Start
Wolontariat
Wolontariat
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy był jedną z pierwszych placówek szkolnych w naszym regionie, który zapoczątkował realizację w praktyce idei wolontariatu. Pierwszymi opiekunami były panie Urszula Rdest i Barbara Wójciuk. W Ośrodku pracę jako wolontariusze rozpoczęli uczniowie ze szkolnego Klubu Wolontariusza przy Zespole Szkół Ponagimnazjalnych Nr 1 w Zamościu.
Osoby pracujące jako wolontariusze w placówkach dla osób niepełnosprawnych współuczestniczą w opiece i wychowaniu dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Głównym zadaniem wolontariuszy jest wspomaganie uczniów podczas zajęć manualnych, ruchowych, świetlicowych, wspieranie w próbach samodzielnego wykonywania czynności samoobsługowych. Wolontariusze pomagają w przemieszczaniu się i w pokonywaniu barier architektonicznych podczas spacerów, wycieczek. Podczas pobytu w internacie udzielają pomocy i wsparcia wychowankom poprzez: pomoc w nauce, organizację gier i zabaw w czasie wolnym, wspomaganie podczas imprez i uroczystości.
Uczniowie są bardzo otwarci na pomoc innych osób, podchodzą do nich bardzo emocjonalnie. Obecność wolontariuszy i ich wsparcie angażuje, motywuje uczniów do pracy. Okazaną dobroć, pomoc potrafią szczerze odwzajemnić.
Co roku w październiku organizowany jest nabór nowych wolontariuszy, którzy chcą pracować z dziećmi niepełnosprawnymi. Obecnie wolontariuszami są uczniowie mieszkający w Bursie Międzyszkolnej Nr 2 w Zamościu i inne osoby dorosłe. Każdy kto chce zostać wolontariuszem, przechodzi krótkie szkolenie, podpsuje umowę na świadczenie usług wolontarystycznych. Po zakończeniu współpracy otrzymuje stosowne zaświadczenie.
Wszystkich zainteresowanych, którzy chcą poświęcić swój wolny czas dla innych zapraszamy do współpracy. Naprawdę WARTO!!
Opiekunami wolontariatu są:
Wioletta Witkowska
Kamila Frańczuk
Tomasz Bednarski
Urszula Sirko- Rogowska (Internat)
Wolontariat
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy był jedną z pierwszych placówek szkolnych w naszym regionie, który zapoczątkował realizację w praktyce idei wolontariatu.
Pierwszymi opiekunami były panie Urszula Rdest i Barbara Wójciuk. W Ośrodku pracę jako wolontariusze rozpoczęli uczniowie ze szkolnego Klubu Wolontariusza przy Zespole Szkół Ponagimnazjalnych Nr 1 w Zamościu.
Osoby pracujące jako wolontariusze w placówkach dla osób niepełnosprawnych współuczestniczą w opiece i wychowaniu dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Głównym zadaniem wolontariuszy jest wspomaganie uczniów podczas zajęć manualnych, ruchowych, świetlicowych, wspieranie w próbach samodzielnego wykonywania czynności samoobsługowych. Wolontariusze pomagają w przemieszczaniu się i w pokonywaniu barier architektonicznych podczas spacerów, wycieczek. Podczas pobytu w internacie udzielają pomocy i wsparcia wychowankom poprzez: pomoc w nauce, organizację gier i zabaw
w czasie wolnym, wspomaganie podczas imprez i uroczystości.
Uczniowie są bardzo otwarci na pomoc innych osób, podchodzą do nich bardzo emocjonalnie. Obecność wolontariuszy i ich wsparcie angażuje, motywuje uczniów do pracy. Okazaną dobroć, pomoc potrafią szczerze odwzajemnić.
Co roku w październiku organizowany jest nabór nowych wolontariuszy, którzy chcą pracować z dziećmi niepełnosprawnymi. Obecnie wolontariuszami są uczniowie mieszkający w Bursie Międzyszkolnej Nr 2 w Zamościu i inne osoby dorosłe. Każdy kto chce zostać wolontariuszem, przechodzi krótkie szkolenie, podpsuje umowę na świadczenie usług wolontarystycznych. Po zakończeniu współpracy otrzymuje stosowne zaświadczenie.
Wszystkich zainteresowanych, którzy chcą poświęcić swój wolny czas dla innych zapraszamy do współpracy. Naprawdę WARTO!!
Opiekunami wolontariatu są:
Wioletta Witkowska
Kamila Frańczuk
Tomasz Bednarski
Urszula Sirko- Rogowska (Internat)
Szkolne Koło SKO
Szkolna Kasa Oszczędności (SKO)
Szkolna Kasa Oszczędności została założona w 2008 roku w ramach współpracy z Powiatowym Bankiem Spółdzielczym w Zamościu.
Opiekunami SKO w naszym Ośrodku są panie: Aneta Parol i Małgorzata Krasowska.
Do organizacji należą uczniowie ze szkoły podstawowej, szkoły branżowej oraz szkoły przysposabiającej do pracy.
Celem SKO jest nauka oszczędzania i racjonalnego gospodarowania środkami pieniężnymi.
Osoby z dużym zasobem środków na swoich książeczkach na koniec roku szkolnego otrzymują nagrody.
Szkolne Koło PCK
Szkolne Koło PCK
Cele:
- Kształtowanie umiejętności dbania o własne zdrowie.
- Promowanie zasad zdrowego stylu życia.
- Utrwalanie nawyków higienicznych w życiu codziennym.
- Poznawanie zagrożeń wynikających ze stosowania środków uzależniających.
- Nabywanie umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
- Udzielanie wsparcia uczniom będącym w trudnej sytuacji życiowe
- Współpraca z rodzicami w realizacji programów edukacyjnych o charakterze zdrowotnym.
Działania:
- Członkowie PCK aktywnie uczestniczą w wielu akcjach np. charytatywnych np. „Trzy cukierki”, „Wyprawka dla Żaka”, proekologicznych np. zbiórka puszek
w porozumieniu z Fundacją Recal, baterii. - Koło propaguje i realizuje programy prozdrowotne np. „Super Wiewiórka – przyjaciółka Oli i Kuby”, „Szkoła Zdrowego Uśmiechu”, „Akademia Czystych Rąk”.
- Uczniowie uczą się udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej podczas szkoleń prowadzonych przez strażaków, ratowników medycznych.
- Organizowane są spotkania z edukatorem zdrowia zdobywają wiedzę na temat higieny osobistej, zdrowego odżywiania, profilaktyki uzależnień od nikotyny, alkoholu, substancji psychoaktywnych, profilaktyki chorób cywilizacyjnych.
- Członkowie Koła przygotowują szkolną gazetkę o tematyce związanej z ich działalnością.
- Organizacja była także inicjatorem udziału uczniów SOSW w akcji prospołecznej „Pola nadziei”, której celem jest zebranie środków finansowych na rzecz hospicjum Santa Galla w Łabuńkach.
Opiekunowie Szkolnego Koła PCK:
Wioletta Witkowska
Małgorzata Łyś
Małgorzata Saczuk
Maciej Moryń
Szkolne Koło LOP
Szkolne Koło Ligi Ochrony Przyrody (LOP)
NASZE CELE:
- rozwijanie zainteresowania przyrodą naszego regionu oraz Polski
- zachęcanie do aktywnych form wypoczynku na łonie natury
- dbałość o czystość i poszanowanie środowiska naturalnego
NASZE DZIAŁANIA:
üwycieczki do lasu i miejsc związanych z ekologią
üspotkania z ciekawymi ludźmi
üuczestnictwo w akcjach ekologicznych: Sprzątanie Świata,Zadbaj o swoje miasto
üwspółpraca z organizacjami jak: Polski Związek Łowiecki,Krajobrazowe Parki Roztocza, myśliwski chór - Knieja
üapel z okazji obchodów ,,Dnia Ziemi"
üzbiórka surowców wtórnych
üopieka nad zwierzętami
Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne
Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne
Szkolne Koło Krajoznawczo Kurystyczne zrzesza całą Społecznośc Szkolną Naszego Ośrodka. Każdy może brać udział w rajdach pieszych, wyjazdach busem jednodniowych i kilkudniowych oraz tych śródlekcyjnych. Przewodniczącym Koła jest Łukasz Soloducha a jego współprowadzącymi Pani Agata Sołoducha, Pani Iga Czechońska, Pani Katarzyna Berdak, Pani Aneta Parol.
W roku szkolnym 2019/2020 odbyły się już wyjazdy:
- do Lublina. Połączony ze zwiedzaniem Muzeum Wsi Lubelskiej,
- do miejscowości Lipsko Polesie na ,,Pieczonego ziemniaka”,
- do Zwierzyńca – ścieżka edukacyjna ,,Bukowa Góra”,
- Kornelówka – wyjazd do lasu połączony z zabawą podchody,
- Wysokie – wyjazd do Izby Regionalnej.
Ponadto w planach jest wyjazd do Lubartowa na akcję przyrodniczą ,,Posadz swoje drzewo”, Wycieczka kilkudniowa do Krościenka nad Dunajcem. Wyjazdy te są uzależnione od ustania epidemii.
Zdjęcia zamieszczamy w naszej galerii. KLIKNIJ TUTAJ!
ZHP
Drużyna ZHP Nieprzetarty Szlak |
Działalność harcerska w SOSW rozpoczęła się od 1973 roku. Pierwszą drużynę harcerską prowadziły phm Maria Rusiecka i phm Irena Szelezin. Obecnie działalność drużyny prowadzi phm Helena Kamińska. Praca w drużynie, która obecnie liczy 23 osoby, skupia się na udziale w życiu szkoły, promowaniu Ośrodka w regionie, współpracy z władzami hufca i chorągwi ZHP oraz ze sponsorem spółką PKP LHS. Harcerze biorą udział w wycieczkach np. do Krakowa, zlotach, rajdach po Roztoczu, uroczystościach hufcowych, akcjach charytatywnych, capstrzykach. Uczestniczą we mszach św. harcerskich, corocznym przekazaniu Betlejemskiego Światła Pokoju dla SOSW oraz spółki LHS PKP. Prezentują swoje umiejętności na przeglądach twórczości artystycznych, gdzie osiągają sukcesy. Przygotowują na terenie Ośrodka imprezy ogólnoszkolne np. andrzejki, koncert muzyczny „Powitanie wiosny”. Dla nowych członków drużyny organizowane jest przyrzeczenie harcerskie np. w ubiegłym roku szkolnym takie przyrzeczenie odbyło się w Krakowie u stóp Wawelu nad Wisłą. |
Sprawni Razem
Lubelskie Stowarzyszenie Sportowe „Sprawni – Razem”
W Ośrodku działa od 2008 r. i ma swoją siedzibę Lubelskie Stowarzyszenie Sportowe „Sprawni – Razem” .
Celem Stowarzyszenia jest m.in. upowszechnianie kultury fizycznej i sportu, doskonalenie sprawności psychofizycznej oraz polepszenie stanu zdrowia dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim. Cele te realizowane są poprzez organizowanie życia sportowego i rekreacji ruchowej wśród osób niepełnosprawnych. Prowadzone są sekcje sportowe, w ramach których treningi mogą odbywać się nie koniecznie w sali gimnastycznej tj. biegi przełajowe, piłka nożna , tenis stołowy, pływanie, lekka atletyka.
Dzięki tej inicjatywie uczniowie placówki mają możliwości uczestniczenia w organizowanych zawodach na szczeblu regionalnym, wojewódzkim, centralnym, a nawet międzynarodowym i odnoszą znaczące sukcesy np.:
- I miejsce Krystyny Potyrańskiej w Ogólnopolskich Biegach Przełajowych 2015
- II miejsce Oskara Drabika w Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce 2016-18 w biegu na 800m
- II miejsce Tomasza Repecia i Kamila Wróbla w Mistrzostwach Polski w Tenisie Stołowym (gra podwójna) 2018
- wielokrotne złote medale naszych biegaczy, tenisistów stołowych w Mistrzostwach województwa lubelskiego
- II miejsce w Halowej Piłce Nożnej chłopców do lat 14 2018r.
- III miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Piłki Ręcznej - Oborniki Śląskie 2019 (Kamil Salamon, Tomasz Repeć i Andrzej Dworak)
Ponadto dzięki licznym projektom ukierunkowanym na zdrowy styl życia i sport osób z niepełnosprawnością intelektualną Stowarzyszenie pozyskało sprzęt sportowy wykorzystywany na co dzień w pracy Ośrodka.
Prezesem Stowarzyszenia od 2008 r. jest p. Michał Toczyński
Klub sportowy
Klub Sportowy „BASTET”
Jesienią 2005 roku kilku pasjonatów – trenerów sportowych podjęło decyzję, aby aktywnie włączyć się w propagowanie sportu w mieście. Wybór dyscyplin sportowych nie był przypadkowy. Koszykówka, badminton, unihokej, narciarstwo i nie tylko… Gry zespołowe uczą współistnienia w grupie, natomiast dyscypliny indywidualne bardzo korzystnie wpływają na kształtowanie pozytywnych cech osobowościowych. Nie mniej jednak obydwie te formy sportowe szerzą pozytywne wartości jak: rywalizacja fair play, lojalność i uczciwość.
Istniejący w Zamościu od 2005 roku Środowiskowy Uczniowski klub Sportowy „Bastet” w swoim statucie zapisane ma między innymi takie cele:
- Popularyzacja i uczestnictwo Zawodników oraz ich Rodzin w Ruchu Olimpiad Specjalnych.
- Rozwój i organizacja sportu, rekreacji, doskonalenie sprawności zarówno fizycznej jak i psychicznej dzieci oraz dorosłych z upośledzeniem umysłowym.
- Oddziaływanie i pogłębianie świadomości społecznej szeroko pojętego poszanowania osób z upośledzeniem umysłowym oraz ich integracji ze społeczeństwem
Działalność Klubu:
w 2009 r. zakupienie sprzętu sportowego, który jest wykorzystywany podczas lekcji wychowania fizycznego i zajęć sportowych prowadzonych z uczniami w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym oraz podczas imprez i zawodów ,
· prowadzenie zajęć sportowych-treningów dla uczniów SOSW- BOOCIA,
· organizowanie imprez sportowych na terenie SOSW:
- Turniej siatkówki plażowej
- Turniej tenisa stołowego
- Turniej Baccia
· pozyskanie sprzętu do sportów zimowych-łyżwy oraz buty narciarskie i narty,
· zorganizowanie we współpracy z SOSW:
- Zielonej Szkoły,
- Programu nauczania narciarstwa zjazdowego,
- Rozgrywki BOCCIA w ramach realizacji „Zachowaj Trzeźwy Umysł”
- Festynu Integracyjnego „RAZEM”,
· współpraca z innymi stowarzyszeniami działającymi na terenie SOSW m.in.: Stowarzyszeniem na Rzecz Integracji z Dziećmi i Młodzieżą Niepełnosprawną
Stowarzyszenie
Stowarzyszenie Na Rzecz Integracji
z Dziećmi i Młodzieżą Niepełnosprawną.
Stowarzyszenie Na Rzecz Integracji z Dziećmi i Młodzieżą Niepełnosprawną w Zamościu działa od 2001 r. Od 09.05.2007 r. ma siedzibę w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Zamościu. Liczy 77 członków, w tym z SOSW 35, głównie nauczycieli i rodziców dzieci niepełnosprawnych.
Celem Stowarzyszenia jest niesienie wszechstronnej pomocy dzieciom i rodzicom, ochrona praw i interesów dzieci i młodzieży oraz wspieranie działalności placówek oświatowo – wychowawczych o charakterze integracyjnym.
Stowarzyszenie pozyskuje środki do realizacji celów określonych w Statucie (do wglądu w siedzibie Stowarzyszenia). Pochodzą one od osób fizycznych i instytucji. Posiada rachunek w BISE o/Zamość nr 45137011830000170147443100. Stowarzyszenie nie jest organizacją pożytku publicznego.
Z inicjatywy Stowarzyszenia powstały oddziały integracyjne w Przedszkolu Miejskim Nr 7, w Szkole Podstawowej Nr 10 i Gimnazjum Nr 7 w Zamościu.
Stowarzyszenie współpracując z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych pozyskuje sprzęt rehabilitacyjny umożliwiający usprawnianie dzieci i młodzieży w placówkach integracyjnych i specjalnych, organizuje wycieczki krajoznawczo – turystyczne.
Organizacje
W Naszym Ośrodku działają następujące organizacje:
- Stowarzyszenie Na Rzecz Integracji z Dziećmi i Młodzieżą Niepełnosprawną
- Drużyna ZHP
- Szkolne Koło Krajoznawczo - Turystyczne
- Szkolne Koło LOP
- Szkolne Koło PCK
- Szkolne Koło SKO
- Wolontariat
Każda z nich jest szczegółowo opisana w rozwijanym menu po lewej stronie.