grupie,
- wspomagają emocjonalny rozwój dziecka,
- rozwijają orientację przestrzenną,
- zwiększają poczucie bezpieczeństwa, zaufania, pewności siebie, wiary we własne siły i możliwości,
- kształtują pozytywne relacje z otoczeniem.
ZABAWY PALUSZKOWE
Metoda oparta o kontakt z ciałem. Dzięki niej dostarcza się dziecku doznań dotykowych, daje możliwość poznania własnego ciała, odczucia odrębności, nawiązania kontaktu z drugim człowiekiem.
ESTER COTTON (ZABAWY MANIPULACYJNE)
Metoda służy usprawnianiu czynności chwytno-manualnych ręki. Zabawy manipulacyjne dotyczą nie tylko samej sfery ruchowej, jak to sugeruje nazwa tych zabaw, ale obejmują też sferę poznawczą oraz emocjonalno-społeczną. Rozwijają spostrzeżenia, wyobrażenia, myślenie i mowę, uwagę i pamięć. Dziecko uczy się podczas zabaw manipulacyjnych przystosowywać swoje ruchy do przedmiotu. Aktywnie oddziaływać na te przedmioty, przekształcać je, zmieniając ich pozycję, wygląd, składać i rozkładać, badać ich kształt i budowę. Dzięki tym działaniom, poszerza się jego wiedza, a także jego doświadczenie i pomysłowość w szukaniu dróg dojścia do celu, często też w nowych, nieznanych mu dotąd warunkach
Główne cele to:
- usprawnienie koordynacji ruchowej kończyn górnych,
- podniesienie jakości chwytu i czynności manualnych ręki,
- wyrównanie zaburzeń czucia powierzchniowego i głębokiego,
- nauka czucia symetrii ciała.
ELEMENTY TERAPII RĘKI
Terapia ręki polega na wykonywaniu i doskonaleniu różnych czynności manualnych, dostosowanych do wieku i zainteresowań dziecka.
Terapia ręki ma na celu:
- usprawnianie precyzji ruchów rąk,
- orientację w przestrzeni i schemacie ciała,
- wyuczenie zdolności skupienia uwagi, patrzenia,
- wzmacnianie koncentracji,
- doskonalenie chwytu,
- podniesienie niezależności w samoobsłudze,
- poprawę koordynacji wzrokowo-ruchowej,
- przekroczenie linii środkowej ciała.
Ćwiczenia zawsze dobierane są indywidualnie do potrzeb i sprawności każdego dziecka.
ELEMENTY SENSOPLASTYKI-
Sensoplastyka wpływa na optymalny rozwój całego organizmu. Stymulując receptory wpływamy na rozwój połączeń nerwowych w mózgu. Im jest ich więcej tym „łatwiej” nam się myśli, tym sprawniej przebiegają wszelkie procesy analizy i syntezy w umyśle, zarówno małego dziecka jak i osób dorosłych.
Sensoplastyka wpływa na stymulację wszystkich zmysłów:
- węchu
- wzroku
- dotyku
- słuchu
- smaku.
Sensoplastyka wpływa również na wiele aspektów rozwoju dzieci:
- wspomagamy budowanie ich świadomości ciała i przestrzeni,
- dbamy o usprawnienie ruchowe (przygotowanie do nauki chodzenia w przypadku niemowląt),
- wspieramy rozwój zmysłów,
- wpływamy na rozwój mowy (ośrodki w mózgu odpowiedzialne za mowę są usytuowane blisko ośrodków odpowiadających za małą motorykę – czyli pracę dłoni),
- poprzez wspólne działania pogłębimy nasz kontakt emocjonalny z dziećmi – budujemy w ten sposób ich poczucie bezpieczeństwa
Sensoplastyka to mnogość faktur, tekstur oraz cała paleta ekologicznych barw. W pracy z dziećmi wpływamy na rozwój ich kreatywności oraz twórczego myślenia.
ZABAWY MATERIAŁAMI NIEUSTRUKTUROWANYMI
Rozwój zmysłu dotyku jest niezwykle istotny dla harmonijnego rozwoju psychoruchowego dziecka. Dotyk to jedno z pierwszych doznań doświadczanych przez człowieka po urodzeniu, we wczesnym okresie życia stanowi bardzo ważną formę kontaktu z otoczeniem, pomaga budować poczucie bezpieczeństwa, odgrywa dużą rolę w poznawaniu własnego ciała i świata zewnętrznego.
Stymulowanie rozwoju zmysłu dotyku odbywa się m.in. poprzez:
- dostarczanie dziecku zróżnicowanych zabawek pod względem kształtu, faktury, wielkości,
- rozpoznawanie i porównywanie faktur, grubości, ciężkości, gładkości i szorstkości i innych cech dotykowych,
-zabawa z wykorzystaniem materiałów sypkich, nieustrukturowanych, poznawanie różnych konsystencji (ziarna, masy, kasztany, żołędzie, piasek, masa solna, itd.),
- ćwiczenia poznawania małych przedmiotów w małej przestrzeni- usprawnianie chwytu,
- wykorzystanie zabawek rozwijających sprawność dotykową, służące usprawnianiu manualnemu i zachęcające do eksploracji oraz do oburęcznej koordynacji (dobieranki i skrzynki dotykowe, kostki manipulacyjne z różnego rodzaju zapięciami, układanki polegające na wkładaniu drobnych elementów do otworów oraz składanie z kilku części kształtów figur lub przedmiotów, przewlekani, nawlekanie korali, śruby i nakrętki o zróżnicowanej wielkości.
Zdjęcia z zajęć z pedagogiem - kliknij TUTAJ!
V Logopedyczny Konkurs Plastyczno-Literacki Królestwo Radości na kartce papieru…
V Logopedyczny Konkurs Plastyczno-Literacki Królestwo Radości na kartce papieru…
1. Cele konkursu:
- rozwijanie zainteresowań plastycznych,
- rozwijanie umiejętności tworzenia tekstów literackich,
- dbałość o poprawną wymowę wyrazów zawierających głoski l i r
- integracja społeczna uczniów sprawnych i niepełnosprawnych.
2. Temat konkursu: Królestwo Radości na kartce papieru… … – prace plastyczne i literackie
z nagromadzeniem głosek l, r.
3. Organizatorem konkursu jest Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Zamościu (dalej SOSW).
4. Osoba odpowiedzialna: Ewa Borkowska-Sowa.
5. Czas nadsyłania prac: od 20.11.2017 – 22.12.2017 r.
6. Konkurs adresowany jest do dzieci i młodzieży w następujących kategoriach:
∙ I dzieci od 6 do 10 lat
∙ II dzieci od 11 do 15 lat
∙ III młodzież od 16 do 24 lat
7. Na konkurs należy nadesłać pracę:
∙ literacką – w formie opowiadania (max. 2 strony, czcionka Time New Roman 12, interlinia pojedyncza) lub wiersza tematycznie związanego z tematem konkursu tj. Królestwo Radości na kartce papieru… z nagromadzaniem słownictwa z głoskami: l, r
lub
∙ plastyczną - ilustrującą temat konkursu, w której znajdą się przedmioty (obiekty) zawierające głoski l, r.
Tematyka prac: Prace mogą ilustrować zarówno wymyślone przez ucznia Królestwo Radości, jak i przedstawiać, opisywać to, co sprawia im radość, daje poczucie szczęścia (np. rodzina, hobby, przyjaźń itp.)
Po zakończeniu konkursu prace przechodzą na własność organizatora.
8. Format pracy plastycznej A 3, technika dowolna. Prace plastyczne nie mogą zawierać słów pisanych.
9. Prace mogą być wykonywane pod kierunkiem logopedy, nauczyciela dowolnego przedmiotu, wychowawcy świetlicy, nauczyciela biblioteki.
10. Komisja w ocenianiu będzie brać pod uwagę zarówno wartość artystyczną/ merytoryczną prac, jak i odniesienie się do wymogów przedstawienia wyrazów z głoskami: l, r.
11. Dla zdobywców I, II i III miejsca oraz osób wyróżnionych poszczególnych kategorii wiekowych przewidziane są atrakcyjne nagrody ( po upływie 30 dni od uroczystego podsumowania konkursu nagrody przechodzą na własność organizatora).
12. Każda praca powinna być opatrzona wypełnioną metryczką ( załącznik nr 1).
13. Prace należy nadesłać na adres:
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Zamościu
ul. Śląska 45 A
22-400 Zamość
z dopiskiem V Logopedyczny Konkurs Plastyczno-Literacki Królestwo Radości na kartce papieru…
14. Wyniki konkursu zostaną przedstawione 12.01.2018 r. na stronie SOSW: www.soswzamosc.internetdsl.pl
15. Uroczyste rozdanie dyplomów i nagród dla laureatów konkursu odbędzie się 23.01.2018 r. o godz. 10.00 na terenie SOSW (o ewentualnej zmianie terminu będziecie Państwo powiadomieni telefonicznie)
16. Kontakt: Ewa Borkowska – Sowa tel: 501 331 054.
Wyniki konkursu do pobrania TUTAJ!
Regulamin do pobrania TUTAJ!
Wewnętrzna polityka antymobbingowa
WEWNĘTRZNA POLITYKA ANTYMOBBINGOWA W SPECJALNYM OŚRODKU SZKOLNO – WYCHOWAWCZYM W ZAMOŚCIU
Dokument wraz z załącznikami do pobrania TUTAJ!
Rada Rodziców
Skład Rady Rodziców w roku szkolnym 2021/2022
Prezydium Rady Rodziców
Przewodniczący - p. Anna Gil
Zastępca przewodniczącego - p. Katarzyna Brzezińska
Sekretarz - p. Agnieszka Hamelusz
Skarbnik - p. Anna Tarańczuk
Komisja rewizyjna - p. Mariola Kuźma, p. Marta Fusiara, p. Agnieszka Koczwara, p. Jarosław Czerwieniec p. Krzysztof Malus
Lp. | Szkoła | Klasa | Przewodniczący/reprezentant klasy/zespołu |
Przedszkole Nr 3 | Odział 01 | Czop Justyna | |
Oddział 02 | Danielak Bożena | ||
Oddział 03 | Wołoszyn Angelika | ||
Oddział 04 | Duda Karolina | ||
Oddział 05 | Śliwa Katarzyna | ||
Oddział p6 | Kuźma Mariola | ||
Szkoła Podstawowa Nr 11 |
ZRW | Lewicka Monika | |
1a-2a-3a | Hamelusz Agnieszka | ||
1bA- 2bA | Kowalska Ewelina | ||
2cA -3bA | Tarańczuk Anna | ||
4a | Pakuła – Juszczak Barbara | ||
5bA | Kostyrska Kamila | ||
6a | Jurek Monika | ||
5a-7a |
Palonka Agnieszka Hamelusz Agnieszka |
||
8a | Palińska Aneta | ||
1BA | Czop Justyna | ||
1CA-2BA | Kiszka Karolina Frąk Urszula |
||
2A-3A | Jaroszyńska Anita | ||
3CA | Wyrostek Joanna | ||
4A | Żuk Agnieszka | ||
4B-5A | Tabuła Elżbieta | ||
4C-5EA | Burda Celina | ||
5BA | Skowron vel Knapik Monika | ||
5D-6A | Starzewska Małgorzata | ||
5CA | Rudkowska Małgorzata | ||
6BA | Bondyra Anna | ||
6DA-7EA | Sobaszek Monika | ||
7A -8C | Janus Małgorzata | ||
7B | Baradziej Marta | ||
7CA | Bernacka Karolina | ||
7D | Kendra Kinga | ||
8EA | Gil Anna | ||
8F | Sobiesiak Ewa | ||
Branżowa Szkoła I Stopnia Nr 1 | 1az | Brzezińska Katarzyna | |
2az | Strus Henryka | ||
2bz | Grzeszczuk Elżbieta | ||
3az | Steć Anna | ||
Szkoła Przysposabiająca do Pracy |
1A | Kołcon Renata | |
1C- | Malus Krzysztof | ||
1BA-2BA | Furmanek Katarzyna | ||
2Cs | Skarzyńska Jolanta | ||
3As | Wojtak Elżbieta | ||
3Bs | Kot Monika | ||
3Cs | Sowa Urszula | ||
3As | Zając Teresa |
Regulamin Rady Rodziców: do pobrania TUTAJ!
Nadchodzące wydarzenia
NADCHODZĄCE WYDARZENIA:
Harmonogram imprez i uroczystości szkolnych 2018/2019
DATA |
TEMATYKA |
FORMA |
KLASA |
ADRESACI |
4.09.2017 |
Rozpoczęcie Roku szkolnego 2018/2019 |
Akademia |
Cała społeczność szkolna z rodzicami |
Cała społeczność szkolna z rodzicami |
09.2018 |
18 urodziny Oliwii Frankiewicz uczestniczki ZRW |
Spotkanie inetgracyjne |
Uczestnicy ZRW |
Uczestnicy ZRW z rodzicami |
23-30.09.2018 |
Europejski Tydzień Sportu w Polsce |
Gry i zabawy ruchowe, integracja społeczna | Całą społeczność szkolna | |
16.09.2018 |
Dzień Kropki-święto kreatywnych działań uczniowskich |
Całą społeczność szkolna | ||
09.2018 |
Otrzęsiny klas SP I Zawodowa |
Zabawa z konkursami |
Klasy pierwsze |
Klasy ZSZ i SPdP |
12.10.2018 |
Dzień Nauczyciela |
Akademia |
kl. 5c, 5-6,7 a, uczniowie klas gimnazjalnych, |
Cała Społeczność Szkolna |
….10.2018r |
Dzień Papieski |
Akademia |
Uczniowie SP, ZSZ, SPdP |
Cała Społeczność Szkolna |
….10.2018r |
Pasowanie na ucznia |
Akademia |
1a, 2a, 3a, 1c |
Uczniowie I etapu SP |
10.2018 |
Obchody miesiąca AAC |
Inscenizacja ZDK |
Uczniowie klas umiarkowanych z autyzmem |
Uczniowie z rodzicami |
10.11.2018 |
Święto Niepodległości |
Apel |
3 Gim 2 ZSZ |
Cała Społeczność Szkolna |
30.10.2018 |
Bal Wszystkich Świętych |
zabawa z konkursami |
Wybrane klasy SOSW |
klasy II etap edukacyjny SP |
31.10.2018 |
Halloween- |
zabawa z konkursami |
Klasy SP 7a, 4a, 5a, 6a |
klasy II etap edukacyjny SP |
10.2018. |
Światowy Dzień Pluszowego Misia„ |
zabawa |
Klasy I etapu SP |
Klasy I etapu SP |
...11.2018r. |
Spotkanie Integracyjne SPdP WTZ z regionu- Andrzejki |
zabawa |
Uczniowie SPdP |
Klasy SPdP, reprezentanci WTZ |
21.11.2018 | Podsumowanie projektu pt:” Uzależnieni ależ skąd, czyli w zdrowym ciele zdrowy duch” | apel | Całą społeczność szkolna | |
….11.2018 |
Andrzejki szkolne |
zabawa |
Uczniowie SP – II etap ZSZ oraz Gim. |
Uczniowie SP – II etap ZSZ oraz Gim. |
Ostatni tydzień listopada |
Podsumowanie projektu ZTU ”Wierzę w siebie dbam o siebie” | Spotkanie edukacyjne | ||
….12.2018 |
Kiermasz bożonarodzeniowy „ Gwiazdka Dzieciom |
kiermasz |
Uczniowie i nauczyciele SOSW |
Cała Społeczność Szkolna wraz z rodzicami |
11.01.2019r. |
„Hej kolęda, kolęda” |
Wspólne kolędowanie |
Koło teatralne AAC oraz klasy I – III SP |
Szkoła podstawowa |
10.01.2019r |
Koncert Kolęd |
koncert |
Uczniowie i nauczyciele SOSW |
SP V-VIII Gimnazjum lekko,SPdP,ZSZ |
Ostatni tydzień stycznia 2019 |
Dzień bezpiecznego internetu | apel | Wybrani uczniowie | Cała społeczność szkolna |
01. 2019 |
VI Logopedyczny Konkurs Plastyczno – Literacki |
Konkurs - rozstrzygnięcie |
Laureaci konkursu |
Uczniowie SOSW oraz szkoły i Ośrodki SOSW z woj. lubelskiego biorące udział w konkursie |
07.02.2019r |
Zabawa Choinkowa |
bal |
Uczniowie i nauczyciele SOSW Zespół ZUMBA DANCE.MAXI DANCE |
Cała Społeczność Szkolna wraz z rodzicami |
...02.2019r |
Nasi Najlepsi |
Apel |
Uczniowie i nauczyciele SOSW |
Cała Społeczność Szkolna wraz z rodzicami |
...02.2019r. | Quiz wiedzy „ Hiszpania” - konkurs plastyczny | Konkurs wiedzy i plastyczny |
Uczniowie i nauczyciele SOSW |
Cała Społeczność Szkolna |
03.2019r | IV Regionalne Prezentacje Artystyczne „ Co nam w duszy gra...?” |
Prezentacje artystyczne |
Placówki szkolne i WTZ |
Placówki szkolne i WTZ wraz z opiekunami |
21-23. 03.2019r |
Obchody Swiatowego Dnia Zespołu Downa |
Warsztaty dla dzieci i rodziców |
Uczniowie z SP |
Uczniowie SP i rodzice |
21.03.2019r |
Powitanie Wiosny |
Uczniowie klas I etapu |
Uczniowie klas I etapu |
|
04.2019 | Miesiąc świadomości autyzmu | Uczniowie SP, SPdP | Uczniowie klas z autyzmem z rodzicami | |
04.2019
|
Autyzm. Poznaję, staram się zrozumieć”-II edycja | Uczniowie przedszkola, szkoła podstawowa | Uczniowie klas z autyzmem z rodzicami | |
04.2019 | Podsumowanie pracy koła j.angielskiego | |||
...04.2019r. |
Kiermasz wielkanocny |
kiermasz |
Uczniowie i nauczyciele SOSW |
Cała Społeczność Szkolna wraz z rodzicami |
04.2019r. | Patrząc na Krzyż | Montaż słowno – muzyczny przed Wielkanocą |
Uczniowie SPdP |
Cała Społeczność Szkolna |
04.2019 | Katyń –Ocalić od zapomnienia | apel | ||
26.04.2019 | Przesłuchania muzyczne konkursu Zawsze niech będzie | konkurs | Wybrani uczniowie | Wybrani uczniowie |
…..04.2019r | Dzień Ziemi |
apel |
Uczniowie i nauczyciele SOSW | Cała Społeczność Szkolna |
….04.2019r | IX edycja Wędrując po świecie....Hiszpania | Podsumowanie | Cała Społeczność Szkolna | Cała Społeczność Szkolna |
….04lub 05. 2019r. | 228 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja |
akademia |
Wybrani uczniowie SOSW | Cała Społeczność Szkolna |
05.2019 | Trzymaj formę | Podsumowanie programu | Wybrani uczniowie SOSW | Cała Społeczność Szkolna |
17.05.2019r. |
XVIII Wojewódzki Konkurs Twórczości „ Zawsze niech będzie” |
konkurs |
Uczniowie SOSW oraz szkoły i Ośrodki SOSW z woj. lubelskiego biorące udział w konkursie |
Uczniowie SOSW oraz szkoły i Ośrodki SOSW z woj. lubelskiego wraz z opiekunami |
01.06.2019 |
Dzień Dziecka | Impreza plenerowa |
Cała Społeczność Szkolna |
Cała Społeczność Szkolna |
….06. 2019r |
Cała Polska czyta dzieciom |
Tydzień głośnego czytania |
Cała Społeczność Szkolna |
Cała Społeczność Szkolna |
06.2019 |
Wieczór Marzeń w ZOO |
Impreza plenerowa |
Cała Społeczność Szkolna |
Cała Społeczność Szkolna |
22. 06. 2019r |
Zakończenie roku szkolnego |
akademia |
Wybrani uczniowie |
Cała Społeczność Szkolna |
III Logopedyczny Konkurs Plastyczno-Literacki "W mroźnej Krainie Śniegu…"
Regulamin konkursu dostępny do pobrania TUTAJ!
Pomagają nam
POMAGAJĄ NAM:
Ul. Lwowska 28/46 Tel. 531 481 666
Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji "WARTA" S.A.
Authorized Insurance Agency
22-400 Zamość, ul. Lwowska 28
tel./fax 84 6397911
kom. 502088187
Piekarania JUTRZENKA
Pani Barbara Lupa Juszczak
tel. 84 641 25 45
Regulamin korzystania z darmowych podręczników
SZKOLNY REGULAMIN KORZYSTANIA Z DARMOWYCH PODRĘCZNIKÓW
I MATERIAŁÓW EDUKACYJNYCH W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 11 SPECJALNEJ W ZAMOŚCIU ORAZ W GIMNAZJUM NR 8 SPECJALNYM
- POSTANOWIENIA OGÓLNE
§ 1
1. Przedmiot Regulaminu
1).Niniejszy „Regulamin korzystania z darmowych podręczników i materiałów edukacyjnych”, zwany dalej „Regulaminem”, reguluje:
a) zasady związane z wypożyczaniem i zapewnieniem Uczniom dostępu do podręczników lub materiałów edukacyjnych,
b) tryb przyjęcia podręczników na stan Szkół,
c) postępowanie w przypadku zagubienia lub zniszczenia podręcznika lub materiałów edukacyjnych.
- ZADANIA BIBLIOTEKI
§ 2
1.Biblioteka szkolna prowadzi ewidencję i przechowuje podręczniki oraz materiały edukacyjne.
2.Biblioteka nieodpłatnie wypożycza uczniom podręczniki, materiały edukacyjne, mające postać papierową i elektroniczną,
3.W dyspozycji biblioteki pozostaje jeden dodatkowy komplet podręczników dla ucznia danej klasy.
4.Czas otwarcia Biblioteki podany jest do wiadomości użytkownikom w informacji umieszczonej przy wejściu do Biblioteki oraz na stronie internetowej Szkół http://www.soswzamosc.internetdsl.pl/.
- PRZYJĘCIE PODRĘCZNIKÓW NA STAN SZKOŁY
§ 3
1.Podręczniki oraz materiały edukacyjne zostają przekazane na stan biblioteki.
2.Podręczniki oraz materiały edukacyjne stanowią własność Szkół.
3.Podręczniki i materiały edukacyjne przekazane Szkołom w ramach dotacji powinny być użytkowane przez okres 3 lat.
- UDOSTĘPNIANIE ZBIORÓW
§ 4
- Do wypożyczania podręczników oraz materiałów edukacyjnych uprawnieni są:
- Uczniowie klas I szkoły podstawowej począwszy od roku szkolnego 2014/ 2015;
- Uczniowie klas II szkoły podstawowej począwszy od roku szkolnego 2015/2016;
- Uczniowie klas III szkoły podstawowej począwszy od roku szkolnego 2016/ 2017;
- Uczniowie klas IV szkoły podstawowej począwszy od roku szkolnego 2015/2016;
- Uczniowie klas V szkoły podstawowej począwszy od roku szkolnego 2016 /2017;
- Uczniowie klas VI szkoły podstawowej począwszy od roku szkolnego 2017 /2018;
- Uczniowie klas I gimnazjum począwszy od roku szkolnego 2015/ 2016;
- Uczniowie klas II gimnazjum począwszy od roku szkolnego 2016/ 2017;
- Uczniowie klas III gimnazjum począwszy od roku szkolnego 2017/ 2018.
§ 5
1.Okres trwania wypożyczenia .
1) Wypożyczanie podręczników odbywa się w pierwszym tygodniu września danego roku szkolnego.
2) Podręczniki wypożyczane są na okres 10 miesięcy, w ostatnim tygodniu czerwca danego roku szkolnego.
§ 6
1.Procedura wypożyczania podręcznika
1) Na początku roku szkolnego wychowawca klasy z uczniami, pobiera z biblioteki podręczniki, materiały edukacyjne w liczbie równej liczbie uczniów swojej klasy.
2) Wychowawca ma obowiązek poinformować uczniów, aby przed wypożyczeniem sprawdzili stan podręcznika lub materiałów edukacyjnych, a ewentualne uszkodzenia natychmiast zgłosić wychowawcy.
3) Wychowawca zapoznaje uczniów i rodziców z regulaminem korzystania z darmowych podręczników i materiałów edukacyjnych. Zostaje to potwierdzone podpisem na stosownym oświadczeniu (załączniku nr 1, nr 2).
V.ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA UDOSTĘPNIANE PODRĘCZNIKI
§ 7
1.Obowiązki ucznia związane z wypożyczeniem.
1) Wychowawca informuje uczniów i rodziców o zasadach korzystania z podręczników i materiałów edukacyjnych:
2)Przez cały okres użytkowania podręczników uczeń zobowiązany jest dbać o stan użytkowy książek (obłożenie, nie pisanie wewnątrz ).
3) Uczeń ma obowiązek na bieżąco dokonywać drobnych napraw, ewentualnie wymiany okładki.
4) Zabrania się dokonywania jakichkolwiek wpisów i notatek w podręcznikach.
5) Wraz z upływem terminu zwrotu uczeń powinien oddać do biblioteki szkolnej wszystkie wypożyczone podręczniki wraz z ich dodatkowym wyposażeniem (płyty CD, mapy, plansze itp.).
§ 8
1.Uszkodzenie lub zniszczenie podręcznika, materiału edukacyjnego.
1) Przeznieumyślne uszkodzenie podręcznika lub materiałów edukacyjnych rozumie się zabrudzenie, poplamienie, zgniecenie lub rozerwanie umożliwiające jednak dalsze ich wykorzystywanie.
2) Na żądanie bibliotekarza użytkownik, który doprowadził do nieumyślnego uszkodzenia materiałów bibliotecznych, jest zobowiązany podręcznik naprawić
3) Przez zniszczenie podręcznika lub materiałów edukacyjnych rozumie sięumyślne lub spowodowane przez zaniedbanie użytkownika poplamienie, trwałe zabrudzenie, porysowanie lub popisanie, połamanie lub rozerwanie, wyrwanie i zagubienie kartek oraz inne uszkodzenia fizyczne, które pomniejszają wartość użytkową podręcznika lub materiałów edukacyjnych i uniemożliwiają pełne z nich korzystanie.
4) Uczeń ponosi pełną odpowiedzialność materialną za wszelkie uszkodzenia lub zniszczenia wypożyczonych podręczników lub materiałów edukacyjnych, nieujawnionych w chwili wypożyczenia.
5) W przypadku uszkodzenia lub zniszczenia podręcznika lub materiału edukacyjnego szkoła może żądać od rodziców ucznia zwrotu:
a) kosztu zakupu podręcznika, materiału edukacyjnego z dotacji celowej:
- wartość uszkodzonych lub zniszczonych podręczników określa Dyrektor Szkoły. Wpłaty według wartości podanej przez Dyrektora dokonuje rodzic w Księgowości Szkoły;
- w przypadku uszkodzenia albo zniszczenia podręcznika lub materiału edukacyjnego bibliotekarz sporządza protokół zagubienia/ zniszczenia z treścią, którego zostaje zapoznany rodzic (załącznik nr 3);
- w celu uzyskania od rodziców ucznia kosztu niezwróconego w terminie podręcznika lub materiału edukacyjnego bibliotekarz, wysyła do Rodzica wezwanie do zapłaty (załącznik nr 4).
b) kosztu podręcznika do zajęć z zakresu edukacji: polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej w klasach I – III szkoły podstawowej, określonego przez Ministra MEN. Kwota zwrotu wynosi: 4,34 zł za każdą część, co stanowi dochód budżetu państwa.
Wpłaty dokonuje rodzic ucznia na rachunek dochodów Ministerstwa Edukacji Narodowej obsługiwany przez Narodowy Bank Polski Oddział Okręgowy w Warszawie, numer rachunku: 59 1010 1010 0031 2822 3100 0000. W treści przelewu należy wpisać: „zwrot za podręcznik część …” podając numer jednej z czterech części.
Programy nauczania
2021-2022 programy nauczania
Zestaw programów nauczania w Przedszkolu - pobierz TUTAJ!
Szkolny zestaw programów nauczania - pobierz TUTAJ!
Wykaz osiągnięć uczniów w konkursach i zawodach
w roku szkolnym 2020/2021 - Pobierz TUTAJ!
Wykaz osiągnięć uczniów w konkursach i zawodach
Wykaz osiągnięć uczniów w konkursach i zawodach
Wykaz osiągnięć uczniów w konkursach i zawodach
Wykaz osiągnięć uczniów w konkursach i zawodach
Wykaz osiągnięć uczniów w konkursach i zawodach
Wykaz osiągnięć uczniów w konkursach i zawodach
Uczniowie
WYKAZ KLAS W ROKU SZKOLNYM 2021/2022 | ||
Szkoła | Klasa/grupa | Wychowawca |
Przedszkole Nr 3 | Odział 01 | Beata Karpińska |
Oddział 02 | Marta Danieluk | |
Oddział 03 | Izabela Szponar | |
Oddział 04 | Diana Manachowska | |
Oddział 05 | Katarzyna Ciupa | |
Oddział p6 | Magdalena Romańczuk | |
5CApSzkoła Podstawowa Nr 11 |
ZRW | Musiej Elżbieta |
1a-2a-3a | Jadwiga Mirosławska | |
1bA-2bA | Martyna Strycharczuk-Jędruszczak | |
3cA | Celina Chrzan | |
4a | Bełz Renata | |
5bA | Paulina Matwij | |
6a | Małgorzata Galan | |
5a-7a | Małgorzata Krasowska | |
8a | Magdalena Łagowska | |
1BAp | Sokołowska Iwona | |
1CAp-2BAp | Małgorzata Maśko | |
2Ap-3Ap | Bożena Gil | |
3CAp | Paulina Michalczuk | |
4Ap | Agnieszka Janiga | |
4Bp-5Ap | Ewa Johaniuk | |
5BAp | Katarzyna Leńczuk | |
4Cp-5EAp | Kwaśniewska Aneta | |
5CA | Dorota Guldynowicz-Kłos | |
5Dp -6Ap | Katarzyna Berdak | |
6BAp | Jolanta Ferenc | |
7CAp | Iwona Banach | |
7Dp | Barbara Skiba | |
7Ap-8Cp | Wioletta Witkowska | |
7Bp | Małgorzata Szcząchor | |
6DAp-7EAp | Karolina Bańka zas. Joanna Jabłońska | |
8EAp | Irena Gołębiowska | |
8Fp | Dorota Ossowska | |
Szkoła Przysposabiająca do Pracy | 1As |
Małecka-Jabłonska Aleksandra |
1Cs-2As |
Martyna Droździel |
|
1BAs-2BAs |
Anna Kulas |
|
2Cs |
Elżbieta Welcz |
|
3As |
Kiszka Krzysztof |
|
3Bs | Iga Czechońska | |
3Cs | Edyta Grechuta | |
3Ds | Katarzyna Hanulak | |
Branżowa Szkoła I Stopnia Nr 1 |
1az | Świca Elżbieta |
2az | Joanna Banaszkiewicz | |
2bz | Magdalena Gontarz | |
3az | Dorota Herc |
ZABAWA INTEGRACYJNA DLA PRZEDSZKOLAKÓW
Dnia 22 września 2014 odbyło się spotkanie integracyjne przedszkolaków z Przedszkola Nr 3 Specjalnego z dziećmi z Przedszkola Miejskiego nr 8 w Zamościu. Głównym celem było pokazanie dzieciom jak można spędzić czas wolny. Zorganizowano zabawy sprawnościowe – pokonywanie toru przeszkód, zabawy rytmiczno – ruchowe, podczas których dzieci mogły wykazać się swoimi zdolnościami oraz wspólne wykonywanie pracy plastycznej. Na zakończenie w sali przedszkolnej czekała na dzieci słodka niespodzianka.
Był to czas spędzony efektywnie, o czym świadczyły uśmiechnięte buzie dzieci.
WARSZTATY MUZYCZNE PROWADZONE METODĄ SUZUKI
Dnia 18 września odbyły się warsztaty muzyczne dla przedszkola i klas I –III szkoły podstawowej prowadzone metodą Suzuki przez panią Katarzynę Puzio z Akademii Rozwoju Talentów „Violinki".
Bawiliśmy się się w rytm muzyki, poznaliśmy instrumenty muzyczne, słuchaliśmy o pracy muzyka. Metoda Suzuki zakłada, że dzieci od najmłodszych lat w naturalny sposób przejawiają potrzebę kontaktu z muzyką, przeżywają i wyrażają ją ruchem. Najmłodsi poprzez ciągłe słuchanie, naśladowanie i doskonalenie uczą się gry na instrumencie, ale przede wszystkim stają się wrażliwymi, dobrymi ludźmi o pięknym wnętrzu.
ZABAWA PLENEROWA PROFILAKTYCZNO – INTEGRACYJNA POD HASŁEM „MÓJ CZAS – NASZ CZAS. RAZEM PRZECIWKO AGRESJI”
Dnia 23 września 2014 r. odbyła się zabawa plenerowa mająca na celu uświadomienie dzieciom i młodzieży jak przyjemnie można spędzać czas wśród rówieśników – nauka czerpania przyjemności z bycia ze sobą. Gościliśmy w naszych progach młodzież z gimnazjum Nr 5 im Sybiraków w Zamościu. Wspólnie bawiliśmy się w trzech grupach zgodnie z możliwościami uczniów, a zabawami była: „Kostka szczęścia", rozgrywki sprawdzające praktyczne umiejętności młodzieży, np. ubijanie piany na czas. Najmłodsi bawili się metodą pedagogiki zabawy KLANZA oraz rozegrali turniej BOCCI. Na zakończenie w grupie przyjaciół można było spożyć pyszny posiłek – hamburgery z dużą ilością zdrowych warzyw.
Był to szczególny dzień dla młodzieży Ośrodka jak i naszych pięknych koleżanek z sąsiedniego gimnazjum.
MAMY LAUREATA NAGRODY GŁÓWNEJ W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE „MÓJ CZAS”
Dnia 17 września 2014 r. braliśmy udział we wręczeniu nagrody głównej uczniowi klasy III Szkoły Podstawowej Nr 11 MIKOŁAJOWI DĄBROWSKIEMU. Mikołaj wziął udział w konkursie plastycznym „Mój czas" i jego praca została doceniona przez jury. Pracował pod kierunkiem psychologa szkolnego p. Katarzyny Bartosiewicz. Uroczystość wręczenia nagrody – LAPTOPA!!! - odbyła się w Centrum Olimpijskim w Warszawie.
GRATULACJE MIKOŁAJU!! A wszystkich zachęcamy do udziału w konkursach – każdy ma szansę.
Nauczyciele
Nauczyciele rok szkolny 2021/2022
Nazwisko i imię | Prowadzone zajęcia |
Bajwoluk Marta | wychowanie przedszkolne, zajęcia rewalidacyjne, wczesne wspomaganie rozwoju dziecka - logopeda |
Bałka Agnieszka | bibliotekarz, wczesne wspomaganie rozwoju dziecka - logopeda |
Banach Iwona | funkcjonowanie osobiste i społeczne, zajęcia rozwijające komunikowanie się, zajęcia rozwijające kreatywność, zajęcia rewalidacyjne, |
Banaszkiewicz Joanna | język polski, historia, zajęcia rewalidacyjne |
Bańka Karolina zas. Joanna Jabłońska | funkcjonowanie osobiste i społeczne, zajęcia rozwijające komunikowanie się, zajęcia rozwijające kreatywność, zajęcia rewalidacyjne |
Bartosiewicz Katarzyna | psycholog, doradztwo zawodowe |
Bednarski Tomasz | wychowanie fizyczne |
Bełz Renata | język polski, zajęcia rozwijające kreatywność, zajęcia rewalidacyjne, zajęcia z godz. do dyspozycji dyrektora |
Berdak Katarzyna | funkcjonowanie osobiste i społeczne, zajęcia rozwijające komunikowanie się, zajęcia rozwijające kreatywność, zajęcia rewalidacyjne, |
Bober Beata | zajęcia opiekuńczo – wychowawcze w internacie |
Borkowska Sowa Ewa | logopeda, zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze, wczesne wspomaganie rozwoju dziecka, |
Chrzan Celina | edukacja wczesnoszkolna, zajęcia rewalidacyjne |
Ciechan Ewelina | wychowanie przedszkolne, zajęcia rewalidacyjne |
Ciupa Katarzyna | wychowanie przedszkolne |
Czechońska Iga | funkcjonowanie osobiste i społeczne, zajęcia kształtujące kreatywność, zajęcia rozwijające komunikowanie się, przysposobienie do pracy, zajęcia rewalidacyjne |
Danieluk Marta | wychowanie przedszkolne, indywidualne zajęcia rewalidacyjno - wychowawcze |
Droździel Martyna | funkcjonowanie osobiste i społeczne, zajęcia rozwijające komunikowanie się, przysposobienie do pracy, zajęcia rewalidacyjne |
Duda Agnieszka | zajęcia opiekuńczo – wychowawcze w internacie, zajęcia opiekuńczo-wychowawcze - świetlica |
Ferenc Jolanta | funkcjonowanie osobiste i społeczne, zajęcia rozwijające komunikowanie się, zajęcia rozwijające kreatywność, zajęcia rewalidacyjne, |
Galan Małgorzata | przyroda, biologia, zajęcia rewalidacyjne |
Gil Bożena | funkcjonowanie osobiste i społeczne, zajęcia rozwijające komunikowanie się, zajęcia rozwijające kreatywność, zajęcia rewalidacyjne, indywidualne zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze, |
Głębocki Marcin | wychowanie fizyczne, zajęcia rewalidacyjne – integracja sensoryczna, wczesne wspomaganie rozwoju dziecka |
Gołębiowska Irena | funkcjonowanie osobiste i społeczne, zajęcia rozwijające komunikowanie się, zajęcia rozwijające kreatywność, zajęcia rewalidacyjne, indywidualne zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze, wczesne wspomaganie rozwoju dziecka |
Gontarz Magdalena | przysposobienie do pracy, dyspozycja dyrektora – zajęcia rozwijające kompetencje zawodowe, zajęcia rewalidacyjne |
Graca Magdalena | zajęcia rozwijające kreatywność, przysposobienie do pracy, wychowanie fizyczne, zajęcia rewalidacyjne |
Grądkowska Barbara | zajęcia rewalidacyjne – usprawnianie ruchowe |
Grątkowski Piotr | zajęcia opiekuńczo – wychowawcze w internacie, zajęcia opiekuńczo-wychowawcze - świetlica |
Grechuta Edyta | funkcjonowanie osobiste i społeczne, przysposobienie do pracy, zajęcia kształtujące kreatywność, indywidualne zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze, wczesne wspomaganie rozwoju dziecka |
Greluk Monika | język polski, zajęcia rewalidacyjne, indywidualne zajęcia rewalidacyjno - wychowawcze |
Guldynowicz-Kłos Dorota | funkcjonowanie osobiste i społeczne, zajęcia rozwijające komunikowanie się, zajęcia rozwijające kreatywność, zajęcia rewalidacyjne, wczesne wspomaganie rozwoju dziecka |
Hanulak Katarzyna | przysposobienie do pracy, zajęcia rewalidacyjne |
Hałasa Paulina | język polski, zajęcia rewalidacyjne, wczesne wspomaganie rozwoju dziecka |
Herc Dorota | język polski, zajęcia rewalidacyjne |
Hłobił-Sobczyńska Ewa | zajęcia opiekuńczo – wychowawcze w internacie zajęcia opiekuńczo-wychowawcze - świetlica |
Hurkała Dorota | zajęcia rozwijające kreatywność, zajęcia rozwijające komunikowanie się, przysposobienie do pracy, zajęcia rewalidacyjne |
Janiga Agnieszka | funkcjonowanie osobiste i społeczne, zajęcia rozwijające komunikowanie się, zajęcia rewalidacyjne, indywidualne zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze |
Jędrusina Roman | funkcjonowanie osobiste i społeczne, przysposobienie do pracy, zajęcia rewalidacyjne |
Johaniuk Ewa | funkcjonowanie osobiste i społeczne, zajęcia rozwijające komunikowanie się, zajęcia rozwijające kreatywność, zajęcia rewalidacyjne |
Kapłon Bernadetta | język angielski, EW – język angielski, zajęcia rewalidacyjne |
Karpińska Beata | wychowanie przedszkolne, zajęcia rewalidacyjne, wczesne wspomaganie rozwoju dziecka |
Kasprzyk Ewa | plastyka, zajęcia rozwijające kreatywność, zajęcia kształtujące kreatywność |
Kiszka Krzysztof | przysposobienie do pracy, zajęcia kształtujące kreatywność |
Knap-Kierepka Joanna | geografia, funkcjonowanie osobiste i społeczne, zajęcia rozwijające komunikowanie się, zajęcia rewalidacyjne |
Koczułap Dorota | pedagog, psycholog |
Kondrakiewicz Ewa | zajęcia rewalidacyjne- alternatywne metody komunikacji |
Korolko Radosław | wychowanie fizyczne |
Kotowska Agata | zajęcia rewalidacyjne, indywidualne zajęcia rewalidacyjno – wychowawcze |
Krasowska Małgorzata | matematyka, zajęcia rewalidacyjne, dyspozycja dyrektora – zajęcia kreatywne |
Krzaczkowska Malwina | zajęcia rozwijające kreatywność, zajęcia rewalidacyjne |
Kulas Anna | przysposobienie do pracy, zajęcia rewalidacyjne |
Kulik Katarzyna | religia |
Leńczuk Katarzyna | funkcjonowanie osobiste i społeczne, zajęcia rozwijające komunikowanie się, zajęcia rozwijające kreatywność, zajęcia rewalidacyjne |
Leńczuk Kamil | zajęcia opiekuńczo – wychowawcze w internacie |
Lewicka Ilona | wychowanie fizyczne |
Lewusz Ewelina | wychowanie przedszkolne, zajęcia rewalidacyjne, wczesne wspomaganie rozwoju dziecka |
Liminowicz Natalia | wychowanie przedszkolne, zajęcia rewalidacyjne |
Lis Iwona | religia, zajęcia rewalidacyjne - alternatywne metody komunikacji, indywidualne zajęcia rewalidacyjno - wychowawcze |
Lis Monika | zajęcia rozwijające kreatywność, zajęcia rewalidacyjne |
Litwińczuk Anna | przysposobienie do pracy |
Łagowska Magdalena | język polski, zajęcia rewalidacyjne |
Wawryszczuk Marzena | zajęcia opiekuńczo – wychowawcze - świetlica, zajęcia opiekuńczo – wychowawcze - internat |
Małecka - Jabłońska Aleksandra | funkcjonowanie osobiste i społeczne, zajęcia rozwijające komunikowanie się, zajęcia kształtujące kreatywność, zajęcia rewalidacyjne- alternatywne metody komunikacji, indywidualne zajęcia rewalidacyjno - wychowawcze |
Manachowska Diana | wychowanie przedszkolne, zajęcia rewalidacyjne, indywidualne zajęcia rewalidacyjno - wychowawcze wczesne wspomaganie rozwoju dziecka |
Margol Elżbieta | zajęcia opiekuńczo – wychowawcze – świetlica, zajęcia opiekuńczo – wychowawcze - internat |
Margol Paulina | wychowanie przedszkolne, zajęcia rewalidacyjne |
Maśko Małgorzata | funkcjonowanie osobiste i społeczne, zajęcia rozwijające kreatywność, zajęcia rewalidacyjne, wczesne wspomaganie rozwoju dziecka, indywidualne zajęcia rewalidacyjno - wychowawcze |
Mazur Agnieszka | pedagog |
Michalczuk Jolanta | zajęcia opiekuńczo – wychowawcze – świetlica, zajęcia opiekuńczo – wychowawcze - internat |
Michalczuk Paulina | funkcjonowanie osobiste i społeczne, zajęcia rozwijające komunikowanie się, zajęcia rozwijające kreatywność, zajęcia rewalidacyjne |
Mielniczuk Anna | język angielski, zajęcia rewalidacyjne |
Mirosławska Jadwiga | edukacja wczesnoszkolna, zajęcia rewalidacyjne |
Momot Monika | religia, indywidualne zajęcia rewalidacyjno - wychowawcze |
Moryń Maciej | przysposobienie do pracy, edukacja dla bezpieczeństwa, zajęcia rewalidacyjne |
Niećko Bożena | zajęcia rewalidacyjne |
Opała Monika | wczesne wspomaganie rozwoju dziecka |
Ossowska Dorota | funkcjonowanie osobiste i społeczne, zajęcia rozwijające komunikowanie się, zajęcia rozwijające kreatywność, dyspozycja dyrektora – zajęcia artystyczne |
Parol Aneta | chemia, matematyka, zajęcia rewalidacyjne |
Pietruś Łucja | zajęcia opiekuńczo – wychowawcze w internacie, zajęcia opiekuńczo-wychowawcze - świetlica |
Pitak Katarzyna | zajęcia opiekuńczo – wychowawcze - świetlica, wos |
Pomazanka Anna | wychowanie fizyczne, zajęcia rewalidacyjne - integracja sensoryczna, indywidualne zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze, wczesne wspomaganie rozwoju dziecka |
Rawska Anna | zajęcia rozwijające kreatywność, zajęcia rewalidacyjne |
Romańczuk Magdalena | wychowanie przedszkolne, wczesne wspomaganie rozwoju dziecka |
Sagan Anna | zajęcia opiekuńczo – wychowawcze – świetlica |
Skiba Barbara | funkcjonowanie osobiste i społeczne, zajęcia rozwijające komunikowanie się, zajęcia rozwijające kreatywność, zajęcia rewalidacyjne, wychowanie do życia w rodzinie |
Sokolnicka Ewa | zajęcia opiekuńczo – wychowawcze w internacie, zajęcia opiekuńczo – wychowawcze - świetlica |
Sokołowska Iwona | funkcjonowanie osobiste i społeczne, zajęcia rozwijające komunikowanie się, zajęcia rozwijające kreatywność, zajęcia rewalidacyjne |
Sołoducha Łukasz | wychowanie fizyczne, zajęcia rewalidacyjne, indywidualne zajęcia rewalidacyjno – wychowawcze, wczesne wspomaganie rozwoju dziecka |
Sosnowski Przemysław | zajęcia rewalidacyjne – usprawnianie ruchowe, zajęcia rewalidacyjno – wychowawcze |
Strycharczuk-Jędruszczak Martyna | edukacja wczesnoszkolna, zajęcia rewalidacyjne |
Sudołowicz Joanna | zajęcia rozwijające kreatywność, zajęcia rewalidacyjne |
Szcząchor Małgorzata | funkcjonowanie osobiste i społeczne, zajęcia rozwijające komunikowanie się, zajęcia rozwijające kreatywność, zajęcia rewalidacyjne, wczesne wspomaganie rozwoju dziecka |
Szponar Izabela | wychowanie przedszkolne, zajęcia rewalidacyjne, wczesne wspomaganie rozwoju dziecka |
Szumowski Andrzej | zajęcia opiekuńczo – wychowawcze w internacie |
Szykuła Marta | zajęcia rewalidacyjne – usprawnianie ruchowe, indywidualne zajęcia rewalidacyjo – wychowawcze |
Świca Elżbieta | podstawy przedsiębiorczości, biologia, zajęcia rewalidacyjne – integracja sensoryczna, wczesne wspomaganie rozwoju dziecka, |
Świst Maria | historia, zajęcia rozwijające kreatywność, zajęcia rewalidacyjne |
Toczyński Michał | wychowanie fizyczne |
Warda-Maluha Kamila | zajęcia kształtujące kreatywność, przysposobienie do pracy, zajęcia rewalidacyjne |
Wawryszczuk Marzena | zajęcia opiekuńczo – wychowawcze w internacie, zajęcia opiekuńczo-wychowawcze - świetlica |
Welcz Elżbieta | przysposobienie do pracy, zajęcia rewalidacyjne |
Wiater Artur | informatyka, EW – edukacja informatyczna, przysposobienie do pracy |
Wiatrzyk Barbara | muzyka,zajęcia rozwijające kreatywność, |
Winiarczyk – Hadło Iwona | wychowanie fizyczne, zajęcia kształtujące kreatywność, zajęcia rewalidacyjne, zajęcia rewalidacyjno - wychowawcze |
Witkowska Wioletta | funkcjonowanie osobiste i społeczne, zajęcia rozwijające komunikowanie się, zajęcia rozwijające kreatywność, technika, zajęcia rewalidacyjne |
Wolańczuk Iwona | zajęcia kształtujące kreatywność, przysposobienie do pracy, zajęcia rewalidacyjne |
Wolf Monika | religia |
Wróblewska Katarzyna | matematyka, fizyka, technika, zajęcia rozwijające kreatywność, zajęcia rewalidacyjne |
Wyrostek Beata | zajęcia opiekuńczo – wychowawcze w internacie |
Dyrekcja
Dyrektor - mgr Barbara Grądkowska
Wicedyrektor - mgr Beata Bober
Wicedyrektor - mgr Dorota Herc
Dane kontaktowe
Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy
ul. Śląska 45 A
22 - 400 Zamość
woj. lubelskie
tel/fax 84 639 25 25
tel. 84 639 67 60
kom. 798 727 394
NIP: 922-19-39-720
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.">
Numer konta - RACHUNEK DOCHODÓW WŁASNYCH
Dojazd
Do szkół naszego Ośrodka można dojechać bezpośrednio dwoma autobusami MZK nr 7 i nr 17. Należy wysiąść na przystanku Śląska SOSW
Szczegółowe informacje o godzinach kursowania autobusów można znaleźć w rozkładzie jazdy na stronie zamojskiego MZK – www.mzk.zamosc.pl
Zajęcia rewalidacyjne
Zajęcia rewalidacyjne
zajęcia rewalidacyjne stanową integralną część edukacji uczniów niepełnosprawnych intelektualnie. Jest blokiem zajęć wspomagających rozwój dziecka – korekcyjnych, kompensacyjnych i usprawniających.
Podstawowym celem oddziaływań rewalidacyjnych jest rozwój i aktywizowanie tych wszystkich właściwości intelektualnych ucznia, które umożliwiają mu pełne uczestnictwo w procesie dydaktyczno-wychowawczym realizowanym w szkole.
Na zajęciach rewalidacji indywidualnej prowadzone są wielorakie działania rozwijające, wspomagające rozwój dziecka, których głównym celem jest uzupełnienie luk w materiale nauczania, wyrównywanie deficytów rozwojowych oraz kształtowanie akceptowanych społecznie postaw.
Zajęcia dodatkowe
Zajęcia Kształtujące Kreatywność.
Zajęcia kształtujące kreatywność nastawione są przede wszystkim na rozwijanie zainteresowań, rozbudzanie postawy kreatywnej, kształcenie umiejętności samodzielnego organizowania wolnego czasu – wypoczynku, relaksu.
Twórcza postawa wobec życia otwiera wiele możliwości rozwoju. Ułatwia wyrażanie siebie, swoich emocji, przeżyć, daje okazję do radości z własnych dokonań, wzmacnia wiarę w swoje możliwości, pozwala przełamać wewnętrzne bariery, pobudza do aktywnego uczestnictwa w pracach zespołowych.
Podczas zajęć wdrażane są techniki twórczego myślenia, które pobudzają pomysłowość uczniów, zachęcają do poszukiwania własnych oryginalnych rozwiązań, wdrażają do prezentowania własnego zdania, uczą prawidłowych relacji z ludźmi z bliższego i dalszego środowiska. Program do zajęć opiera się na ćwiczeniach rozwijających ekspresję twórczą w poszczególnych zakresach: plastycznym, ruchowym, słownym, muzycznym, zabawowym. Ćwiczenia stymulują umiejętność wyrażania się poprzez mowę, mimikę, gestykulację i motorykę. W przypadku uczniów z niepełnosprawnością intelektualną wyrażanie słowami swoich przeżyć jest niezwykle trudne a możliwość wypowiedzenia się w innej formie jest niezwykle ważna.
Baza dydaktyczna
Ośrodek posiada nowoczesną bazę dydaktyczną: pracownie komputerowe, Multimedialne Centrum Informacji, salę integracji sensorycznej, salę doświadczania świata, siłownię, salę usprawniania ruchowego i rehabilitacji, salę do zajęć gimnastyki korekcyjnej, gabinet logopedyczny, gabinet do pracy metodą Tomatisa, salę do zajęć z alternatywnych metod komunikacji, pracownie do zajęć rewalidacyjnych wyposażone w pomoce dydaktyczne do pracy z uczniami z różnymi dysfunkcjami rozwoju. Uczniowie szkoły przysposabiającej do pracy uczą się w specjalistycznych pracowniach: poligraficznej, szycia, gospodarstwa domowego, kulinarnej, wyrobów dekoracyjnych. W sześciu salach znajdują się tablice interaktywne, we wszystkich salach są stanowiska komputerowe z dostępem do internetu, w pięciu są projektory, ponadto większość jest wyposażona w komputery. Na potrzeby Ośrodka zakupiono samochód bus do przewozu niepełnosprawnych uczniów.
W 2008 utworzono ścieżkę przyrodniczo-leśną jako miejsce do wypoczynku i edukacji przyrodniczo-ekologicznej, zajęć plastycznych, gier i zabaw. Wyposażono ją w „zieloną salę lekcyjną”, drewniane ławy i stoły oraz 14 tablic edukacyjnych promujących walory Roztocza, tablicę ostrzegającą o zagrożeniu pożarem z numerami alarmowymi, tablicę z regulaminem dla turystów wypoczywających w lesie. Na drzewach zawieszono budki lęgowe dla ptaków. Ponadto teren ścieżki uzupełniono nasadzeniami roślin z tablicami informacyjnymi oraz ozdobiono drewnianymi postaciami zwierząt leśnych.
W 2010 roku w ramach Rządowego Programu „Radosna szkoła” utworzono szkolny plac zabaw, który został wyposażony w zestaw zabawowy, drążki do akrobacji, huśtawki wagową i podwójną, równoważnię pochylnią. Miejsce to rozbudza fantazję, zachęca do kontaktu z rówieśnikami, do pokonywania nowych wyzwań i przede wszystkim do ruchu.
Na terenie Ośrodka znajduje się ogród warzywny, ogród z roślinnością śródziemnomorską oraz klasyczny ogród renesansowy podzielony na kwatery obsadzone bukszpanem i różami. W 2010 roku w ogrodzie szkolnym postawiono szklarnię, w której uczniowie szkoły przysposabiającej do pracy mogą od wczesnych miesięcy wiosennych wysiewać warzywa, zioła i kwiaty jednoroczne oraz poznawać zasady uprawy cieplarnianej. W 2013 roku wybudowano drewniany domek ogrodnika, w którym przechowywany jest sprzęt i narzędzia ogrodnicze.
9 stycznia 2020 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Zamościu odbyło się uroczyste otwarcie trzech nowych klasopracowni dla uczniów ze Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy wykonanych w ramach projektu "Przebudowa budynku kotłowni z przeznaczeniem na potrzeby Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy w SOSW wraz z budową zewnętrznej windy". Projekt został wykonany ze środków pozyskanych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego i PFRON oraz Urzędu Miasta Zamość. Przebudowa kosztowała ponad 1 200 000 zł.
Wyremontowane klasopracownie są przeznaczone na realizację zajęć przysposobienia do pracy. Uczniowie będą uczyli się wykonywania prac krawieckich, stolarstwa, ogrodnictwa, garncarstwa i wyrobów dekoracyjnych. Dzięki nowoczesnej bazie dydaktycznej i wyposażeniu będą rozwijane umiejętności niezbędne do wykonywania pracy na otwartym lub chronionym rynku pracy na miarę możliwości uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, niepełnosprawnościami sprzężonymi jak również umiejętności wykorzystywane przez nich w codziennym życiu.
W ramach wyposażenia klasopracowni zakupiono trzy platformy diagnostyczno - rehabilitacyjna stanowiące wsparcie rehabilitacji neurologicznej. Jest to nowoczesny sprzęt do rehabilitacji funkcji ruchowo-poznawczych i kontroli równowagi, stworzony przez ekspertów z dziedziny neurorehabilitacji i neuropsychologii.
Ponadto przeprowadzono prace budowlane dotyczące wymiany windy wewnętrznej w budynku dydaktycznym. Remont został zrealizowany przez Miasto Zamość w ramach projektu „Roboty budowlane w obiektach służących rehabilitacji w związku z potrzebami osób niepełnosprawnych w SOSW w Zamościu w ramach zadania inwestycyjnego pn. wymiana platformowego dźwigu osobowego do przewozu osób niepełnosprawnych w SOSW w Zamościu” z dofinansowaniem przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Lublinie ze środków PFRON o/Lublin.
Zdjęcia zamieszczamy w naszej galerii - kliknij TUTAJ!
Link do artykułu na portalu roztocze.net - kliknij TUTAJ!
Świetlica
W okresie czasowego ograniczenia działalności Ośrodka z powodu koronawirusa COVID-19
Świetlica szkolna
Zaprasza uczniów oraz rodziców na stronę internetową
Na stronie nauczyciele świetlicy udostępniają ciekawe materiały do pracy z dzieckiem w domu, ćwiczenia interaktywne, karty pracy, linki do stron internetowych.
Nauczyciele świetlicy prowadzą konsultacje on-line
dla uczniów i rodziców
codziennie w godzinach 12.00 – 16.00
Zapraszamy
Godziny pracy świetlicy szkolnej:
Dzień tygodnia |
Godz. pracy |
Poniedziałek | 6.45 – 16.15 |
Wtorek | 6.45 – 16.15 |
Środa | 6.45 – 16.15 |
Czwartek | 6.45 – 16.15 |
Piątek | 6.45 – 16.15 |
Świetlica prowadzi zajęcia opiekuńczo- wychowawcze, jest miejscem w którym uczniowie ze względu na czas pracy rodziców lub dojazd do szkoły Bus –ami,
Spędzają czas przed rozpoczęciem zajęć jak i po ich zakończeniu.
Obecnie na świetlicy pracuje 12 wychowawców, którzy realizują zajęcia tematyczne w oparciu o roczny plan pracy świetlicy oraz tygodniowy rozkład zajęć dydaktyczno – wychowawczy.
Wychowawcy świetlicy, w trosce o wszechstronny rozwój uczniów, prowadzą zajęcia dostosowane do możliwości oraz potrzeb dzieci.
Zajęcia które prowadzimy na świetlicy:
Plastyczno – techniczne
Muzyczno – ruchowe
Relaksacyjne
Gry i zabawy ruchowe
Gry stolikowe ( gry planszowe, gry edukacyjne)
W ramach zajęć pomagamy w odrabianiu pracy domowej
Jeśli pogoda dopisuje prowadzimy zajęcia na świeżym powietrzu.
Głównymi zadaniami świetlicy są:
Wspomaganie prawidłowego rozwoju umysłowego uczniów.
Troska o bezpieczeństwo i prawidłowy rozwój ucznia.
Rozwijanie zdolności oraz zainteresowań .
Usprawnianie samoobsługowe.
Harmonogram dnia jest elastyczny, dostosowany do możliwości i potrzeb uczniów ,uwzględniając czas na odrabianie prac domowych oraz zabawy według zainteresowań. Motywujemy i rozwijamy pasje, zainteresowania, zdolności oraz talenty plastyczne naszych uczniów, którzy zdobywają nagrody w różnych konkursach o zasięgu: miedzyszkolnym, regionalnym, wojewódzkim , ogólnopolskim oraz międzynarodowy.
Uczniowie świetlicy biorą udział w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym „Trzymaj formę” – promując tym samym zdrowy i aktywny styl życia.
Przedszkole
Link do profilu Przedszkola na FB - Kliknij TUTAJ
Przedszkole Nr 3 Specjalne istnieje od 1 września 2011 roku. Powstało z myślą o dzieciach z autyzmem oraz o dzieciach z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym.
Główny cel działalności placówki to wspomaganie i ukierunkowywanie rozwoju dziecka zgodnie z jego wrodzonym potencjałem i możliwościami rozwoju.
Zadania przedszkola specjalnego:
1. Zapewnienie każdemu dziecku warunków do wszechstronnego rozwoju określonych w Konwencji Praw Dziecka.
2. Zapewnienie bezpłatnego wychowania, nauczania i opieki w oparciu o podstawęprogramową kształcenia przedszkolnego uwzględniając indywidualne potrzeby edukacyjno-terapeutyczne dostosowane do poziomu funkcjonowania dziecka.
3. Zapewnienie dziecku dostępu do korzystania z bazy Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego.
4. Zapewnienie dziecku integracji z rówieśnikami.
5. Udzielanie dziecku pomocy psychologiczno-pedagogicznej świadczonej przez psychologa szkolnego i pedagoga szkolnego.
Praca wychowawczo – dydaktyczna i opiekuńcza prowadzona jest w oparciu o podstawę programową wychowania przedszkolnego.
W przedszkolu realizowany jest program własny „Ja i Ty czyli My”. Program zakłada, że najważniejszy w kształceniu jest wszechstronny rozwój dziecka na miarę jego indywidualnych potrzeb i możliwości. Treści programowe realizowane są podczas zajęć indywidualnych i grupowych.
Dla każdego dziecka zespół nauczycieli uczących w przedszkolu opracowuje Indywidualny Program Edukacyjno – Terapeutyczny w oparciu o zalecenia zawarte w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego, ankietę przeprowadzoną z rodzicami oraz obserwację dziecka.
Metody pracy wykorzystywane na zajęciach:
-elementy pedagogiki zabawy
-elementy Porannego kręgu
-program aktywności Ch. Knilla
-elementy metody Ruchu Rozwijającego W.Sherborne
-elementy metody behawioralnej
-elementy integracji sensorycznej
-zabawy paluszkowe
-Ester Cotton (zabawy manipulacyjne)
-muzykoterapia
-alternatywne metody komunikacji
W przedszkolu funkcjonują trzy grupy:
Grupa I – roczne przygotowanie przedszkolne
Grupa II –roczne przygotowanie przedszkolne
Grupa III – roczne przygotowanie przedszkolne
KADRA
. 1. mgr Magdalena Łagowska
2. mgr Izabela Szponar
3. mgr Beata Karpińska
4. mgr Diana Manachowska
5. mgr Magdalena Jamroz
6. mgr Ewelina Lewusz
7. mgr Katarzyna Leńczuk
W każdej grupie pracuje pomoc nauczyciela:
p. Marta Danieluk
p. Małgorzata Bochenko
p. Marta Gielmuda
p. Paulina Margol
SPECJALIŚCI
mgr Iwona Lis - specjalista alternatywnych metod komunikacji
mgr Anna Pomazanka - specjalista integracji sensorycznej, rehabilitant (usprawnianie ruchowe)
mgr Ewa Borkowska-Sowa – neurologopeda
mgr Agata Kotowska - neurologopeda
RAMOWY ROZKŁAD DNIA POBYTU DZIECI W PRZEDSZKOLU
( 7.30 - 15.30 )
8.00-13.00 Realizacja Podstawy Programowej
Wczesne wspomaganie
Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka w warunkach domowych
w okresie nauczania na odległość
Od 25 marca 2020 r. Rodzice dzieci objętych wczesnym wspomaganiem rozwoju dziecka, mogą korzystać ze wsparcia poprzez kontakt telefoniczny lub e-mail, wg harmonogramu umieszczonego poniżej.
Harmonogram konsultacji dla rodziców
Dzień tygodnia/specjalista | Poniedziałek | Wtorek | Środa | Czwartek | Piątek |
Bednarska Katarzyna - logopeda |
9-10 | 9-10 | 11-12 | 10-11 | 10-11 |
Bałka Agnieszka - surdologopeda | 11-12 | 11-12 | |||
Opała Monika - psycholog | 15-16 | 15-16 | 13-14 | 12-13 | 14-15 |
Borkowska-Sowa Ewa - neurologopeda | 10-11 | 11-12 | |||
Skrzyńska Jadwiga - pedagog | 10-11 | 10-11 |
Opała Monika - 508 893 679 , Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Bednarska Katarzyna - 510 245 207, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Borkowska - Sowa Ewa - 500 430 237 , Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Bałka Agnieszka - 668 598 991, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Specjaliści oferują wsparcie, polegające na przekazywaniu Państwu ćwiczeń doskonalących i utrwalających nabyte przez dziecko umiejętności oraz instrukcji, jak te ćwiczenia wykonywać.
Rodzicu:
- utrzymuj kontakt ze specjalistami wczesnego wspomagania,
- korzystaj z porad i konsultacji,
- pytaj,
- wykorzystuj możliwości związane z nietypową sytuacją izolacji domowej do wspierania dziecka w rozwoju.
Warto pamiętać, że:
- małe dzieci najlepiej uczą się poprzez codzienne doświadczenia i interakcje ze znajomymi osobami oraz w znanych im sytuacjach,
- naturalne środowisko i rutynowe czynności rodziny mają dużą wartość edukacyjną dla dzieci,
- wszystkie codzienne czynności w rodzinie wspierają rozwój małego dziecka poprzez powtarzalność i przewidywalność,
- przewidywalność ułatwia angażowanie się dziecka w kontakt z ludźmi i przedmiotami, który sprzyja jego rozwojowi i opanowaniu różnych umiejętności,
- odzienne czynności pozwalają także na zamianę ról między dzieckiem a opiekunem, czyli naprzemiennie dawanie i otrzymywanie.
Przykłady ćwiczeń:
- stwarzanie sytuacji do samodzielnego ubierania , rozbierania się, pomocy w przygotowywaniu posiłków;
- wspieranie umiejętności porozumiewania się, nadawanie znaczenia sylabom wypowiadanym przez dziecko;
- zachęcanie do słownego komunikowania swoich potrzeb, nazywania wykonywanych czynności, odpowiadanie na pytanie “Co robisz?”;
- rozpoznawania i nazywanie przedmiotów codziennego użytku;
- powtarzanie i uczenie prostych wierszyków, rymowanek, zabawy paluszkowe;
- czytanie przed snem krótkich ilustrowanych tekstów, zadawanie pytań w oparciu o ilustrację i treść utworu;
- układanie prostych kilku elementowych sekwencji z wykorzystaniem przedmiotów codziennego użytku;
- nazywanie emocji swoich i drugiej osoby;
- angażowanie do udziału w zabawach ruchowo - naśladowczych - naśladowanie gry na pianinie, bębenku, klaskanie, machanie;
- zabawy z piłką - rzucanie, chwytanie, kopanie.
Dla kogo wczesne wspomaganie?
Wczesnym wspomaganiem mogą być objęte dzieci od momentu wykrycia niepełnosprawności do rozpoczęcia edukacji w szkole. Podstawą udzielenia wsparcia jest posiadanie opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju, wydanej przez publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną. O wydanie takiej opinii mogą starać się rodzice dzieci, u których stwierdzono:
- autyzm, Zespół Aspergera
- dysfunkcję wzroku (niedowidzenie, słabowidzenie)
- dysfunkcję słuchu (niedosłuch, słabo słyszenie)
- niepełnosprawność ruchową w tym afazję motoryczną
- niepełnosprawność intelektualną
- opóźniony rozwój psychoruchowy, w tym opóźniony rozwój mowy
Jakie są cele WWR?
- Zajęcia mają na celu pobudzanie psychoruchowego i społecznego rozwoju dziecka w taki sposób, aby możliwie maksymalnie wyrównać deficyty rozwojowe. Daje to szansę na dobry start dziecka w szkole i efektywne funkcjonowanie w środowisku społecznym.
- Wsparcie rodziny poprzez udzielenie pomocy w rozpoznawaniu problemów dziecka i radzeniu sobie z nimi, w przystosowaniu warunków środowiska domowego do potrzeb dziecka, udzielenie instruktażu odnośnie pracy terapeutycznej, a także wsparcie emocjonalne rodziców.
Wczesne wspomaganie rozwoju prowadzone jest w wymiarze od 4 do 8 godzin w miesiącu, indywidualnie lub w grupach 2 lub 3 dzieci, z udziałem ich rodzin.
Dla dzieci, które nie ukończyły 3 roku życia, zajęcia są prowadzone w domu rodzinnym.
Co proponujemy?
Zgodnie z zaleceniami zawartymi w opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka proponujemy:
- terapię psychologiczną
- terapię logopedyczną
- indywidualne zajęcia z oligofrenopedagogiem, surdopedagogiem
- rehabilitację ruchową
- zajęcia integracji sensorycznej
- indywidualne wsparcie rodziców
Jak uzyskać opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju?
Rodzice powinni zgłosić się do poradni psychologiczno – pedagogicznej, właściwej ze względu na miejsce zamieszkania, składają wniosek o wydanie opinii o potrzebie wczesnego wpomagania rozwoju dziecka, dodatkowo należy przedłożyć dokumentację dotyczącą stanu zdrowia dziecka.
Po uzyskaniu opinii należy się z nią zgłosić do dyrektora Ośrodka i złożyć podanie o organizację zajęć wczesnego wspomagania.
W sprawie organizacji zajęć wczesnego wspomagania rozwoju dziecka
należy kontaktować się z
Beatą Bober - wicedyrektorem Ośrodka
Psycholog
Psycholog - Katarzyna Bartosiewicz, Dorota Koczułap, Monika Opała
ZADANIA:
-
- poradnictwo dla uczniów, rodziców i nauczycieli
-
- dokonywanie diagnozy psychologicznej uczniów
-
- współpraca z placówkami specjalistycznymi, pedagogiem szkolnym, logopedą
-
- interwencje doraźne (różnorodne sytuacje problemowe)
-
- prowadzenie zajęć indywidualnych dla dzieci i młodzieży o charakterze terapeutycznym
-
- realizacja programu własnego z zakresu arteterapii
-
- prowadzenie zajęć o charakterze psychoedukacyjnym i zajęć psychologicznych z elementami socjoterapii
-
- realizacja programów profilaktycznych dla uczniów
-
- prowadzenie zajęć z zakresu doradztwa zawodowego
-
- wdrażanie zadań ogólnopolskich kampanii społecznych i programów edukacyjnych np. Zachowaj Trzeźwy Umysł, Katyń…Ocalić od zapomnienia
-
- praca w zespołach zadaniowych nauczycieli
-
- wdrażanie działań psychoedukacyjnych dla rodziców "Szkoła Rodziców".
-
Szanowni Rodzice!
-
Sytuacja w jakiej znaleźliśmy się w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa burzy nasze poukładane dotąd życie, wzbudza niepokój, strach. Zwracamy się do Państwa z prośbą, aby mądrze reagować na informacje, które docierają do nas z mediów, od znajomych…
-
Szanując siebie nawzajem, nie wywołujmy niepotrzebnej paniki.
-
Znaczną część czasu przeznaczonego na pracę zawodową, domową poświęcamy teraz naszym bliskim. Niech będzie to okres pogłębiania naszych relacji rodzinnych. Na nowo odnajdujmy siebie nawzajem. Cieszmy się tym czasem, wzbudzajmy swoją empatię. Rozwijajmy nasze zainteresowania i pasje. Dzielmy się nimi z naszymi dziećmi. Niech ten czas owocuje pięknymi i głębokimi relacjami rodzinnymi.
-
W przypadku trudności, psycholodzy i pedagodzy Ośrodka będą wspierali Państwa i Państwa dzieci poprzez wychowawców klas.
-
Życzymy dużo spokoju, cierpliwości i zdrowia. Liczymy, że szybko zostanie zażegnana sytuacja kryzysowa i wkrótce znowu spotkamy się w naszym Ośrodku.
Katarzyna Bartosiewicz
-
Drodzy Uczniowie!
-
Znaleźliśmy się w trudnej sytuacji, która zaburzyła Wasze codzienne funkcjonowanie. Musicie cały czas przebywać w Waszych domach, ograniczacie swoją aktywność na świeżym powietrzu. Wszystko to po to, aby zabezpieczyć siebie i swoich bliskich przed rozprzestrzeniającą się, niebezpieczną chorobą.
-
Zwracamy się do Was z apelem, abyście słuchali rad i poleceń Waszych Rodziców, Opiekunów. W związku z tym odczuwacie wiele nieprzyjemnych emocji: strach, lęk, gniew, złość… Jest to normalna reakcja organizmu na trudną sytuację. Korzystajcie z wskazówek, zadań, które przekazujemy na ręce Wasze i Waszych Rodziców, Opiekunów.
-
Dostosowanie się do wymogów ogólnokrajowych, pomoże szybko uporać się z problemem rozprzestrzeniającej się choroby. Zostańcie więc w Waszych domach. Liczymy, że szybko wrócimy do zwykłych obowiązków i dalej będziemy cieszyć się wspólnie spędzonym czasem.
-
Życzymy dużo zdrowia i spokoju. Pozdrawiamy Serdecznie J
-
Katarzyna Bartosiewicz
Drodzy Rodzice!
Wychodząc na przeciw wyzwaniom jakie stawia przed nami sytuacja rozprzestrzeniania się koronawirusa przekazujemy kilka informacji, wskazówek, które mogą być dla Państwa przydatne. W ramach pomocy psychologiczno – pedagogicznej w naszej placówce oferujemy wsparcie i pomoc w sytuacjach trudnych. Proponujemy Państwu i Państwa Dzieciom pomoc w postaci komunikowania się za pomocą różnych komunikatorów, portali oraz przez wychowawców klas.
Poniżej przekazujemy kilka rad dla Państwa jak radzić sobie z sytuacjami lękowymi. W kolejnych materiałach postaramy się przekazywać inne porady, pomoce w postaci artykułów, linków, itp.
Pandemia koronawirusa wywołała na całym świecie ogromny lęk. Dotyka także nas samych. Nasilenie stanów lękowych, niepewności nastąpiło w momencie zamknięcia szkół i stosowania wszelkich ograniczeń w podejmowaniu codziennej aktywności na gruncie zawodowym, kulturalnym, społecznym. Rozpowszechniający się wirus doprowadził do sytuacji, gdy rezygnujemy z wychodzenia na zewnątrz, robimy zapasy żywności i na bieżąco śledzimy wszystkie informacje.
Czego się boimy?
Odczuwamy lęk o swoje życie i życie naszych bliskich. Z niepokojem patrzymy w przyszłość – co przyniosą kolejne dni, czego spodziewać się. Nieprzewidywalność potęguje nasz strach.
Lęk, strach, złość… nieprzyjemne emocje towarzyszące różnym sytuacjom życiowym są zjawiskiem naturalnym Problem pojawia się wówczas, gdy lęk zaczyna dominować w ludzkim życiu. Skutkiem tego stanu jest atak paniki, podejmujemy irracjonalne decyzje, odczuwamy bezsilność. Ludzie koncentrują się na pojedynczych, często negatywnych kwestiach, nie mogąc ogarnąć umysłem całości bieżącej sytuacji. Nie są to dobre działania.
W sytuacji ogłoszonej pandemii wywołanej korona wirusem lęk, strach są emocjami naturalnymi. Ważne aby umieć wykorzystać je rozsądnie na naszą korzyść.
Psycholog Jelena Kecmanovic na łamach theconversation.com podaje 7 strategii opartych na nauce, które mogą pomóc w radzeniu sobie z lękiem wywołanym epidemią koronawirusa.
1. Staraj się zaakceptować niepewność, która jest nieodłącznym elementem naszego życia
Nie jesteśmy w stanie wszystkiego przewidzieć i zaplanować. Niepewność podkreśla, jak bardzo boimy się nieznanych sytuacji. Lęk przed nieznanym jest naturalny, jednak jedni lepiej tolerują niepewność, natomiast u innych nieprzewidywalne sytuacje, takie jak epidemia koronawirusa, wywołują większy lęk. Badania przeprowadzone podczas pandemii świńskiej grypy (wirus H1N1) w 2009 roku pokazały, że osoby z większą nietolerancją niepewności, częściej doświadczały podwyższonego lęku.
Dlatego, jeśli należysz do osób, które na co dzień dążą do tego, żeby wszystko mieć pod kontrolą, wszystko chcesz wiedzieć i źle znosisz sytuacje, w których coś jest niepewne, zacznij stopniowo ćwiczyć tolerowanie niepewności. Możesz zacząć od małych rzeczy, na przykład zmniejszenie ilości przegadanych informacji.
2. Nie próbuj unikać lęku
Walka z lękiem może przybierać różne formy. Niektórzy mogą próbować oderwać myśli od koronawirusa pijąc, jedząc,czytając książki i oglądając filmy. Inni wielokrotnie szukają wsparcia u znajomych. Inni z kolei obsesyjnie sprawdzają najnowsze wiadomości, mając nadzieję, że uspokoi to ich obawy. Paradoksalnie jednak, lęk z reguły rośnie proporcjonalnie do tego, jak bardzo staramy się go unikać. Dlatego zachowania tego typu, mimo że na krótką metę pomagają, w dłuższej perspektywie prowadzą do zwiększenia lęku.
Zamiast unikać lęku, zaakceptuj go. Jeśli poczujesz, że nachodzi cię lęk związany z pandemią koronawirusa, opisz to doświadczenie, sobie albo innym, bez oceniania. Konfrontowanie się z lękiem, doprowadzi w miarę czasu do jego zmniejszenia.
3. Opanuj lęk
Zagrożenie dla zdrowia wywołuje strach, który leży u podstaw wszystkich lęków: strach przed śmiercią. Przypomnienie sobie o własnej śmiertelności, może wywołać lęk o zdrowie i nadwrażliwość na jakiekolwiek sygnały choroby.
Jelena Kecmanovic radzi więc, aby skoncentrować się na sensie swojego życia. Zaangażować w coś ważnego, co odkładałeś wiele lat, wziąć odpowiedzialność za swoje życie i skupić się na tym, co nadaje twojemu życiu sens – może to być duchowość, relacje z innymi albo dążenie do celu.
Badania mówiące, że poczucie, że nasze życie ma cel oraz lęk przed śmiercią, są negatywnie skorelowane. Inne badania wskazują, że przypomnienie o śmiertelności wzbudza lęk przed śmiercią, ale tylko u tych, którzy nie mają poczucia, że ich życie ma cel i znaczenie.
4. Wspomagaj swoja odporność
Wiele osób boi się, jak poradzi sobie, kiedy wirus pojawi się w ich najbliższym otoczeniu. Martwią się o to, jak dadzą radę jeśli będą musieli poddać się kwarantannie, co, jeśli w sklepach zabraknie pożywienia albo jak będą prowadzić dalsze życie, jeśli znacznie spadną ich zarobki albo stracą pracę.
Warto pamiętać, że zapewne jesteś silniejszy/a niż myślisz. Badania pokazują, że ludzie często nie doceniają siły jaką w sobie mają i przeważnie lepiej radzą sobie z trudnymi sytuacjami, niż przewidywali.
5. Nie wyolbrzymiaj zagrożenia
Różne są dane na temat śmiertelności koronawirusa SARS-Cov-2. Niektóre mówią o śmiertelności na poziomie 1,4%, inne 2,3%, można znaleźć też inne szacunki i statystyki. Nie ulega wątpliwości, że COVID-19 jest groźniejszą chorobą niż zwykła sezonowa grypa, dlatego powinniśmy poważnie podchodzić do zagrożenia infekcją i stosować się do wszelkich środków ostrożności.
6. Stosuj wypróbowane i sprawdzone metody redukcji lęku
Właściwy sen i porządny odpoczynek są jednymi z najważniejszych i niezbędnych sposobów pozwalających przezwyciężyć lęk. Wypróbuj też medytację i ćwiczenia uważności (mindfullness) to metody, które pomagają lepiej radzić sobie ze stresem, również ze stresem związanym z koronawirusem. Ich stosowanie może wzmocnić układ odpornościowy.
Może zdecydujesz się na jogę, która pomaga skutecznie obniżyć poziom lęku stymulując system nerwowy, a konkretniej układ przywspółczulny. Jest on odpowiedzialny za prawidłowe zarządzanie relaksem i odpoczynkiem, ma zatem niezwykle istotny wpływ na nasze ciało i umysł, w szczególności odczuwane emocje.
7. Skorzystaj z pomocy specjalisty, jeśli potrzebujesz
Dla osób podatnych na lęki i dla tych, którzy zmagają się z zaburzeniami lękowymi, epidemia koronawirusa może być wyjątkowo przytłaczająca. Jeśli czujesz, że nie jesteś w stanie normalnie funkcjonować, nie wstydź się pójść do psychologa, psychoterapeuty. Nie zapominaj o możliwości konsultacji przez Skype – specjaliści ogłaszają się np. na portalach społecznościowych.
Najważniejsze jest to, aby unikać paniki, stosować się do tego co podają eksperci w mediach.
Więcej: https://zdrowie.radiozet.pl/Psychologia/Lek-i-nerwice/Koronawirus-i-epidemia-paniki.-Przypomina-sie-nam-trauma-pustych-polek-i-zamknietych-granic
Szanowni Państwo! Drodzy Rodzice i Dzieci!
Aktualna sytuacja, w jakiej znaleźliśmy się wymaga od nas wszystkich szczególnego zrozumienia i odpowiedzialności. Wzbudza w nas różne emocje – najczęściej te nieprzyjemne: strach, gniew… Jest to naturalna reakcja wywołana sytuacją trudną, niezrozumiałą. Dotyka wszystkich – dorosłych i dzieci. Każdy musi zmierzyć się z tym problemem.
Wspierając Państwa oddziaływania wychowawczo – opiekuńcze przygotowałam kilka rad – jak można radzić sobie ze stresem dzieci i własnym. Państwo jesteście największym autorytetem dla swoich dzieci, aby więc mądrze przeprowadzić je przez ten trudny czas, musicie o siebie zadbać.
Wydłużający się czas oderwania nas od stałych obowiązków burzy nasze poczucie bezpieczeństwa. Stres nasilają informacje, docierające do nas z mediów. Mądrze korzystajmy z tych informacji. W przypadku wątpliwości, skupiajmy się na stronach rządowych. Nie udostępniajmy niesprawdzonych informacji, gdyż wtedy nasilamy reakcje stresowe.
Pamiętajmy, że długotrwałe działanie stresu niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Tracimy odporność organizmu, przez co narażamy się na infekcje!
Informuję, że pedagodzy, psycholodzy naszego Ośrodka chętnie będą wspierać Państwa w przypadku pojawiających się trudności. Proszę o kontakt przez wychowawców klas.
Poniżej podaję kilka propozycji relaksacji.
Ćwiczenia relaksacyjne dla dzieci – przykłady:
- „budzący się kwiatek” – pozycja skulona; na hasło „świeci słońce” – powolne wstawanie do pozycji pionowej, lekki skłon w tył z jednoczesnym wymachem rąk; na hasło „susza” – powrót do pozycji skulonej;
- „aniołki” – siad skrzyżny, ręce luźno; wdech – ręce bokiem do góry; wydech – ręce bokiem w dół;
- ćwiczenia relaksacyjne z dźwiękiem; leżenie na plecach, nasłuchiwanie konkretnych dźwięków w muzyce; taniec i zabawy muzyczne, np. klaskanie lub tupanie do taktu muzyki;
- wizualizacja relaksacyjna – dziecko układa się w pozycji wygodnej, zamyka oczy - wizualizacja w myślach tego co czyta dorosły;
- przed snem lub w sytuacjach wzmożonego napięcia emocjonalnego włączajmy muzykę relaksacyjną, dostępną na stronach you tube
tu znajdziecie propozycje opowiadań relaksacyjnych:
https://www.przedszkola.edu.pl/bajka-relaksacyjna.html
Ćwiczenia relaksacyjne dla młodzieży i dorosłych – przykłady:
- ćwiczenia rozciągające - ułóż się wygodnie na plecach, wyprostuj ręce nad głową i staraj się w jednym momencie rozciągać ciało – w przeciwną stronę rękami i nogami - spróbuj wykonać kilka takich powtórzeń
- ćwiczenia oddechowe – w sytuacji silnego stresu weź głęboki oddech: powietrze wciągaj nosem, wypełnij całe płuca – wypuść powietrze ustami….. (pamiętaj – możesz wziąć maksymalnie 2-3 głębokie oddechy …
- strząsanie napięcia - stojąc w z opuszczonymi rękami, zaciśnij pięści, wciągnij powietrze nosem i napnij barki, po około 5 sekundach strząśnij ramiona w dół i wypuść powietrze ustami – wskazane jest powtórzyć to ćwiczenie kilka razy
- wizualizacja w oparciu o muzykę i opowiadania relaksacyjne – przyjmij wygodną pozycję, zamknij oczy, wyobraź sobie, że znajdujesz się w miejscach, które kojarzą Ci się z czymś przyjemnym, dobrym, spokojnym – odetnij się na chwilę od otoczenia, możesz wtedy słuchać muzyki relaksacyjnej, którą bez problemu znajdziesz na stronach you tube, podaję też strony na których możesz znaleźć opowiadania relaksacyjne stosowne do potrzeb odbiorcy (dzieci, młodzież, dorośli)
tu znajdziecie propozycje opowiadań relaksacyjnych:
Proponowane ćwiczenia stanowić będą dla wszystkich rozrywkę i zabawę – szczególnie dla dzieci. Pozwolą zmniejszyć działanie stresu oraz poprawić koordynację. Relaks i odprężenie jest niezbędne, aby dziecko prawidłowo się rozwijało.
W przypadku silnych nieprzyjemnych emocji (złość, agresja, strach…) można pobawić się w „gazetową bitwę” – tworzymy dwie drużyny, bądź parę, przygotowujemy kulki ze starych gazet i w wesołej zabawie rzucamy nimi do siebie, po kilku minutach zabawy, wspólnie porządkujemy pomieszczenie, możemy skorzystać z proponowanych relaksacji które umieściłam wyżej. Proponowane ćwiczenie stanowi świetny sposób na odreagowanie nagromadzonego napięcia emocjonalnego. Pamiętajmy, że w tym czasie jesteśmy ograniczeni w korzystaniu z aktywnego spędzania czasu na powietrzu.
Pamiętajmy, że w tych trudnych chwilach ogromną rolę odgrywają nasze zainteresowania. Odkrywajmy je razem z dziećmi i młodzieżą. Zorganizują one czas wszystkich domowników, zacieśnią więzy rodzinne. Pomogą dobrze, konstruktywnie przeżyć niebezpieczną sytuację, w której znalazł się nasz kraj.
Pamiętajmy, aby uchronić siebie i swoich bliskich dostosujmy się do zaleceń ogólnokrajowych i….
ZOSTAŃMY W DOMU!
Podaję jeszcze link do materiału jak mądrze rozmawiać z dziećmi o problemie wynikającym z szerzenia się koronawirusa:
https://l.facebook.com/l.php?u=https%3A%2F%2F660919d3-b85b-43c3-a3ad-3de6a9d37099.filesusr.com%2Fugd%2F64c685_043dfd8a71d64cb78df2c51d21574e6b.pdf%3Ffbclid%3DIwAR2wUU3SB_8Msl6L5v89Abvq5HvKZTjwTXVJwMNDUhb4BtA7TaIIonnbY0Y&h=AT3UPH51xca8B5_LRUb7DZzYaDg4m2bzBsa6hXDUl2wM7y7VBhjYJVzknSimcqUEUrjxLRC00YBWbwXLDVQnHTlI8UDU8SKVqd3TocVJ8d4Plfy-dld0pzdI18qFJZXqg
Życzę dużo zdrowia, spokoju! Pozdrawiam
Katarzyna Barosiewicz J
Pedagog
Pedagog szkolny
Pani Dorota Koczułap
Pani Agnieszka Mazur
Nadrzędnym zadaniem pedagoga szkolnego jest udzielanie pomocy uczniom, znajdującym się w trudnej sytuacji szkolnej, rodzinnej i materialnej. Dbanie o właściwy rozwój dzieci i młodzieży, poprzez podejmowanie działań wychowawczych, opiekuńczych i profilaktycznych.
Zadania:
-
- dbanie o realizację obowiązku szkolnego;
-
- praca indywidualna z uczniem z problemami w nauce i zachowaniu;
-
- realizacja zadań z zakresu profilaktyki;
-
- zajęcia grupowe wg zapotrzebowania nauczycieli (integracyjne, profilaktyczne);
-
- wspieranie działań wychowawczych i opiekuńczych nauczycieli;
-
- współpraca z rodzicami;
-
- współpraca z instytucjami wspomagającymi;
-
- organizowanie opieki i pomocy materialnej;
-
- konsultacje dla uczniów, rodziców i nauczycieli.
-
Idź do szkolnego pedagoga, gdy:
-
Dziecko boi się chodzić do szkoły.
Pedagog porozmawia z tobą i Twoim dzieckiem. Ustali, czy powodem lęku przed szkołą są problemy w nauce, czy może konflikty z kolegami z klasy. Wspólnie zastanowicie się, jak najlepiej pomóc dziecku. -
Macie problemy finansowe.
Pedagog pomoże w uzyskaniu świadczeń w formie stypendium szkolnego na potrzeby edukacyjne, a także dofinansowanie do obiadów. -
Uczeń zostanie okradziony, pobity lub szykanowany.
Pedagog wyjaśni sprawę i podejmie właściwe działania. -
Podejrzewasz, że twoje dziecko pali papierosy, pije alkohol bądź bierze narkotyki.
Pedagog podpowie ci, jak poznać, czy rzeczywiście tak jest. Jeśli twoje przypuszczenia się potwierdzą, dowiesz się, gdzie otrzymać pomoc. -
Postanowiłeś przenieść dziecko do naszego Ośrodka.
Pedagog opowie Ci o procedurach przyjęcia, oprowadzi po Ośrodku i odpowie na Twoje pytania.
Obecna sytuacja oraz związane z tym zmiany w funkcjonowaniu społecznym mogą znacząco wpływać na nasze życie. Izolacja z powodu epidemii koronawirusa, wspólne przebywanie na niewielkiej powierzchni, niepewność finansowa, strach przed zakażeniem, brak poczucia kontroli nad biegiem wydarzeń oraz lęk o przyszłość to prosty przepis na pojawienie się lub nasilenie zachowań niepożądanych takich jak agresja nie tylko słowna, ale również fizyczna.
Poniżej zamieszczone zostają numery telefonów gdzie można znaleźć wsparcie:
SPECJALNY OŚRODEK SZKOLNO – WYCHOWAWCZY W ZAMOŚCIU
http://soswzamosc.internetdsl.pl/index.php/pomoc-psychologiczno-pedagogiczna
MIEJSKIE CENTRUM POMOCY RODZINIE W ZAMOŚCIU
http://mcpr.zamosc.pl/pomoc-spoleczna-2
ul. Lwowska 57 22-400 Zamość |
tel. 84 677 56 30 fax. 84 677 56 40 |
POWIATOWE CENTRUM POMOCY RODZINIE W ZAMOŚCIU
ul. Przemysłowa 4, 22-400 Zamość
(budynek Starostwa Powiatowego w Zamościu)
tel. 84-5300942
fax 84 6385516
e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
OŚRODEK INTERWENCJI KRYZYSOWEJ W ZAMOŚCIU
ul. Kilińskiego 32
22 - 400 Zamość
( 84 ) 641 21 25
bezpłatna infolinia 800 101 402
Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji
tel. 22 594 91 00
(czynny w każdą środę – czwartek od 17.00 do 19.00)
koszt połączenia jak na numer stacjonarny
wg taryfy Twojego operatora telefonicznego
Telefon zaufania dla osób dorosłych
w kryzysie emocjonalnym
tel. 116 123
(poniedziałek-piątek od 14:00-22:00, połączenie bezpłatne)
Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
tel. 116 111
(czynny codziennie od 12:00 do 02:00)
Młodzieżowy Telefon Zaufania
tel. 19288
(poniedziałek-piątek od 15:00- 19:00)
ITAKA - centrum wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego
tel. 800 70 2222
(czynne całodobowo)
ITAKA – Antydepresyjny telefon zaufania
tel. 22 484 88 01
(czynny w poniedziałki i czwartki od 17.00 do 20.00)
Telefon zaufania – dla osób które znalazły się w trudnej sytuacji i potrzebują natychmiastowego interwencyjnego wsparcia
Telefon Zaufania
tel. (22) 621 35 37
Telefon Interwencyjny
tel. 600 070 717
Dyżury w godzinach 10:00-16:00
– psychologiczny: od pon. do pt. (bez czwartków)
– prawny: czwartki
Telefoniczna Pierwsza Pomoc Psychologiczna
tel. 22 425 98 48
(poniedziałek – piątek od 17:00 do 20:00 / sobota od 15:00 do 17:00)
Całodobowa bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli
tel. 800 080 222
(czynne całodobowo)
Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci
tel. 800 100 100
(poniedziałek-piątek, od 12.00-15.00)
Infolinia dla wychowawcy – pierwszy ogólnopolski
telefon zaufania dla nauczycieli
tel. 0801 800 967
(poniedziałek, środa, czwartek od 17:00-19:00)
POMARAŃCZOWA LINIA – program informacyjno-konsultacyjny dla rodziców dzieci pijących alkohol i zażywających narkotyki
tel. 801 140 068
(poniedziałek – piątek od 14:00 do 20:00)
Dziecięcy Telefon Zaufania
Rzecznika Praw Dziecka
tel. 800 12 12 12
(poniedziałek-piątek od 8.15 do 20.00)
Ogólnopolski Telefon Dla Ofiar Przemocy w Rodzinie
„Niebieska Linia”
tel. 800 120 002
telefon pracuje całodobowo
Poradnia Telefoniczna „Niebieskiej Linii”
tel. 22 668 70 00
(poniedziałek – piątek od 12:00 do 18:00)
Policyjny Telefon Zaufania
ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie
tel. 800 120 226
(poniedziałek-piątek, od 9.30-15.30, połączenie bezpłatne)
Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci
tel. 800 100 100
(poniedziałek-piątek, od 12.00-15.00)
Całodobowy telefon dla kobiet doświadczających przemocy
tel. 600 070 717
(codziennie / całodobowo)
Anonimowa policyjna linia specjalna – zatrzymać przemoc
tel. 800 120 148
(całodobowo, połączenie bezpłatne)
Telefon zaufania dla kobiet w ciąży i rodziny
tel. 85 732 22 22
(poniedziałek – piątek od 15:00 do 18:00)
Telefon zaufania – Centrum Praw Kobiet
22 62 13 537
(czwartki od 10.00 do 16.00 dyżur prawny)
Ogólnopolski Telefon Zaufania „Uzależnienia behawioralne”
tel. 801 889 880
(Czynny codziennie od godz. 17.00-22.00 z wyjątkiem świąt państwowych)
Dzwoniąc płacisz tylko za pierwszy impuls połączenia
Ogólnopolski Telefon Zaufania
„Narkotyki – Narkomania”
tel. 801 199 990
(codziennie od godz. 16.00-21.00)
Dzwoniąc płacisz tylko za pierwszy impuls połączenia
Infolinia stowarzyszenia Karan (problemy narkotykowe)
tel. 800 120 289
(poniedziałek – piątek od 9:00 do 17:00, połączenie bezpłatne)
Infolinia pogotowia makowego „POWRÓT Z U”
tel. 801 109 696
(poniedziałek – piątek od 10:00 do 20:00, sobota od 10:00 do 19:00)
Narkomania – pomoc rodzinie infolinia towarzystwa rodzin i przyjaciół dzieci uzależnionych „POWRÓT Z U”
tel. 800 120 359
(poniedziałek – piątek od 10:00 do 20:00, sobota od 10:00 do 15:00)
Karta Praw Osób z Autyzmem
Karta Praw Osób z Autyzmem
Uchwalona na IV Międzynarodowym Kongresie Autyzm –Europa w Hadze w dniu 12 maja 1992r., podpisana i zatwierdzona przez parlament Europejski 9 maja 1996roku., przyjęta jednogłośną uchwałą przez Sejm RP 13 lipca 2013r.
Prawo do niezależnej i wartościowej egzystencji pozwalającej na pełne rozwijanie możliwości i wykorzystanie szans życiowych.
Prawo do łatwo dostępnej, bezstronnej i dokładnej diagnozy oraz opinii lekarskiej.
Prawo do łatwo dostępnego i odpowiedniego wykształcenia.
Prawo do pełnej partycypacji osób z autyzmem, a także ich reprezentantów w procesie podejmowania wszelkich decyzji kształtujących ich przyszłość: w miarę możliwości, życzenia indywidualnych osób powinny być uwzględnione.
Prawo do odpowiedniego i łatwego dostępu do mieszkania.
Prawo do wyposażenia, pomocy i opieki niezbędnej do zapewnienia w pełni produktywnej egzystencji gwarantującej szacunek i niezależność.
Prawo zarobku i odpowiedniego wynagrodzenia zapewniającego niezbędne wyżywienie, odzież, mieszkanie, a także gwarantującego zaspokojenie wszystkich pozostałych potrzeb życiowych.
Prawo uczestniczenia, w miarę możliwości, w procesie rozwoju i zarządzania placówkami specjalnymi, które stworzono w celu zapewnienia niezbędnej opieki osobom z autyzmem.
Prawo do odpowiedniej porady i opieki zapewniającej poprawę kondycji fizycznej, ochronę zdrowia psychicznego i zaspokojenie potrzeb duchowych, w ramach których należy uwzględnić także odpowiednie metody terapeutyczne i leczenie. farmakologiczne, mając na uwadze zapewnienie bezpiecznej terapii uwarunkowanej prawami i przywilejami osoby zainteresowanej.
Prawo do odpowiedniego wykształcenia i szkolenia zawodowego wykluczającego dyskryminacje i stereotypy; szkolenie i zatrudnienie powinno uwzględniać zdolności i prawo wyboru jednostki.
Prawo do korzystania ze środków transportu i nieograniczonej swobody poruszania się.
Prawo do uczestniczenia i korzystania z dóbr kulturalnych, możliwości uczestniczenia w różnych formach działalności rozrywkowej, wypoczynku i sportu.
Prawo do korzystania z tych samych udogodnień, usług, a także możliwości aktywnej współpracy i działania w społeczeństwie.
Prawo nawiązywania stosunków o charakterze seksualnym, a także innych związków, między innymi małżeńskich, pozbawionych zniewolenia.
Prawo do korzystania z porady prawnej i usług adwokackich, a także do pełnej opieki prawnej i ochrony ustawowej.
Prawo do egzystencji pozbawionej lęku i poczucia zagrożenia związanego z bezprawnym umieszczeniem w szpitalu psychiatrycznym albo w innych instytucjach ograniczających swobodę i wolność osobistą.
Prawo do niezależnej i pełnej godności egzystencji pozbawionej cierpienia i bólu fizycznego albo zaniedbania.
Prawo do uniezależnienia się od nadużywania i przedawkowania środków farmakologicznych.
Prawo do uzyskania przystępnych informacji, udzielanych osobom autystycznym i ich reprezentantom, dotyczących danych pochodzących z akt personalnych, rejestrów medycznych, psychologicznych i edukacyjnych.
Autyzm
Praca z uczniami z autyzmem w naszym Ośrodku została zapoczątkowana w 2001 roku. Obecnie funkcjonują 3 oddziały dla uczniów z autyzmem oraz 8 klas dla uczniów z autyzmem i niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym.
Zajęcia lekcyjne odbywają się w klasach 2 - 4 osobowych w odpowiednio przygotowanych i przystosowanych salach lekcyjnych i rewalidacyjnych.
Nad terapią, edukacją i wychowaniem uczniów z autyzmem czuwa wykwalifikowana kadra pedagogiczna. W każdej klasie dodatkowo jest zatrudniona osoba na etacie pomocy nauczyciela.
Praca z każdym z uczniów odbywa się według opracowanego przez zespół nauczycieli uczących w danej klasie Indywidualnego Programu Edukacyjno – Terapeutycznego.
Zajęcia odbywają się według określonego schematu. Strukturalizacja zajęć ma na celu zwiększenie przewidywalności zdarzeń, co łączy się ze zwiększaniem poczucia bezpieczeństwa i pomaga w lepszym funkcjonowaniu uczniów.
Edukacja obejmuje zajęcia: funkcjonowanie osobiste i społeczne, zajęcia rozwijające kreatywność, zajęcia rozwijające komunikowanie się, wychowanie fizyczne, religia. Uczniowie korzystają również z różnorodnych zajęć rewalidacyjnych wynikających z ich potrzeb i zaleceń zawartych w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego.
Kształcenie uczniów z autyzmem ma charakter spiralny tzn. do poszczególnych obszarów powraca się w każdym cyklu edukacji uwzględniając zasadę stopniowania trudności, rozszerzania zakresu osiągnięć po to , aby uczniowie zdobyli maksymalna niezależność życiową, byli zaradni w zaspokajaniu swoich potrzeb życiowych, mogli uczestniczyć w życiu społecznym na równi z innymi członkami społeczeństwa.
W pierwszych latach nauki szkolnej dużą wagę przykłada się do usamodzielniania uczniów poprzez pracę w zakresie wykonywania podstawowych czynności samoobsługowych.
Specjaliści pracujący z uczniami z autyzmem stwarzają im takie warunki, by mogli oni poznawać zjawiska i pojęcia w środowisku naturalnym, podczas obserwacji oraz praktycznego działania.
Galeria zdjęć - kliknij TUTAJ!
W pracy z dziećmi wykorzystywane są różne formy i metody pracy między innymi:
-Stymulacje sensoryczne, które dostarczają dzieciom różnego rodzaju bodźców zmysłowych: dotykowych, czuciowych, smakowych, węchowych, słuchowych i wzrokowych.
-Elementy terapii behawioralnej, które wspomagają rozwijanie zachowań deficytowych oraz pomagają redukować zachowania niepożądane.
- Metoda F. Affolter – metoda ta polega na czynnym wspomaganiu fizycznym ucznia. Odbywa się to przez kładzenie rąk terapeuty na grzbietowej stronie dłoni podopiecznego i lekkie ukierunkowanie ich na wykonanie czynności.
-Metoda ośrodków pracy to nauczanie całościowe pozwalające na optymalny wszechstronny rozwój psychofizyczny dziecka.
-Elementy Metody kinezjologii edukacyjnej czyli gimnastyka mózgu, podstawą której jest ruch fizyczny, niezbędny do organizowania pracy mózgu i ciała.
-Programy Aktywności M. i Ch. Knillów, które rozwijają świadomość ciała i ułatwiają nawiązywanie kontaktów z dzieckiem
-Elementy Metody Ruchu Rozwijającego W. Sherborne - założeniami tej metody jest rozwój dziecka poprzez ruch: świadomość własnego ciała i usprawnianie ruchowe, świadomość przestrzeni i działania w niej oraz poprzez dzielenie przestrzeni z innymi ludźmi i nawiązanie z nimi bliskiego kontaktu.
-Metoda Dobrego Startu Marty Bogdanowicz, która sprzyja rozwojowi funkcji językowych, spostrzegawczości, motoryki dużej i małej oraz usprawnia czynności analizatorów: wzrokowego, słuchowego i kinestetycznego (czucia ruchu).
-Metoda Aktywnego Słuchania Muzyki Batii Strauss, Metoda Carla Orffa-metody te integrują różne formy aktywności: słuchanie muzyki, grę na instrumentach, taniec i śpiew z elementami pantomimy, dramy i różnych form plastycznych.
Uczniowie z autyzmem na miarę swoich możliwości uczestniczą w szkolnych uroczystościach i imprezach okolicznościowych oraz konkursach plastycznych. A od dwóch latach w ramach obchodów Światowego Dnia Autyzmu „Poznaję. Staram się zrozumieć…” integrują się z uczniami innych szkół i przedszkoli przybliżając im tematykę autyzmu.
Galeria zdjęć - kliknij TUTAJ!
Ogromne znaczenie dla rozwoju dziecka z autyzmem ma zachowanie ciągłości uczonych zachowań i technik szkolnych poprzez kontynuację pracy w domu. Nauczyciele ściśle współpracują z rodzicami uczniów. Współpraca ta dotyczy przede wszystkim ujednolicenia oddziaływań terapeutycznych i obserwacji postępów dziecka. Każda nowa umiejętność wymaga częstych i długotrwałych ćwiczeń, natomiast systematyczność i konsekwencja postępowania pozwalają osiągnąć pozytywne efekty.