Obchody Święta Niepodległości

Obraz1


skan niepodlegla


 

100 rocznica odzyskania niepodległości – wychowanie do wartości i kształtowanie postaw patriotycznych uczniów.

 

Główne działania:

1. Innowacja pedagogiczna „Nasze 100 dni dla Niepodległej” (A. Bałka, J. Banaszkiewicz, M. Greluk, D. Herc, M. Łagowska):

- poznanie miejsc w Zamościu związanych z niepodległością

- wykonanie kartek okolicznościowych „Życzenia dla Niepodległej”

- włączenie się w obchody rocznicowe organizowane przez miejskie placówki kultury

- przygotowanie gazetek okolicznościowych

- przygotowanie kotylionów

- przygotowanie akademii z okazji Święta Niepodległości

- wycieczka do Warszawy

- prezentowanie utworów patriotycznych

Na stronie internetowej Ośrodka dostępna jest prezentacja multimedialna.

 

2. Innowacja pedagogiczna „Moja mała ojczyzna – Zamość i okolice” (M. Saczuk, E. Kasprzyk, B. Skiba, A. Litwińczuk, A. Kasiura, M. Droździel):

- październik 2018 r. - bieg dla Niepodległej

- 09 listopada 2018 r. „Rekord dla Niepodległej” - włączenie się w ogólnopolską akcję odśpiewania hymnu o godzinie 11.11

- 23 listopada 2018 r. – koncert pieśni patriotycznych „Ukochany kraj”

 

3. Działania edukacyjne prowadzone w klasach, na świetlicy i w internacie przez wychowawców i nauczycieli (lekcje tematyczne, prace plastyczne, utrwalanie wiadomości na temat historii kraju oraz symboli narodowych, wyjścia do miejsc pamięci narodowej).

 


 dyplomskan


 Prezentacja do pobrania - kliknij TUTAJ!


IMG 0758m

 

11 listopada obchodzimy najważniejsze polskie święto narodowe związane z powrotem Polski jako suwerennego państwana mapę Europy po 123 latach wysiłków i zmagań wielu patriotów.

Obchody Święta Niepodległości jako święta państwowego odbyły się po raz pierwszy 11 listopada 1937 r. na mocy ustawy sejmowej z 23 kwietnia 1937 r. podpisanej przez prezydenta Ignacego Mościckiego. W czasie II wojny światowej jego manifestowanie było niemożliwe. Także w czasach komunizmu obchody 11 listopada były zakazane, a próby jego uczczenia groziły surowymi represjami ze strony władz. Święto Niepodległości przywrócono ustawą sejmową w 1989 r. i od tej chwili corocznie uroczyście je obchodzimy. Jest to dzień szczególny, który przypomina nam, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie jest czymś trwałym, ale czymś danym, co trzeba pielęgnować.

W tym roku szkolnym przypadła wyjątkowa, bo setna rocznica odzyskania niepodległości, dlatego 9 listopada 2018 r. cała społeczność Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dzieliła radość z tych wyjątkowych urodzin naszego kraju. Za pomocą prezentacji multimedialnej, pieśni patriotycznych oraz wierszy uczciliśmy męstwo walczących o niepodległość oraz pokazaliśmy piękno naszej Ojczyzny. Aby podkreślić doniosły charakter tej uroczystości, uczniowie tego dnia do szkoły przybyli w strojach galowych z przypiętymi na piersi kotylionami.

Uczniowie, nauczyciele oraz przybyli na tę ważną dla nas akademię rodzice wzięli również udział w akcji „Rekord dla Niepodległej” ogłoszonej przez Minister Edukacji Narodowej, której celem było wspólne odśpiewanie o godzinie 11:11 czterozwrotkowego hymnu narodowego.

 

Zdjęcia zamieszczamy w naszej galerii - kliknij TUTAJ!


b 012m

 

W tym roku nasza Ojczyzna obchodzi  swoje 100 lat. Naszym prezentem na Jej urodziny  był przygotowany w ramach innowacji  „ Moja mała Ojczyzna – Zamość i okolice” BIEG DLA NIEPODLEGŁEJ.  Imprezę przygotowały klasy: 1 B, 5A, 7-8C szkoły podstawowej, 3B gimnazjum, 3C sPdP.  W biegu wzięli udział uczniowie naszego ośrodka. Humory i pogoda dopisały.

Zdjęcia zamieszczamy w naszej galerii - kliknij TUTAJ!