Zajęcia otwarte

W ramach wczesnego wspomagania rozwoju dziecka w SOSW w Zamościu odbywają się grupowe, integracyjne zajęcia, na które zapraszani są rodzice z dziećmi. Celem tych spotkań jest przedstawienie pomysłów na zabawy z dziećmi, pokazanie przyjemnych sposobów spędzania czasu oraz interaktywne wspieranie rozwoju z dziećmi.


 CYKL SPOTKAŃ „ZABAWY NA CZTERY PORY ROKU” Zabawy zimowe

Na początku zajęć prowadzonych przez pedagogów, dzieci i rodzice ilustrowali ruchem tekst piosenki na powitanie. Każdemu z nas zima kojarzy się głównie ze śniegiem, a ponieważ tego zabrakło na dworze, uczestnicy zabawy mieli okazję dotykać sztucznego śniegu, z którego wyjmowali kolorowe kostki i segregowali je według kolorów. Tym samym stymulowano zmysł dotyku, usprawniano chwyt pęsetkowy, a dla niektórych była to doskonała okazja do przełamania lęku przed dotykaniem śniegu. Najwięcej pozytywnych emocji i uśmiechu dostarczyła zabawa muzyczno- ruchowa przy piosence „Buch w śnieżny puch”, podczas której dzieci i rodzice na sygnał rzucali w siebie śniegowymi kulkami, zrobionymi wcześniej z białych kartek. Największa atrakcją było malowanie palcami i przy użyciu pędzelków na czarnej folii. Dzięki wsparciu rodziców powstały piękne krajobrazy zimowe. Na zakończenie zajęć powstała wspólna praca plastyczna. Zadaniem dzieci było wypełnienie szablonu bałwana zrobionymi wcześniej kulkami z papieru i naklejenie różnych elementów w odpowiednie miejsca. Dzieci chętnie i z uśmiechem na twarzy uczestniczyły w proponowanych zabawach i aktywnościach.

 
Zdjęcia zamieszczamy w naszej galerii - kliknij TUTAJ!

 

Zajęcia logopedyczne związane z tematyką zimową rozpoczęły się śniegową piosenką, przy której dzieci w odpowiednim momencie tupały nogami, grały
na srebrzących się zimowo trójkątach i śnieżnobiałych kartkach papieru. Kolejna zabawa odbywała się w „śnieżnej krainie”, gdzie dzieci słuchały dźwięków wydobywanych z pomocą białej folii malarskiej - przechodziły przez lodowy tunel oraz pod śnieżną skarpą, toczyły wielką śniegową kulę, lepiły bałwanka. Następne zadanie dotyczyło pojęć "ciepło- zimno" i polegało na podawaniu z ręki do ręki kostek lodu, a następnie chuchaniu na dłonie, rozgrzewaniu ich ciepłym powietrzem z suszarki do włosów. To zadanie bardzo podobało się maluszkom i starszym uczestnikom zimowej wyprawy. Wiadomo, że zimę uwielbiają pingwiny, więc zaśpiewaliśmy piosenkę o tych sympatycznych i eleganckich ptakach, używając gestu symbolizującego głoskę „O”. Na pożegnanie wszystkie dzieci otrzymały śniegowe chmurki, które będą pomagały w ćwiczeniach oddechowych w czasie zabawy w domu.

 

 

Zdjęcia zamieszczamy w naszej galerii - kliknij TUTAJ!

 

Panie prowadzące zajęcia ruchowe przygotowały sensoryczno-motoryczny tor przeszkód. Dzieci rozwijały motorykę dużą, koordynację wzrokowo- ruchową oraz orientację przestrzenną. Na ściance wspinaczkowej przedszkolaki przełamywały swój lęk przed wysokością. Zabawy ruchowe dostarczyły dzieciom i rodzicom wielu atrakcji i bodźców. Rodzice mieli okazję poznać możliwości ruchowe swoich pociech.

 

Zdjęcia zamieszczamy w naszej galerii - kliknij TUTAJ!

 

  


Zajęcia o charakterze organizacyjno – integracyjnym – 08.09.2017

Pierwsze zajęcia rozpoczęły się od powitania przybyłych uczestników, przedstawienia się nauczycieli oraz wspólnych zabaw ruchowo-naśladowczych i tanecznych w kole. Następnie zajęcia odbywały się w mniejszych zespołach. Panie logopedki powitały dzieci piosenką, zachęcały do udziału w ćwiczeniach oddechowych i artykulacyjnych. Najwięcej radości sprawiły maluchom zabawy z wykorzystaniem chusty animacyjnej oraz instrumentów. Pedagodzy przygotowali zabawy manipulacyjne z wykorzystaniem atrakcyjnych pomocy. Przeprowadzono ćwiczenia manualne, rozwijające uwagę, koncentrację, spostrzeganie, pamięć. Usprawnianie ruchowe polegało na aktywizowanie dzieci do podejmowania wysiłku fizycznego, mobilizowaniu do wykonywania zadań sprawnościowych.

 

Zdjęcia publikujemy w naszej galerii - kliknij TUTAJ!

 

CYKL SPOTKAŃ „ZABAWY NA CZTERY PORY ROKU”

W programie przewidziane są grupowe zajęcia z pedagogiem, logopedą oraz specjalistami od usprawniania ruchowego i integracji sensorycznej. Zaplanowany został cykl czterech spotkań, które pozwolą maluchom bardziej zrozumieć i zauważyć zmiany zachodzące w przyrodzie wraz z pojawianiem się kolejnych pór roku. Priorytetowym celem zajęć jest zaprezentowanie rodzicom możliwości wspierania rozwoju dziecka z wykorzystaniem darów natury, produktów, przedmiotów, artykułów dostępnych w najbliższym otoczeniu i w każdym domu. Rodzice uczestniczący w spotkaniach zapoznają się z pomysłami tworzenia praktycznych pomocy dydaktycznych dla swoich dzieci oraz sposobami ich różnorodnego zastosowania w kreatywnych zabawach z dzieckiem

 

„JESIENNE ZABAWY”  - 25.10.2017r.  Kliknij TUTAJ!